Hobby

Jak wykonać bałwanka ze skarpetki? Przekonaj się, jakie to proste!

Hobby

Fot. axelbueckert / Getty Images

Kiedy dzieci nudzą się w domu np. w czasie choroby lub ferii, warto zorganizować im ciekawe i kreatywne zajęcie. Jednym z pomysłów, który może zainteresować dzieci, jest własnoręczne wykonanie zabawek. Możliwości jest wiele, a wśród nich ciekawym rozwiązaniem jest bałwanek ze skarpetki.

Bałwanek ze skarpetki może być zarówno ozdobą na okres świąteczny, jak i zabawką dla dziecka. Jego wykonanie nie jest skomplikowane, a z pomocą rodzica zrobi go nawet małe dziecko!

Więcej:

Bałwanek ze skarpetki i ryżu – co będzie potrzebne?

Aby wykonać bałwanka ze skarpetki, nie potrzeba wielu materiałów, a te, które są konieczne, bez trudu można znaleźć w każdym domu.

Materiały:

  • biała skarpetka (im większa, tym większy bałwanek),
  • kilka kolorowych guzików,
  • ok. 300 g ryżu,
  • 3 szpilki z główkami (najlepiej, aby dwie miały kolor czarny, a jedna czerwony lub pomarańczowy),
  • biała nitka,
  • 1 gumka recepturka,
  • wstążka, kolorowa skarpeta lub kawałek kolorowego materiału (na czapeczkę i szalik dla bałwanka),
  • klej,
  • nożyczki.

Uwaga! Jeżeli nie chcesz wypełniać bałwanka ryżem, możesz w zamian użyć do wypełnienia styropianowych kulek, papieru, waty czy gazet.

Wykonanie bałwanka:

1. Skarpetkę przetnij między palcami a piętą.

2. Część skarpetki z pietą wywiń na lewą stronę.

3. Zwiąż bardzo mocno jedną stronę skarpetki nitką i wywiń skarpetkę na prawą stronę (szycie nie będzie widoczne).

4. Skarpetkę napełnij ryżem lub innym materiałem.

5. Kiedy skarpetka jest już wypełniona, mocno zwiąż ją z drugiej strony, aby wypełnienie pozostało na swoim miejscu.

6. Gumką recepturką podziel bałwanka na dwie części, z których jedna będzie większa, a druga mniejsza. Powinny powstać 2 zgrabne kuleczki.

Bałwanek już istnieje. Teraz należy przystąpić do jego ozdabiania i ubierania. Sprawdź możliwe do wykonania kroki, które możesz dowolnie modyfikować.

Ozdabianie bałwanka

Aby bałwanek nabrał odpowiedniego wyglądu, należy go dopracować. Doskonałym pomysłem jest wykonanie czapeczki i szalika. Nie można też zapomnieć o oczach i nosie. A zatem do dzieła!

1. Wykorzystaj pozostałą część skarpetki (fragment palców skarpetki) do stworzenia czapeczki. To bardzo proste. Wywiń raz lub dwa razy materiał i załóż na głowę bałwanka (mniejsza kulka). Jeżeli bałwanek ma być ozdobą, nie trzeba czapeczki mocować. Jeżeli jednak ma być przytulanką, można przymocować ją recepturką, a następnie wywinąć trochę materiału, aby gumki nie było widać. Jeżeli bałwanek ma być ozdobą wisząca na choince, czapeczkę można też przypiąć szpilkami.

2. Wykorzystaj teraz dwie szpilki z czarnymi główkami, aby zrobić bałwankowi oczy, a z trzeciej szpilki w kolorze pomarańczowym lub czerwonym zrób nosek.

Uwaga! Jeżeli bałwanek ma być przytulanką dla dziecka, należy zrezygnować ze wszelkich szpilek, które mogłyby zranić malucha podczas zabawy lub snu. Szpilki można zastąpić malutkimi koralikami lub guzikami.

3. Szalik dla bałwanka można wykonać z niepotrzebnej kolorowej skarpetki lub z jakiegokolwiek innego, ale kolorowego materiału (może być także wstążka). Wytnij pasek materiału i zawiąż go wokół szyi bałwanka. Szalik będzie ładną ozdobą i doda bałwankowi uroku, a poza tym ukryje gumkę recepturkę.

4. Przyklej guziki do brzuszka bałwanka. Najwygodniej zrobić to za pomocą kleju w pistolecie. Guziczki można też przyszyć. Jest to bardziej czasochłonne zajęcie, ale bałwanek wygląda wtedy zdecydowanie lepiej. Poza tym może to być bardzo dobre manualne ćwiczenie dla dziecka. Bałwanek ze skarpetki jest już gotowy!

Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić z resztkami, np. materiałem, który pozostał z kolorowej skarpetki, zawsze możesz go w jakiś sposób wykorzystać. Można przygotować dla bałwanka ubranko z takiej skarpetki lub frędzle, które można doczepić do czapeczki. Kolekcja takich bałwanków prezentuje się naprawdę uroczo, a praktyczne zajęcia zajmą dziecku czas. Fajnie jest móc zrobić coś razem!

Bałwanek ze skarpetki – ozdoba czy zabawka?

Bałwanek ze skarpetki może być piękną ozdobą na święta Bożego Narodzenia i na cały okres zimowy. Jeżeli do jego główki doszyje się np. sznureczek, bałwanek lub małe bałwanki będą doskonałą ozdobą na choinkę, a dzieci będą bardzo szczęśliwe, że mogły mieć swój wkład w ubieranie choinki. Bałwanki można także postawić na parapecie – będą ciekawą zimową dekoracją. Bałwanek ze skarpetki może być także maskotką do przytulania. Dziś, kiedy tak rzadko wykonuje się zabawki własnoręcznie, taka przytulanka może się stać ulubionym przyjacielem dziecka.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości