Motoryzacja

Wymiana opon na zimowe – gdzie i kiedy trzeba to zrobić? Jakie są zalecenia w Polsce?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
wrc.net.pl
samochód z zaśnieżoną oponą

Większość kierowców w Polsce ma już za sobą wymianę letnich opon na zimowe. Część zrobiła to dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, inni mieli taki obowiązek już od 1 listopada lub 1 grudnia. Sprawdź szczegóły.

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

Opony zimowe to podstawa bezpiecznego poruszania się samochodem zimą po drogach w Polsce i innych państwach Europy. Ogumienie stanowi jedyną powierzchnię styku samochodu z nawierzchnią, po której się porusza. Żadne automatyczne systemy nie pomogą nam w sytuacji niebezpiecznego poślizgu, tak, jak opona o właściwej przyczepności. W Polsce w dalszym ciągu nie ma jednak obowiązku wymiany opon na zimowe. Jest to wyłącznie zalecenie.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Opony zimowe obowiązkowe w innych krajach Europy

W niektórych krajach Europy wymiana opon przed zimą to jednak obowiązek prawny – kierowcy muszą je zmienić od 1 listopada. Tak jest m. in. w Austrii, Francji, Włoszech, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii (od 1 grudnia). W związku z tym, kierowcy z Polski, którzy wybierają się do tych państw, również muszą zmienić ogumienie.

Opony zimowe powinny mieć oznaczenie M+S, MS, M&S lub symbol alpejski 3PMSF. Oznacza to, że wiele krajów akceptuje także najnowszej generacji opony całoroczne.

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

Na to pytanie szczegółowo opowiedzieliśmy w oddzielnym artykule. W skrócie, najważniejszym kryterium są warunki pogodowe. Zaleca się zmienić opony na zimowe, gdy średnia temperatura spadnie poniżej 7°C. Wiele osób kieruje się zasadą „od października do Wielkanocy” lub „od pierwszego śniegu”.

Aktualna sytuacja pogodowa - opady śniegu, marznącego deszczu oraz silny wiatr powinny ostatecznie przekonać kierowców do zmiany opon na zimowe. W przypadku ciężkich warunków na drodze, jak intensywne opady śniegu, można dodatkowo ratować się łańcuchami. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie są one dozwolone.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: wrc.net.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nicolò Grespi/Getty Images

Pozostałe wiadomości