Obecnie 20 lub 26 dni urlopu
W tej chwili w Polsce pracownikowi przysługuje 20 dni płatnego urlopu wypoczynkowego, jeśli jego staż pracy jest mniejszy niż 10 lat i 26 dni po przekroczeniu 10 lat pracy.
Pracujemy więcej niż Niemcy
Jak informuje OPZZ, wg Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polacy przepracowują rocznie średnio 300 godzin więcej niż Brytyjczycy i niemal 400 godzin więcej niż Niemcy.
>>> Zobacz też:
Karoshi, czyli śmierć z przepracowania
Polacy żyją coraz krócej, bo są zbyt zapracowani?
Zmiany proponowane przez OPZZ mają na celu poprawę higieny życia pracowników w Polsce. W porównaniu z innym krajami Europy, rzeczywiście pracujemy więcej. We Francji pracownik dysponuje 30-dniowym urlopem, przy 35-godzinnym tygodniu pracy, na Węgrzech pracownicy po przekroczeniu 45 roku życia mają 30 dni wolnego.
Takie działanie będzie miało długofalowe pozytywne skutki dla zdrowia pracownika i jego aktywności zawodowej, a tym samym dla pracodawcy, jak i całego społeczeństwa. (...) Dostępne statystyki wskazują bowiem, iż Polska jest na odległych miejscach w rankingach świadczących o kondycji psychofizycznej pracownika.
- czytamy na stronie OPZZ
Ograniczenia dotyczące nadgodzin i dodatkowa przerwa
Plany OPZZ zakładają także, że pracownikom pracującym dłużej niż 8 godzin dziennie przysługiwać ma dodatkowa 15-minutowa przerwa. W przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia, praca w nadgodzinach i godzinach nocnych możliwa byłaby jedynie po uzyskaniu ich zgody.
Zobacz też:
- Od dziś e-recepta jest obowiązkowa. Co to oznacza dla pacjentów?
- Dni wolne od pracy w 2020. Zobacz, jak zaplanować urlop w nadchodzącym roku
- Pierwsza praca po studiach – jak ją znaleźć? Jakie zawody dają dobre perspektywy?
Zobacz wideo: Zaległy urlop do wykorzystania do 30 września
Autor: Bartłomiej Węgrzyn