Porady

Jak zrobić dobry tutorial?

Porady

Aktualizacja:
tutorial

Tutorial to słowo, które weszło do potocznego języka polskiego za sprawą youtuberów pokazujących krok po kroku wykonywanie swoich prac. Największą popularnością u odbiorców cieszą się tutoriale makijażowe i instrukcje grania w gry. Sprawdź, co to jest tutorial i jak go zrobić.

"Tutorial" - pod tym pojęciem kryje się dokładna, przedstawiona krok po kroku instrukcja. Metoda w prosty i przystępny sposób uczy obsługi lub tworzenia czegoś. Najważniejszą cechą dobrego tutorialu jest prosty i zrozumiały język. Dzięki przejrzystym, nieskomplikowanym zasadom trafia on do odbiorców w każdym wieku. Samouczek może dotyczyć wszystkich dziedzin życia. Miejscem rozwoju i popularyzacji tutoriali został serwis YouTube, na którym prezentowane są filmy instruktażowe z dziedziny kulinariów, gier komputerowych, IT, gry na instrumentach, beauty, tworzenia aplikacji mobilnych.

Cechy dobrego tutorialu video

Jak zrobić dobry tutorial? Twórcy kładą nacisk na prostotę przekazu i zrozumiały dla wszystkich język. Niezależnie od tego, czy zostanie on przedstawiony za pomocą prezentacji, czy filmu wideo, powinien być przygotowany z jak największą starannością. Użytkownicy, jak i sam YouTube, nie akceptują przeciętności, dlatego niedbale wykonane samouczki szybko trafiają do grupy filmów z najmniejszą liczbą wyświetleń i zostają zapomniane. Jak więc wykonać dobry film instruktażowy i jednocześnie zyskać duże grono obserwatorów?

  • Scenariusz - to podstawa dobrej jakości tutorialu. Przygotowany plan powinien uwzględniać wszystkie następujące po sobie kroki. Warto mieć również na uwadze potencjalne niepowodzenia i błędy, na które może się natknąć odbiorca. Należy wyjaśnić przyczynę ich pojawienia się i jednocześnie zaproponować inny, prawdopodobnie prostszy sposób wykonania instrukcji.
  • Wysoka jakość - to bardzo ważny element, na który zwracają uwagę odbiorcy i serwis YouTube. Materiał powinien być spójny i przygotowany z największą starannością. Na jakość składa się dźwięk, obraz i wszelkie dodatki urozmaicające tutorial. Niezbędnym gadżetem przy tworzeniu filmów jest dodatkowy mikrofon. Dobrej jakości sprzęt pozwoli wyeliminować możliwe zniekształcenia i szumy, często pojawiające się podczas korzystania z mikrofonu wbudowanego w laptop. Obraz powinien jak najwierniej oddawać rzeczywistość. Podczas filmowania kilku rzeczy naraz istotne są płynne przejścia. Należy również zwrócić uwagę na stabilizację wideo. Nie oznacza to jednak konieczności inwestowania w bardzo drogi sprzęt. Dobry tutorial możemy nakręcić nawet telefonem. Najważniejsza jest perfekcyjna technika uchwycenia obrazu.
  • Obróbka - montaż przygotowanego materiału może być kluczem do sukcesu zarówno pojedynczego samouczka, jak i całego kanału twórcy. Podczas obróbki warto pokusić się o stworzenie dodatkowych przejść, wmontowanie zdjęć, tekstów lub grafik, które podniosą jakość tutorialu. Wykonanie ciekawego montażu umożliwiają zarówno płatne, jak i darmowe programy i narzędzia przeznaczone do edycji filmów.

Błędy w tutorialu – tego unikaj

  • Niedbała edycja materiału – wpływa na odbiór filmu i jego popularność. Użytkownicy YouTube mają coraz większe wymagania, oczekują wysokiej jakości prezentowanych treści. Surowy materiał bez odpowiedniego montażu, dodatkowej grafiki, czołówki i zakończenia to gotowy przepis na niepowodzenie i trafienie do grupy treści o najmniejszej ilości wyświetleń.
  • Brak scenariusza – to podstawowy błąd niedoświadczonych twórców. Brak dokładnego planu często prowadzi do pominięcia jednego z kroków instrukcji czy istotnych uwag dotyczących wykonywania czynności. W rezultacie odbiorca otrzyma niepełny samouczek, a to na pewno nie skłoni go do śledzenia innych przygotowanych treści na danym kanale.
  • Kopiowanie cudzych pomysłów – to błąd często powtarzany, szczególnie przez początkujących twórców. Brak pomysłu na siebie skutkuje powielaniem już istniejących treści o tej samej tematyce. Kopiowanie jest nie tylko złym pomysłem, lecz przede wszystkim kradzieżą intelektualną. Jeśli jednak nasz pomysł przypomina materiał innego twórcy, warto go przedstawić w autorski sposób i dzięki temu zainspirować odbiorców.

Jak zrobić tutorial fotograficzny?

W porównaniu do wideo tutorial fotograficzny jest trudniejszą formą przekazania instrukcji. Za pomocą nieruchomego obrazu musimy wytłumaczyć krok po kroku, jak wykonać np. makijaż lub robótkę na drutach. Warunkiem dobrze przygotowanego fotograficznego tutorialu jest przede wszystkim uchwycenie na zdjęciach wszelkich następujących po sobie kroków. Dopełnieniem fotografii jest starannie przygotowany opis zawierający także propozycję rozwiązań problemów, jakie mogą się pojawić na jednym z etapów. Zdjęcia przed publikacją należy poddać przynajmniej minimalnej obróbce graficznej. Fotografie powinny być umieszczone chronologicznie, a do każdego z nich warto dołączyć opis z wyjaśnieniem czynności.

Zobacz także:

Cena ubezpieczenia: kiedy powinno się nam zapalić "czerwone światełko"? Kiedy jest "za tanio" i co się z tym wiąże?

Jak się ubrać na chrzciny? Propozycje modnych stylizacji

Najlepszy krem na naczynka - jaki wybrać?

Suczka została blogerką urodową i… nakręciła swój pierwszy tutorial makijażowy. Zobacz wideo:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości