Angora turecka stała się pewnego rodzaju symbolem Turcji – kiedy okazało się, że osobników tej rasy zostało już niewiele, rządzący postanowili stworzyć program hodowli kotów w ogrodach zoologicznych. Jak wygląda hodowla angory tureckiej i jaki jest charakter kota? Co wyróżnia tę rasę spośród innych?
Turecka angora – skąd wzięła się rasa?
Choć dokładne pochodzenie rasy nie jest znane, istnieje przekonanie, że turecka angora jest potomkiem dzikich zwierząt afrykańskich, które zostały przewiezione na terytorium Egiptu i tam ostatecznie udomowione. W Europie koty tej rasy pojawiły się prawdopodobnie po raz pierwszy w XIII wieku (niektóre źródła podają późniejszą datę – wiek XIV). Początkowo wywieziono je do Francji, Wielkiej Brytanii oraz Rosji, gdzie zaczęły zdobywać coraz większą popularność ze względu na nietypową sierść, która w tamtym czasie nie występowała jeszcze u żadnej innej rasy.
Na początku kot turecka angora był hodowany w ramach ulepszenia rasy innych kotów, m.in. kotów perskich i brytyjskich, ostatecznie jednak na stałe znalazł swoje miejsce wśród hodowców. Współcześnie koty angory tureckiej hodowane są na całym świecie. Najbardziej pożądany kolor sierści u tej rasy to śnieżnobiały, jednak w rezultacie krzyżówek genetycznych można znaleźć również rasowe koty o innym umaszczeniu. Hodowla angory tureckiej nie jest w Polsce zbyt rozpowszechniona.
Angora turecka – wygląd i charakter kota
Kot angora turecka to niezwykle piękne zwierzę, które często kojarzone jest z kulturą wschodu. Koty tej rasy są raczej drobne i nie ważą zbyt dużo – przeciętna waga samca to 3-5 kg, z kolei samice rzadko ważą powyżej 3 kg.
Cechy charakterystyczne rasy:
· tułów – drobny, smukły i długi, wyraźnie zaznaczone mięśnie;
· kończyny – długie, tylne dłuższe od przednich;
· łapy – okrągłe, drobne, na poduszeczkach między łapkami znajduje się sierść;
· ogon – puszysty, długi, przypominający pawie pióro, zwężający się na końcu;
· sierść – delikatna i długa, najwięcej znajduje się jej na szyi i ogonie; sierść się nie plącze i nie brudzi;
· umaszczenie – białe uznawane jest za klasyczne, możliwe także czarne, kremowe, niebieskie, rude, srebrne, złote, bursztynowe;
· nos – prosty, długi, wąski;
· szyja – smukła, niedługa;
· podbródek – wyraźnie zarysowany;
· oczy – duże, migdałowe, kolor: zielony, niebieski, żółty (heterochromia, czyli różnobarwne tęczówki oka, są pożądane);
· uszy – długie i szpiczaste.
Głównymi fizycznymi wadami kotów rasy angora turecka są: dysproporcje ciała, gęsty podszerstek, zez oraz krzywy ogon.
Angora turecka – charakter
Kot angory tureckiej ma wyjątkowy charakter. Nie jest to zwierzę, które lubi zabawę i wykazuje się lekkomyślnością. Ta rasa bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli. Koty są bardzo spokojne i ostrożne, pozytywnie odnoszą się do innych kotów i zwierząt domowych. Bardzo dobrze znoszą towarzystwo dzieci, jednak w towarzystwie nieznajomych są zdystansowane – jeśli obca osoba nie wzbudzi ich zaufania, będą unikać z nią kontaktu.
Koty tureckiej angory są nieco flegmatyczne i nie lubią wysiłku fizycznego. Lubią być w centrum uwagi i przez większość czasu leżą lub śpią. Dlatego też angora turecka może okazać się idealnym towarzyszem dla osób ceniących sobie spokój i ciszę. Jeśli prowadzisz aktywny styl życia i lubisz przyjmować w domu dużo gości, lepiej zdecyduj się na innego kota. Kocięta rasy turecka angora kosztują średnio 600 złotych.
Choroby kotów angory tureckiej
Rasa cieszy się dobrym zdrowiem, jednak są pewne problemy, które pojawiają się częściej niż inne. Do chorób dotyczących angory tureckiej należy przede wszystkim głuchota (przekazywana genetycznie) oraz zaburzenia koordynacji ruchowej ciała . Przeciętnie koty rasy tureckiej angory żyją od 12 do 15 lat.
Kot tureckiej angory – jak dbać o kota?
Ta rasa nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Sierść kota wymaga czesania tylko raz w tygodniu, ze względu na to, że nie plącze się i nie kołtuni, nie ma z tym żadnego problemu. Kota należy kąpać co najmniej raz na dwa miesiące, a jeśli sierść jest biała – co najmniej raz w miesiącu, w zależności od potrzeb. Obowiązkowymi elementami dbania o angorę turecką są: obcinanie pazurów, czyszczenie uszu oraz zębów.
Czym karmić turecką angorę?
Turecka angora to rasa, która nie wybrzydza w jedzeniu, jednak produkty spożywcze przeznaczone dla ludzi nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie kota. Zwierzęta tej rasy mają bardzo wrażliwy układ trawienny i potrzebują tylko naturalnego pokarmu lub specjalnych karm dla kotów. Dieta kota powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkich witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Koty o białym umaszczeniu nie powinny jeść wątróbki i innych podrobów, a także marchewki – podawanie zwierzęciu takich produktów może spowodować żółknięcie sierści. Dla oczyszczania żołądka i przewodu pokarmowego z sierści i innych zanieczyszczeń warto pozwalać kotu na jedzenie trawy. Jeśli kot nie jest wychodzący, można raz na tydzień przynosić mu świeżo zerwane rośliny do domu i umieszczać je w dostępnym i widocznym dla niego miejscu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN