Kamizelka na drutach – co jest potrzebne do wykonania. Jak ją nosić?

Robienie na drutach
Fot. Marija Babic/ Getty Images
Kamizelki to podstawowy element każdej garderoby. W zależności od włóczki można wykonać kamizelki eleganckie lub codziennie. Marzy Ci się prosta kamizelka na drutach lub wymyślna, kolorowa kamizelka dla dziewczynki lub chłopca – czego potrzebujesz do jej wykonania? Jak nosić kamizelki?

Kamizelka to ten element garderoby, z którym wbrew pozorom poradzi sobie nawet początkująca osoba. Co prawda nadanie jej kształtu może wydawać się trudne i wymagające zaawansowanych umiejętności, jednak w rzeczywistości prosta technika nabierania oczek i kończenia ściegu w zupełności wystarczy. Kamizelka to również bardzo dobry pomysł na rozpoczęcie przygody z bardziej wymagającymi elementami odzieży. Od kamizelki do swetra w końcu krótka droga. Prosta kamizelka na drutach, która będzie pierwszym dziełem amatora robótek ręcznych, będzie słusznym powodem do dumy.

  • Kamizelka na drutach krok po kroku – czego potrzebujesz?
  • Jak nosić kamizelki robione na drutach?
  • Dopasowanie kamizelki

Kamizelka na drutach krok po kroku – czego potrzebujesz?

· Druty – najlepiej o średniej grubości (4 mm). Możesz spokojnie wybrać druty plastikowe lub drewniane, zakończone blokującym grzybkiem.

· Włóczka – od cienkiej do średniej grubości. Wybierz jeden kolor włóczki, wprowadzenie kilku kolorów na początek może być zbyt skomplikowane. Pamiętaj, aby grubość włóczki pasowała do grubości drutów. Zbyt cienkie druty będą uginać się pod ciężarem grubej włóczki.

· Wymiary – zmierz dokładnie siebie lub osobę, dla której wykonasz kamizelkę. Potrzebujesz następujących długości: od ramienia do ramienia, otwory na ręce (od ramienia do połowy żeber, od pachy w dół (w zależności od tego, jak długą chcesz mieć kamizelkę), długość w całości mierzona od karku.

Kamizelkę możesz zrobić na dwa sposoby: jako całość, zakładając zrobienie prostokąta z otworami na ręce, bądź dzieląc ją na trzy części (plecy i oddzielnie 2 przednie boki), a następnie zszywając powstałe elementy.

Prosta kamizelka na drutach nie będzie wymagała znajomości zaawansowanych technik (chociaż bez nauki podstaw i cierpliwości się nie obejdzie), ale można ją również wzbogadzić o dodatkowe elementy nie tylko dekoracyjne, ale i użytkowe. Kaptur lub wysoki kołnierz – w tym wypadku należy doliczyć potrzebne długości, biorąc miarę od karku do góry. Kaptur można wykonać na bazie trójkąta, koła, bądź kwadratu – wówczas będzie duży i dekoracyjny, a dodatkowo opadnie na ramiona. Warto również do kamizelki dodać kieszenie. Najprostsze do wykonania będą te zewnętrzne, naszywane. Można je wykonać osobno (nawet w innym kolorze), w dowolnej formie geometrycznej, a następnie naszyć na powstałą kamizelkę. Kamizelka na drutach dla dziewczynki lub chłopca może być doskonałym pomysłem na prezent, a poza tym świetną okazją do przećwiczenia ściegów. Kiedy skończymy ją, możemy zacząć robić na drutach coś dla siebie lub innej dorosłej osoby, którą chcemy zaskoczyć.

Zobacz też: Włóczka na swetry

Jak nosić kamizelki robione na drutach?

Kamizelka to funkcjonalny i wygodny element garderoby. W zależności od ich grubości, fasonu lub koloru może być dodatkiem bądź grać główną rolę w codziennej lub wyjściowej stylizacji. Nie jest też zarezerwowana dla jednej wybranej grupy. Mogą nosić ją osoby w każdym wieku i o każdej porze roku. Kamizelka to ten element ubioru, który warto mieć w swojej szafie jako bazę. Warto postawić na klasyczną czerń, granat, szarość i biel, czyli kolory, które obronią się w każdej sytuacji, jak również pokusić się o ognistą czerwień lub szalone wzory wielokolorowe.

Gładka żakardowa kamizelka będzie idealnym dopełnieniem eleganckich i wizytowych stylizacji. Ażurowa, gruba i puchata to fantastyczne dopełnienie codziennych strojów.

Zobacz też: Jak zrobić szalik na drutach?

Materiał, z którego jest zrobiona

Wybór nici lub wełny jest kwestią indywidualną i zależy od przeznaczenia kamizelki. Tak naprawdę nie ma ograniczeń co do wyboru odpowiedniej włóczki. Powinniśmy się kierować dotykiem i składem, tak by kamizelka nie tylko pięknie się prezentowała i układała, ale także była odporna na czyszczenie i temperatury. Warto więc zwracać uwagę na skład. Istotna jest również kolorystyka nici. Pasmanterie oferują również farby do tkanin, którymi samemu można zafarbować swoją własnoręcznie wykonaną kamizelkę. Cienkie włóczki, nici bawełniane, lniane i poliestrowe to idealny wybór do kamizelki wyjściowej, zakładanej na koszulę. Grube, puchate wełny sprawdzą się w kamizelkach zimowych lub wyjściowych na zewnątrz, jako wierzchni dodatek do kurtki.

W okresie letnim warto wykonać ażurową kamizelkę, najlepiej z bawełnianych cienkich nici, która posłuży jako okrycie na plażę lub do kusych strojów.

Zobacz też: Włóczki do robótek ręcznych - jakie są rodzaje?

Dopasowanie kamizelki

Eleganckie kamizelki, wykonane z delikatnych włóczek o żakardowym splocie, powinny idealnie przylegać do sylwetki, tak by nie odwracały uwagi od całej stylizacji. Mają być jej dopełnieniem. Dlatego do ich wyrobu polecane są nici syntetyczne – poliestrowe, bądź naturalne – bawełniane. Ich elastyczność pozwoli na perfekcyjne dopasowanie do ciała oraz ułożenie dokoła szyi. Kamizelki te rozpinane bądź zakładane przez głowę będą pięknym uzupełnieniem koszul bądź gładkich bluzek typu basic. Długość takich kamizelek powinna sięgać maksymalnie do bioder, aby nie zaburzać proporcji sylwetki.

Codzienne kamizelki, których przeznaczeniem jest ogrzanie naszego ciała, częściej goszczą w naszych szafach w okresie jesienno-zimowym. Ich dopasowanie do sylwetki jest w ich wypadku bardzo umowne, bowiem często prezentują się w formie rozpiętego poncza bądź koca z otworami na ręce. Długość sięgająca za pośladki, a często nawet do kolan, pozwala zakładać je na cienkie kurtki i bluzy i służyć jako okrycie wierzchnie podczas jesiennych spacerów. Do ich wykonania często wybiera się grube i bardzo grube wełny. Angora, alpaka, wełna merino to idealny wybór dla wielbicieli mięciutkich i puchatych robótek ręcznych.

Zobacz film: Marcin i Dorota robią na drutach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości