Rysowanie człowieka nie jest trudne, o ile ma się podstawową wiedzę choćby na temat zachowania perspektywy i proporcji. W naszym artykule pokażemy Wam, jak narysować człowieka – jakie triki i sposoby zastosować, by nasz rysunek prezentował się profesjonalnie. Zapraszamy!
Jak narysować człowieka?
Najpierw przedstawimy Wam, jak narysować człowieka krok po kroku w wersji stojącej.
Krok pierwszy:
Zaczynamy od zakreślenia miejsca, w którym powstanie głowa – rysujemy okrąg. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie środkowej linii sylwetki.
Krok drugi:
Następnie staramy się naszkicować kształt twarzy – trójkątny, owalny, okrągły, kwadratowy. Dalej przechodzimy do wyboru fryzury. Zaznaczamy na twarzy miejsce, gdzie powstaną oczy. Przechodzimy teraz niżej i nakreślamy zarys barków, ramion oraz szyi.
Krok trzeci:
W tym momencie staramy się dopracować szczegóły. Skupiamy się na oczach – dokładnie rysujemy ich kontur, źrenice, rzęsy oraz brwi. Później dopracowujemy pozostałe części twarzy – rysujemy nos, kreślimy kontur ust.
Krok trzeci:
Teraz przechodzimy do niższych partii sylwetki – dopracowujemy zarys szyi, wykańczamy tułów oraz ramiona. Jeśli mamy w zamyśle rysunek kobiety – zaznaczamy również kształt biustu, dopracowujemy wcięcie w talii oraz zarys bioder. Natomiast w przypadku rysunku mężczyzn – bardziej skupiamy się na szerokich ramionach oraz na zarysowaniu mięśni klatki piersiowej.
Krok czwarty:
Dopracowujemy pozostałe części ciała – zarys nóg, stopy, wykańczamy także ręce i dłonie.
Krok piąty:
Możemy teraz dopracować ubiór postaci w zależności od naszych preferencji. Nie musimy mieć bardzo dużej wiedzy, aby zdawać sobie sprawę, jak narysować człowieka w ubraniu . Nie jest to zbyt skomplikowane. Ważne, aby strój współgrał z ciałem. Na przykład w kwestii ręki – bluzka powinna się marszczyć, gdy unosimy rękę do góry. Gdy postać nabierze realnych kształtów, przechodzimy do jej cieniowania malowania, np. farbami.
Jak narysować człowieka bokiem
Przyszedł czas na pokazanie Wam kolejnej perspektywy ujęcia człowieka. Pokażemy teraz, jak narysować człowieka z boku . Inaczej mówiąc – z profilu.
Krok pierwszy:
Najpierw, dla ułatwienia, rysujemy na kartce kształt przypominający łezkę, czyli okrąg zakończony szpicem w lewym górnym rogu. Będzie to nasza baza do stworzenia lewego profilu twarzy człowieka.
Krok drugi:
Kolejnym krokiem jest podział łezki na dwie równe części. Po lewej stronie będzie fragment twarzy, natomiast po prawej – dalsza część głowy: włosy, ucho itp. Lewą stronę łezki należy podzielić liniami poziomymi na trzy równe części.
Krok trzeci:
Teraz skupimy się na rysowaniu ucha. Ucho u każdego człowieka wygląda nieco inaczej, jednak zazwyczaj leży na poziomie nosa oraz oka. W naszym szkicu ucho rysujemy dokładnie po środku – pod drugą linią poziomą.
Krok czwarty:
Górny odcinek łezki po lewej stronie - między liniami poziomymi pierwszą i drugą - stanowić będzie przestrzeń dla czoła. Czoło, podobnie jak pozostałe elementy ciała, różni się kształtem i wielkością w zależności od danego człowieka. Na tym etapie staramy się po prostu zaokrąglić tę część. Następnie zaznaczamy kontur nosa. Nos rysujemy na wysokości ucha, czyli między drugą a trzecią poziomą linią.
Krok piąty:
Teraz przechodzimy do zaznaczenia ust, brody oraz łuku kupidyna. Te części muszą powstać w ostatnim obszarze, czyli pod trzecią linią poziomą. Zarówno usta, jak i broda muszą być nieco wysunięte, poza ramy łezki. Gdy skończymy rysowanie ust oraz brody, nad wargami zaznaczamy charakterystyczny dla każdego człowieka dołeczek, czyli tzw. łuk kupidyna. Następnie przechodzimy do zarysu szyi. Szyja musi powstać odrobinę przed uchem oraz odrobinę za nim.
Krok szósty:
Oczy staramy się narysować odrobinę poniżej nasady nosa. Brwi natomiast rysujemy nad okiem, tuż przy granicy pierwszej i drugiej linii poziomej. Kształt oraz grubość brwi zależą od naszych indywidualnych preferencji. Natomiast pamiętać należy, że ich długość zawsze stanowić powinna jedną trzecią od linii drugiej poziomej do granicznej linii twarzy rysowanego człowieka. Teraz przyszedł czas na dopracowanie – poprawiamy kontur ust, rysujemy dziurkę nosową oraz zagięcie nosa. Poprawiamy także cieniowanie, wszelkiego rodzaju szczegóły według naszych preferencji, a także zastanawiamy się, jaką fryzurę powinna mieć nasza postać widziana z boku.
Teraz znacie już podstawowe zasady, jak narysować człowieka. Nie jest to nic trudnego, gdy pojmie się kilka podstawowych reguł. W kolejnym artykule nauczymy Was natomiast, jak narysować człowieka w ruchu . Dowiecie się między innymi, jak narysować człowieka na rowerze oraz jak narysować człowieka na koniu . Zapraszamy!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN