Stare aparaty fotograficzne - czym się wyróżniają? Gdzie można kupić stare, dobre aparaty?

Stary aparat
Fot. Hero Images / Getty Images

Stare aparaty fotograficzne wracają do łask. Coraz większe grono miłośników fotografii przesiada się z nowoczesnych aparatów cyfrowych na stare analogi. Dlaczego?

  • Stare aparaty fotograficzne rosyjskie
  • Stare aparaty fotograficzne niemieckie
  • Stare aparaty fotograficzne - skup i sprzedaż

Zobacz też: Jak zrobić zdjęcie panoramiczne 360 stopni?

Starymi aparatami fotograficznymi interesuje się coraz więcej osób. Pomimo szybkiego rozwoju fotografii cyfrowej grono miłośników starych, dobrych analogów stale się powiększa . Robienie zdjęć starymi aparatami może dawać niesamowite efekty, których nie uzyska się, fotografując nawet najlepszymi i najnowocześniejszymi lustrzankami. Niektóre modele starych aparatów mogą na aukcjach osiągać fortunę. Jednak można też kupić zupełnie sprawny sprzęt za niewielkie pieniądze. Najbardziej popularne są aparaty rosyjskie i niemieckie. Gdzie kupić stare aparaty fotograficzne?

Stare aparaty fotograficzne rosyjskie

Jeśli chcemy zacząć przygodę z fotografią analogową, możemy użyć do tego starych aparatów rosyjskich . Radzieckie aparaty miały na początku być kopią niemieckiego aparatu Leica. Tak właśnie powstał FED. Następnie pojawiło się wiele innych, kultowych dziś marek radzieckich aparatów fotograficznych. Wystarczy wymienić chociażby takie marki jak Zorka, Salut czy Lubitel. Innymi popularnym aparatem była Smiena 8M. Była produkowana od 1970 aż do 1995 roku.

Radzieckie aparaty fotograficzne nie zawsze były solidnie wykonane - wszystko zależało od tego, na jaki model się trafiło. Jednak nawet w przypadku usterek, można było zanieść takie aparat do specjalisty, który naprawiał sprzęt.

W czasach PRL-u wielu polskich fotografów zaczynało swoją przygodę z robieniem zdjęć, korzystając właśnie z rosyjskiego sprzętu. Najbardziej chyba popularna była lustrzanka Zenit . Poczciwy Zenit był jednym z najpopularniejszych aparatów w Polsce.

Może okazać się, że w posiadaniu takiego aparatu są nasi rodzice albo dalsza rodzina. Warto popytać wśród bliższych i dalszych członków rodziny, czy przypadkiem w piwnicy albo w pudle na strychu nie przechowują takiego aparatu.

Wielu fotografów lubi też korzystać ze starych rosyjskich obiektywów. Na przykład popularny obiektyw Helios 58mm/ f.2 świetnie sprawdzi się do robienia zdjęć portretowych . Ten jasny obiektyw o ośmiolistkowej przysłonie daje piękny efekt rozmycia tła. Żeby korzystać z tego starego obiektywu razem z nowoczesnymi lustrzankami cyfrowymi, wystarczy kupić specjalny pierścień - przejściówkę.

Stare aparaty fotograficzne niemieckie

Niemieckie analogi nie bez przyczyny mają opinię bardzo solidnego sprzętu. Kultowa Leica, skonstruowana w 1913 roku, była pierwszym aparatem małoobrazkowym. Dziś zabytkowe modele aparatu Leica mogą osiągać zawrotne kwoty rzędu nawet kilkuset tysięcy euro. Niemieckie aparaty małoobrazkowe rozpoczęły erę fotografii reportażowej - dzięki małym rozmiarom fotografowie mogli je zabierać wszędzie ze sobą i dokumentować wydarzenia na całym świecie. Leica to firma, która dobrze prosperuje do dzisiaj. Inną starą niemiecką marką o świetnej opinii jest Zeiss Ikon, która wypuściła na rynek rodzinę średnioformatowych aparatów Zeiss Ikon Nettar. Kolejną kultową marką kojarzoną z Niemcami, mimo że powstała w Wiedniu, jest Voigtländer.

Stare aparaty fotograficzne - skup i sprzedaż

Wciąż można natrafić na ogłoszenia o skupie starych aparatów fotograficznych . Jeśli więc znajdziemy w domu taki sprzęt, możemy go sprzedać. Najłatwiej znaleźć takie skupy, przeglądając Internet. Jeśli jednak chcemy kupić stary aparat fotograficzny, z łatwością trafimy na oferty sprzedaży - na popularnych aukcjach internetowych nie brakuje takich ogłoszeń. Najczęściej w Polsce można kupić aparaty rosyjskie - sam korpus lub sprzęt razem z obiektywem. Ceny takich aparatów mogą być bardzo niskie - Zenita można kupić już nawet za około 50 zł. Jeśli więc nie stać nas na lustrzankę cyfrową, zakup starego, solidnego sprzętu fotograficznego może być dobrym rozwiązaniem.

Na stare aparaty fotograficzne za grosze można też natrafić na targach staroci . Warto więc się zorientować, czy w naszej okolicy nie są organizowane takie pchle targi. Również za granicą w wielu miastach możemy natrafić na giełdy staroci. Zwłaszcza u naszych wschodnich sąsiadów szansa na kupienie dobrego, taniego sprzętu fotograficznego jest bardzo duża.

Stare, solidne aparaty fotograficzne to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z fotografią. Dzięki korzystaniu z analogów szybciej nauczymy się podstaw fotografii. Nasze fotografie będą też bardziej przemyślane, ponieważ każda klisza to tylko 24 lub 36 klatek. Robienie zdjęć starymi analogami może dawać dużo satysfakcji, nie dziwne więc, że grono miłośników starych aparatów stale się powiększa.

Zobacz film: Zdjęcia obrabiane cyfrowo, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości