Harmonijka należy do grupy instrumentów areofonowych. Oznacza to, że wydawany przez nią dźwięk pochodzi od poruszającego się odpowiednio słupa powietrza. W harmonijce ustnej dźwięk wydaje ruch powietrza, które wprawia w drgania metalowe blaszki, zwane potocznie języczkami, a profesjonalnie – stroikami. Ciekawym jest fakt, że harmonijka ustna była pierwszym instrumentem, na którym grał Jimmy Hendrix.
Nauka gry na harmonijce – inspiracje
Impuls do grania na harmonijce ustnej najczęściej przychodzi ze słuchanej muzyki. Oczarowane jej dźwiękami osoby chcą rozpocząć naukę gry na tym instrumencie. Zanim jednak nauka się rozpocznie, warto zapoznać się z historią tego instrumentu, jego budową i tym, jak grają mistrzowie. Aby rozwijać się w temacie gry na harmonijce, należy czerpać inspiracje od konkretnych muzyków. Najlepszymi i najwybitniejszymi z nich byli James Cotton, John Mayall, Junior West czy popularna na You Tube Christelle Berthon. Nauka gry na harmonijce będzie wspomagana również przez inne wykonania instrumentalne – na pianinie, trąbce, skrzypcach. Wiele osób decyduje się na grę na harmonijce ustnej, aby móc tworzyć własne covery ulubionych piosenek.
Podstawy gry – jak trzymać harmonijkę?
Bardzo ważny jest sposób trzymania harmonijki – to pierwszy podstawowy krok przy nauce gry. Harmonijka musi być ustawiona w taki sposób, aby niższe dźwięki znajdowały się po lewej stronie. Harmonijkę ustną należy objąć palcem wskazującym i kciukiem lewej ręki. Prawa dłoń zamyka w tym czasie przestrzeń rezonansową, która wytwarza się pomiędzy rękami a harmonijką. Początkowym problemem może być prawy kciuk. Poleca się, aby przy graniu na niższych kanałach trzymać go na górnej części harmonijki. Systematyczna nauka gry na harmonijce sprawi, że trzymanie po niedługim czasie stanie się zupełnie bezproblemowe i będzie przychodziło naturalnie.
Jaka harmonijka dla początkujących?
Zanim dokonamy zakupu naszej pierwszej harmonijki, powinniśmy poszukać informacji na temat grania na instrumencie. Istnieją bowiem różne rodzaje harmonijek, dlatego trzeba dobrze przemyśleć wybór. Nauka gry na harmonijce 10-kanałowej będzie się różniła od nauki gry na harmonijce 16-kanałowej. Harmonijka 10-kanałowa jest często nazywana również bluesową, ponieważ to jej dźwięki najczęściej słychać w tym rodzaju muzyki. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka harmonijka dla początkujących będzie najlepsza? Wydaje się, że odpowiedzią na to pytanie jest – najtańsza. Zdania są tutaj podzielone. Tania harmonijka ustna to koszt 20-30 złotych lub nawet 10 czy 15, jeśli kupuje się ją na targu lub bazarze. Pamiętać należy, że tańsze harmonijki nie mają tak dobrego brzmienia jak te z wyższej półki. To może zniechęcać początkującego do nauki i wywoływać frustrację. Wadą tanich harmonijek jest również komfort gry, a raczej jego brak – należy włożyć wiele wysiłku w dmuchanie w taką harmonijkę, przez co nadwyrężają się płuca i szybko pojawia się zmęczenie. Na początek więc warto zainwestować z lepszą harmonijkę. Instrumenty te nie są drogie – porządna harmonijka kosztuje 60-100 zł, jest szczelna, mocna i wygodna. Nauczyciele gry na harmonijce ustnej polecają modele znanych firm, np. Tombo Folk Blues, Hohner Special 10 czy Suzuki Harpmaster. Dobrą harmonijkę ustną można kupić przez Internet.
Przy zakupie harmonijki 10-kanałowej należy również pamiętać o wybraniu odpowiedniej tonacji. Do najpopularniejszych należą A, C i D. A jest najniższą tonacją, a D najwyższą. Na początek najlepiej jest wybrać harmonijkę o średniej tonacji, czyli C – jest najbardziej uniwersalna.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN