Mikrofon studyjny występuje w dwóch rodzajach – mikrofon pojemnościowy i mikrofon dynamiczny. Stanowią one ogromną większość wszystkich dostępnych na rynku mikrofonów. Te dwa rodzaje mikrofonów znacząco różnią się od siebie – inne są przeznaczone do poszczególnych instrumentów muzycznych, a inny będzie mikrofon studyjny do wokalu. Na czym polegają te różnice?
Mikrofon pojemnościowy i dynamiczny - różnice
· Częstotliwości. Mikrofonów pojemnościowych najlepiej jest używać do wysokich częstotliwości, wydawanych przez takie instrumenty jak cymbały, gitary akustyczne, fortepiany i pianina. Mikrofony dynamiczne najlepiej nadają się do niskich i średnich częstotliwości, a więc np. do perkusji i wzmacniaczy gitarowych.
· Wielkości membrany. Mikrofony pojemnościowe mają mniejszą i lekką membranę rejestrującą dźwięki. Wysokie częstotliwości mają o wiele mniej energii od tych niskich, dlatego słabiej poruszają cząsteczki powietrza. W mikrofonach dynamicznych membrana jest cięższa i grubsza, a co za tym idzie, również mniej responsywna – jej podatność na wysokie częstotliwości jest mniejsza, za to dobrze chłonie niższe dźwięki. Ciężka i grubsza membrana ma zdolność wytwarzania napięcia, co sprawia, że mikrofon nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Często na mikrofony dynamiczne mówi się, że są to mikrofony pasywne. Mikrofony pojemnościowe potrzebują większego zasilania, aby wzmacniać napięcie wytwarzane przez membranę – stosuje się tutaj zasilanie typu “phantom”, pozwalające na nagrywanie słabszych i delikatniejszych dźwięków.
· Trwałość. Mikrofony pojemnościowe są bardziej delikatne od dynamicznych, ponieważ lżejsza i delikatniejsza membrana szybciej się niszczy. Wysokie ciśnienie akustyczne może doprowadzić do poważnych uszkodzeń membrany, a nawet zupełnego zniszczenia mikrofonu, dlatego mikrofony pojemnościowe nie są zalecane przy nagrywaniu głośnych instrumentów, np. perkusji.
W mikrofonach dynamicznych gruba i ciężka membrana o wiele lepiej znosi wysokie ciśnienie akustyczne, dlatego sprawdzą się one do nagrywania głośnych instrumentów.
· Odporność. Mikrofony dynamiczne są o wiele bardziej odporne na wilgoć oraz sprzężenia. Gruba membrana lepiej chłonie dźwięki np. na scenie podczas opadów deszczu. Przy dużej wilgotności powietrza mikrofon pojemnościowy może nie odbierać niektórych dźwięków. Ważnym problemem są również sprzężenia. Zjawisko to występuje, kiedy w bliskiej odległości znajduje się wiele instrumentów oraz mikrofonów. Mniejsza wrażliwość mikrofonów dynamicznych pozwala na unikanie sprzężeń.
· Ceny mikrofonów dynamicznych i pojemnościowych. Najlepsze mikrofony dynamiczne to koszt od 1600 do 2000 zł, za to najlepsze, najbardziej profesjonalne mikrofony pojemnościowe mogą kosztować nawet 40 000 zł. Istnieje jednak bardzo wiele tańszych odmian pojemnościowych mikrofonów studyjnych.
Mikrofon studyjny – jaki wybrać?
Prowadząc małe, domowe studio nagraniowe, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów będzie służył mikrofon studyjny. Osoby nagrywające swój głos, np. Youtuberzy, twórcy podcastów lub osoby nagrywające wyłącznie śpiew z podkładem w tle mogą zdecydować się na mikrofon pojemnościowy. Posłuży on jako dobry mikrofon studyjny do wokalu i nagrywania głosu. Należy jednak brać pod uwagę, że jest mniej odporny na warunki zewnętrzne, sprzężenia i ciśnienie akustyczne. Mikrofon studyjny usb można podpinać do komputera ze specjalnym oprogramowaniem do rejestrowania głosu. Dzięki temu w prosty sposób można urządzić swoje małe studio nagraniowe. Mikrofon studyjny do komputera będzie sporo tańszy niż jego profesjonalny odpowiednik.
Mikrofony dynamiczne sprawdzą się lepiej do bardziej intensywnego nagrywania, szczególnie w przypadku kiedy nagrywane dźwięki mają być głośne. Sprawdzą się przy nagrywaniu perkusji, gitar basowych lub elektrycznych, ale także saksofonów, trąbek i innych głośnych instrumentów dętych. Mikrofon studyjny dynamiczny będzie dobrze współpracował w towarzystwie innych mikrofonów i wielu różnych instrumentów – mocna membrana jest mniej podatna na występowanie sprzężeń. W takich warunkach gorzej poradzi sobie mikrofon studyjny w laptopie . Najlepiej więc zainwestować w dobry sprzęt. Przy nagrywaniu dużym ułatwieniem będzie również statyw na mikrofon studyjny .
Podsumowując – przy domowym nagrywanie głosu, delikatniejszych dźwięków i wysokich częstotliwości lepiej sprawdzi się mikrofon pojemnościowy. Przy nagrywaniu głośnej muzyki, silnych wokali czy wielu instrumentów naraz – najlepiej sprawdzi się mikrofon dynamiczny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN