Kołowrotek spinningowy to najbardziej skomplikowany element każdego zestawu wędkarskiego. Składa się z wielu części mechanicznych, które muszą ze sobą znakomicie współgrać, aby połowy były skuteczne.
Metod wędkarskich jest bardzo wiele, a do każdej z nich dostosowany jest inny wędkarski kołowrotek. Najważniejsze jest, aby wybrać dobry kołowrotek do wędki.
Kołowrotek spinningowy – jaki model wybrać?
Na rynku sprzętu wędkarskiego dostępnych jest bardzo wiele kołowrotków spinningowych. Na początek wędkowania warto wybrać kołowrotek sprawdzonej firmy. Eksperci polecają kilka modeli.
· Ryobi Slam – bardzo lekki i wytrzymały kołowrotek , można na niego złapać praktycznie każdy gatunek ryb. Jest bardzo elegancki. Polecany do średniego i ciężkiego spinningu od wielkości 3000 do 4000. Cechuje się bardzo dobrym nawijaniem żyłki lub plecionki na szpulę (ten kołowrotek spinningowy ma jedną szpulę w zestawie). Cena tego kołowrotka spinningowego również jest przystępna i waha się w przedziale 250-299 zł.
· Daiwa Ninja 3000 – ten kołowrotek spinningowy jest bardzo solidnie wykonany, co gwarantuje dużą trwałość tego modelu. Jest dosyć ciężki, ale bardzo dobrze spasowany i świetnie nawija żyłkę. Ma blokadę wsteczną, co wpływa na komfort łowienia.
· Shimano Sedona FI C300 – to najnowszy kołowrotek spinningowy, który premierę miał w 2018 roku. Ma przedział wielkości od 1000 do 5000, bardzo solidną przekładnię i wytrzymały kabłąk.
Kołowrotek karpiowy – czym się charakteryzuje?
Najlepszym kołowrotkiem karpiowym jest ten mający szybki, mocny hamulec. Bardzo dobrej jakości są kołowrotki japońskich firm Daiwa i Shimano. Taki kołowrotek charakteryzuje się też lekką konstrukcją i bardzo eleganckim wyglądem. To sprawia, że te kołowrotki są przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Jednym z lepszych kołowrotków karpiowych jest model Luxor. Wyposażony w system wolnej szpuli, jest bardzo przydatny podczas holu dużej ryby, w tym karpia holowanego z gruntu. Zarówno duży rozmiar kołowrotka, jak i pojemność szpuli zapewniają wygodne łowienie z gruntu i w morzu.
Kołowrotek z wolny biegiem – jaki wybrać?
Dużą rybę można złapać na tańsze wędzisko, natomiast brak zakupu kołowrotka dobrej jakości niesie za sobą duże ryzyko zerwania ryby. Kołowrotek z wolnym biegiem to system, który pozwala na powolne wysnuwanie się żyłki z kołowrotka. Co ważne, siłę odwijania się żyłki można regulować. Wolny bieg uruchamia się przy pomocy dźwigni, a zamyka, przekręcając korbkę. Kołowrotek z wolnym biegiem szczególnie przydatny jest do łowienia drapieżników i karpi. Podstawowym elementem kołowrotka z wolnym biegiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest hamulec. Musi być bardzo precyzyjny, aby równomiernie odwijać żyłkę podczas holowania ryby. Jeżeli będzie dochodziło do szarpnięć żyłki, może ona ulec zerwaniu. Dobrze wyregulowany hamulec pozwala łowić duże sztuki nawet na dosyć cienką żyłkę. W kołowrotku z wolnym biegiem bardzo istotnym elementem jest szpula, a najlepszym materiałem, z którego powinna być wykonana, jest aluminium. Szpula musi odwijać się płynnie i regularnie. Warto też zwrócić uwagę na jakość i precyzję wykonania korbki.
Kołowrotek multiplikator – czym różni się od tradycyjnego kołowrotka spinningowego?
Kołowrotek multiplikator to kołowrotek o ruchomej szpuli, który jest bardziej skomplikowany w budowie od zwykłego kołowrotka o stałej szpuli. Składa się ze szpuli głównej połączonej za pomocą sprzęgła z przekładnią główną. Regulacja hamulca polega na przykręceniu lub odkręceniu znajdującej się przy korbie gwiazdki. Z tyłu kołowrotka znajduje się przycisk odłączający szpulę od zębatki, dzięki czemu żyłka może swobodnie odwijać się ze szpuli. Szpula ma system hamujący, co zapobiega plątaniu się żyłki w końcowej fazie rzutu. Kołowrotki multiplikatory dzieją się na dwa główne rodzaje – zwykłe, przypominające z wyglądu koło, i niskoprofilowe. Te pierwsze wykorzystywane są przy używaniu cięższych przynęt, do polowania na większe osobniki, i w połowach morskich. Kołowrotek multiplikator niskoprofilowy ma zastosowanie przy łowieniu mniejszych ryb i używaniu lżejszej przynęty.
Kołowrotek na suma – na co zwrócić uwagę?
Kołowrotek sumowy powinien należeć do kategorii kołowrotków morskich lub z wolnym biegiem. Najlepszym wyborem jest kołowrotek w rozmiarze 50-60, który mieści przynajmniej 170 m żyłki o przekroju 0,40, mający 4 łożyska i łożysko oporowe. Tak wysokie parametry wynikają z trudnego holu suma. Hol ten jest bardzo siłowy, a sum potrafi odpłynąć na 50-70 metrów. Dobrym wyborem jest twarda rączka kabłąka, pokryta azotkiem tytanu, aby plecionka jej nie przetarła. Eksperci polecają szczególnie takie modele kołowrotków na suma, jak: Konger Seakon Baltica, Mistrall Odys, Jaxon Atlantic, Jaxon Top Catfish
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN