Dawniej tkane makatki kojarzyły nam się z mieszkaniem babci. Obecnie moda na sztukę tkaną na krośnie wraca. O swojej działalności opowiedziały założycielki pracowni tkactwa artystycznego: Wiktoria Podolec i Jadwiga Lenart.
Sztuka tkania na krośnie
Wiktoria i Jadwiga są absolwentkami wzornictwa, które zdecydowały się założyć pracownię i przywrócić modę na tkane makatki oraz dywany. Swoją pracownię nazwały Tartaruga, która w dosłownym tłumaczeniu znaczy „żółw”. Dziewczyny chciały w ten sposób podkreślić, że ręcznie tkane dywany i makatki wykonuje się bardzo długo i podobnie jak żółwie, są długowieczne i wyjątkowe.
Nasze dywany powstają bardzo długo. Jeden dywan robi się przez cały miesiąc. Jest to technika, która wymaga dużo czasu i cierpliwości
-przyznała Wiktora Podolec
Skąd pomysł na tego typu biznes?
Chciałyśmy prowadzić taki styl życia, że będziemy same decydować o tym, co robimy. Fajniej jest projektować lub robić to co się samemu czuje, niż pod handlowca
-dodała Wiktoria
Jak powstają tkane dywany?
Każdy produkt, który powstaje w pracowni Tartaruga jest wykonywany ręcznie, przy użyciu tradycyjnych rzemieślniczych technik. Wełna, którą wykorzystują dziewczyny pochodzi z recyklingu. Tkaniny Tartarugi powstają z poszanowaniem środowiska. Wiktoria i Jadwiga dopasowują swoje kolekcje do tego uda im się zdobyć.
Makatki i kilimy są bardzo modne w Stanach Zjednoczonych oraz Australii. Dziewczyny wierzą, że moda wkrótce dotrze do Polski. Ich pierwsze zamówienia na makatki, dywany czy kilimy pojawiły się bardzo szybko.
Tkaczki z Gwatemali wracają do tradycji
Z kamerą DDTVN wybraliśmy się do Gwatemali, gdzie spotkaliśmy się z kobietami, które wytwarzają tkaniny tradycyjnymi metodami. Zobacz nasz reportaż:
Zobacz też:
- Rękodzieło i DIY. Propozycje niebanalnych prezentów
- "Odpicowane mieszkanie" - mistrzyni rękodzieła
- Dzięki niej tkaczki z Podlasia podbijają Japonię
>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<
Autor: Magdalena Gudowska