Wymiana opon na zimowe – gdzie i kiedy trzeba to zrobić? Jakie są zalecenia w Polsce?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Opony całoroczne – czy warto w nie zainwestować?
Opony całoroczne – czy warto w nie zainwestować?
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Większość kierowców w Polsce ma już za sobą wymianę letnich opon na zimowe. Część zrobiła to dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, inni mieli taki obowiązek już od 1 listopada lub 1 grudnia. Sprawdź szczegóły.

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

Opony zimowe to podstawa bezpiecznego poruszania się samochodem zimą po drogach w Polsce i innych państwach Europy. Ogumienie stanowi jedyną powierzchnię styku samochodu z nawierzchnią, po której się porusza. Żadne automatyczne systemy nie pomogą nam w sytuacji niebezpiecznego poślizgu, tak, jak opona o właściwej przyczepności. W Polsce w dalszym ciągu nie ma jednak obowiązku wymiany opon na zimowe. Jest to wyłącznie zalecenie.

Opony zimowe obowiązkowe w innych krajach Europy

W niektórych krajach Europy wymiana opon przed zimą to jednak obowiązek prawny – kierowcy muszą je zmienić od 1 listopada. Tak jest m. in. w Austrii, Francji, Włoszech, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii (od 1 grudnia). W związku z tym, kierowcy z Polski, którzy wybierają się do tych państw, również muszą zmienić ogumienie.

Opony zimowe powinny mieć oznaczenie M+S, MS, M&S lub symbol alpejski 3PMSF. Oznacza to, że wiele krajów akceptuje także najnowszej generacji opony całoroczne.

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

Na to pytanie szczegółowo opowiedzieliśmy w oddzielnym artykule. W skrócie, najważniejszym kryterium są warunki pogodowe. Zaleca się zmienić opony na zimowe, gdy średnia temperatura spadnie poniżej 7°C. Wiele osób kieruje się zasadą „od października do Wielkanocy” lub „od pierwszego śniegu”.

Aktualna sytuacja pogodowa - opady śniegu, marznącego deszczu oraz silny wiatr powinny ostatecznie przekonać kierowców do zmiany opon na zimowe. W przypadku ciężkich warunków na drodze, jak intensywne opady śniegu, można dodatkowo ratować się łańcuchami. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie są one dozwolone.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: wrc.net.pl

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości