Japoński symbol szczęścia - żuraw origami. Instrukcja wykonania

Żuraw origami na męskiej dłoni
Fot. Apisit Sorin / EyeEm / Getty Images

Podobno tysiąc ręcznie wykonanych żurawi origami spełnia każde życzenie. Proponujemy zacząć od jednego i przekonać się, jakie to łatwe.

Żuraw to japoński symbol szczęścia, pokoju i zdrowia, który jest tradycyjnym motywem w sztuce składania papieru. Żuraw origami może stanowić pomysłową dekorację na przyjęcie, albo do pokoju dziecięcego.

Jak zrobić żurawia origami krok po kroku?

· Żurawia origami wykonujemy z kwadratu wyciętego z bloku rysunkowego lub papieru origami. Im większy kwadrat, tym większy będzie nasz żuraw.

· Zginamy kwadrat wzdłuż przekątnej, otwieramy i odwracamy na drugą stronę.

· Zginamy kartkę wzdłuż drugiej przekątnej, otwieramy, a następnie robimy dwa zgięcia, w pionie i poziomie, na połowę i również otwieramy.

· Składamy kwadrat zgodnie z zagięciami.

· Ustawiamy arkusz otwarciem do dołu i zaginamy prawe skrzydełko do środkowej linii, lewe skrzydełko zaginamy tak samo jak pierwsze.

· Odwracamy arkusz i w ten sam sposób zaginamy skrzydełka.

· Powstała nam figura - deltoida. Zaginamy górny trójkąt do środka.

· Odginamy skrzydełka, chwytamy arkusz z wierzchu i ciągniemy do góry.

· Zginamy boki arkuszu do środka zgodnie z zagięciami.

· Odwracamy arkusz na drugą stronę - odginamy skrzydełka, trzymając arkusz z wierzchu, ciągniemy go do góry i na koniec zginamy jego boki do środka zgodnie z zagięciami.

· Zaginamy skrzydełko do środka, tak samo drugie. Następnie obracamy arkusz i wykonujemy to samo z resztą skrzydełek.

· Dolne części arkuszu wyginamy do góry po dwóch bokach, następnie prostujemy i znowu wyginamy, ale tym razem do środka. Odwracamy na drugą stronę i powtarzamy zgięcia.

· Zaginamy głowę żurawia i spłaszczamy. Rozciągamy delikatnie skrzydła żurawia do boków. Żuraw origami gotowy.

Zobacz film: Polskie oko na Japonię. Źródło: Dzień Dobry TVN

Żuraw origami - tatuaż, symbol

W tradycji japońskiej żuraw to święty ptak, który symbolizuje szczęście, długowieczność i pokój. “Ptak szczęścia” według wierzeń Japończyków żyje tysiące lat. Zapewnia silną ochronę nowo narodzonym dzieciom, których matki modlą się o opiekę. Żuraw to wdzięczny i piękny ptak, który potrafi docenić i wynagrodzić starania - jeśli ktoś złoży tysiąc żurawi origami, jego życzenie zostanie spełnione . Ze względu na swoją monogamiczną naturę, jest też uznawany za symbol miłości i wierności małżeńskiej. Z tego względu Japończycy dekorują sale weselne papierowymi żurawiami. Żuraw pojawia się często w sztuce japońskiej (malarstwo, rysunek, ceramika). Jest też najbardziej klasyczną figurą sztuki składania papieru - origami.

Znaczenie symboliczne żurawia origami oraz prostota formy sprawiają, że jest też popularnym motywem tatuaży , nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Żurawia origami tatuują sobie osoby, które liczą na ochronę pod skrzydłami tego świętego ptaka, jak również ci oddani podróżom, którzy jak żuraw odczuwają ciągłą potrzebę przemieszczania się i zbierania nowych doświadczeń.

Po II wojnie światowej żuraw został symbolem pokoju za sprawą Sadako Sasaki. Dziewczynka po zrzuceniu bomby na Hiroszimę cierpiała na chorobę popromienną. Nie poddając się, postanowiła złożyć tysiąc żurawi origami. Niestety nie udało się jej - przed śmiercią złożyła 644 papierowe żurawie. Po jej śmierci, aby oddać cześć Sadako, jej koleżanki i koledzy z klasy złożyli jeszcze 356 żurawi. Kolorowymi papierowymi żurawiami stale przyozdobiony jest pomnik Sadako stojący w Hiroszimie, upamiętniający opisane wydarzenia i symbolizujący pokój.

Żuraw origami - dekoracje domu i przyjęć

Jak już uda nam się własnoręcznie zrobić kilkanaście żurawi z papieru, możemy z nich stworzyć ciekawe ozdoby do domu lub na przyjęcia. Kolorowe żurawie origami, nawleczone na sznurek lub żyłkę, mogą tworzyć piękną girlandę do dziecięcego pokoju. Świetnie zaprezentują się na wolnej ścianie, mogą też być jedną z ozdób na przyjęciu urodzinowym dziecka. Żurawie z papieru mogą też stanowić część mobila . Zawieszone nad dziecięcym łóżeczkiem, sprawią radość każdemu maluchowi i zapewnią mu ochronę, zdrowie i szczęśliwe życie.

Setki papierowych żurawi to też efektowna dekoracja ślubna, która przyniesie szczęście Parze Młodej oraz będzie symbolem ich wierności i oddania. Białe lub kolorowe ptaki mogą ozdabiać salę weselną, wdzięcznie zwisając na sznurkach z sufitu lub w formie girland zdobić ściany. Będą też świetną ozdobą stołu lub oryginalną formą podziękowań dla gości.

Żurawie origami mogą początkowo wydawać się trudne do złożenia, ale kiedy nabierzemy wprawy, nawet nie zauważymy, gdy powstanie ich kilkadziesiąt. Będą prostą i efektowną dekoracją domu, wesel lub przyjęć urodzinowych. Ofiarowane w prezencie zapewnią obdarowanej osobie szczęście i zdrowie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości