Praca dla studenta jest sposobem na podreperowanie budżetu, zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Ofert przygotowanych dla studentów jest sporo, pod warunkiem, że wiemy, jak i gdzie ich szukać. Duże możliwości rozwojowe dają praktyki studenckie . Są firmy, które nie tylko z chęcią przyjmą studenta na praktykę, ale także przygotują go do pracy, a w przyszłości zatrudnią. Jaka może być praca dla studenta i gdzie można jej szukać?
Praca dla studenta – jak to wygląda?
Dawniej praca dla studenta ograniczała się do korepetycji, teraz możliwości są znacznie szersze. Choć w dalszym ciągu korepetycje są pożądane i opłacalne pod względem finansowym, studenci biorą pod uwagę również inne opcje. Często praca , jaką wykonuje student , ma charakter dorywczy. Nie jest traktowana jako miejsce stałego zatrudnienia. Student pracuje w weekendy lub wybrane dni, dzięki czemu nie wymaga się od niego pełnej dyspozycyjności i łatwiej z dopasowaniem godzin pracy do rozkładu zajęć na uczelni.
Idealna praca dla studenta to taka, w której obowiązki są łatwe, a można przy tym dużo zarobić. Niestety jest to raczej rzadkie, zwłaszcza gdy aplikujemy do pracy jako osoby bez bogatego doświadczenia zawodowego. Jednocześnie praktyki studenckie, staże dla studentów i praca dla studenta są doskonałą okazją do tego, by stawiać na rynku pracy swoje pierwsze kroki. Przez typ umowy i zniżki, zatrudnienie studenta jest dla pracodawcy atrakcyjnym rozwiązaniem, dlatego ofert nie brakuje. Niestety student nie może liczyć na stabilne zatrudnienie i podwyżki. Trzeba to potraktować jako nabywanie doświadczenia, dzięki czemu praca po studiach będzie mogła być na lepszych warunkach.
Praca zdalna dla studenta
Gwałtowny rozwój technologii stawia różne dziedziny życia w innym świetle. Tak też jest z pracą. Popularność telepracy na przestrzeni ostatnich lat wzrasta, a na rynku pracy rośnie liczba freelancerów i firm poszukujących osób do pracy zdalnej. Przeczesując oferty, pojawia się praca zdalna dla studenta . Rozwiązanie to jest idealne dla studentów dziennych, którzy na pracę mogą poświęcić dłuższe przerwy między zajęciami. Praca przez internet dla studenta może być wybrana pod kątem jego studiów i dalszych planów. Przyszli informatycy mogą zainteresować się programowaniem, marketingowcy mogą zająć się marketingiem szeptanym lub tworzeniem kampanii, a filolodzy copywritingiem. Praca po studiach z takim doświadczeniem będzie w zasięgu ręki.
Praca dla studenta – gastronomia
Wielu studentów nastawia się na pracę bardziej tradycyjną, wykonywaną w siedzibie firmy. Przeglądając oferty pracy dla studentów , wiele z nich dotyczy gastronomii. Barmani i kelnerzy są poszukiwani w każdym mieście. Pracodawcy najczęściej oczekują pogodnego usposobienia, wysokiej kultury osobistej i dobrej prezencji. Czy ten rodzaj pracy dla studenta jest opłacalny? To zależy. Lokale różnią się pod względem elegancji czy renomy, a to przekłada się na atmosferę w pracy i zarobki. Poza podstawowym wynagrodzeniem, część studentów może liczyć na napiwki.
Praca dla studenta – handel
Zawód sprzedawcy to kolejny często wybierany kierunek zarobkowania. Wiele sklepów i marketów chętnie zatrudnia studentów. Wymóg bycia studentem do 26. roku życia jest związany ze ulgami. To dobra praca dla studentów dziennych , jeśli sklep funkcjonuje w weekend, w przeciwnym razie ułożenie grafiku może być dość trudne. Sklepy odzieżowe czy obuwnicze są też nieraz traktowane jako praca dla studenta na wakacje.
Praca dla studenta – hostessa
Jest to zdecydowanie praca sezonowa dla studentów. Zatrudniona na tym stanowisku osoba najczęściej musi posiadać książeczkę sanepidowską, być komunikatywna i otwarta na ludzi. Po krótkim przeszkoleniu, w określonym miejscu i w danym dniu, ma promować konkretny produkt i zachęcać do jego zakupu.
Praca dla studenta – call center
Ta praca nie wymaga od studenta doświadczenia, prawie wszystkiego można się nauczyć podczas szkoleń wewnętrznych. Call center może dotyczyć infolinii, technicznego wsparcia albo sprzedaży. W zależności od tego, jaki ta praca dla studentów ma charakter, trzeba albo wykonywać telefony albo je dobierać. Najczęściej jest to praca dla studenta zaocznego i wymaga większej dyspozycyjności niż praca jako hostessa. Uzyskanie pracy nie jest trudne, jednak nie każdy sobie poradzi z obowiązkami, jakie na niego czekają. Wskazane są wysoko rozwinięte umiejętności społeczne.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+