Poszukiwane newsy

Zdalne nauczanie dla dzieci z Ukrainy. Jak będą odbywały się lekcje?

Poszukiwane newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN 24
Pusta klasa lekcyjna

Edukacja zdalna w Ukrainie uruchomiona została 14 marca. Poinformowało o tym ukraińskie ministerstwo edukacji i nauki. Lekcje online mają być prowadzone we współpracy z Google. Jak będą wyglądały zajęcia? Kto będzie mógł w nich uczestniczyć?

Zdalne lekcje dla uczniów z Ukrainy - dla kogo?

Szkoły w Polsce są otwarte na przyjmowanie dzieci z Ukrainy, mogą one uczestniczyć w lekcjach, jednak problemem często jest bariera językowa. Ukraińskie ministerstwo edukacji i nauki we współpracy z Google otworzyło specjalną platformę, na której uczniowie będą mieli możliwość kontynuowania nauki. Ma to zapobiec nieodwracalnym stratom w edukacji spowodowanych wojną. Szkoły, a nawet klasy, będą miały możliwość podjęcia decyzji o tym, jak zajęcia zostaną zorganizowane i jak będą przebiegały. Zatem zdalna edukacja będzie wyglądała w zupełnie inny sposób, niż ten, który znamy z Polski.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ministerstwo wraz z Google Ukraine stworzyło pewnego rodzaju "ogólnonarodowy plan lekcji". Korzystać z niego będą mogły dzieci ewakuowane oraz z utrudnionym dostępem do nauki. Ponadto, także chętni uczniowie z Polski będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach. Na platformie będą znajdowały się interaktywne materiały, takie jak cyfrowe podręczniki, lekcje online i inne. Jak poinformował minister Serhij Szkarłet: "Zebraliśmy wszystkie siły i środki, aby każdy miał dostęp do edukacji. Rozumiemy, że wiele dzieci przebywa w ukryciu, a inne zostały zmuszone do ewakuacji z powodu brutalnej agresji".

Platformę do nauki zdalnej można znaleźć pod adresem mon.gov.ua. Na stronie znajduje się już plan lekcji dla poszczególnych klas w języku ukraińskim oraz linki do lekcji. Nie ma konieczności logowania się ani rejestrowania, wystarczy wybrać lekcję, która akurat powinna się odbywać, aby wziąć w niej udział.

Część rodziców jest zadowolona, inni mniej. Swoje opinie wyrazili pod postem ministerstwa na Facebooku. Niektórzy apelują, że młodzież nie ma jak uczestniczyć w zajęciach, zwłaszcza ta, która pozostała w Ukrainie, ponieważ stale rozlegają się alarmy. Inni proszą, aby nie stawiać edukacji na pierwszym miejscu w tej chwili. Jednak są i tacy, którzy cieszą się z możliwości posłania swoich pociech na zajęcia, chociażby wirtualnie.

Możliwość nauki zdalnej i stacjonarnej dla dzieci z Ukrainy

Do Polskich szkół zapisało się już ponad 24 tysiące ukraińskich dzieci, a obecnie szacuje się, że w Polsce przebywa około pół miliona dzieci z Ukrainy. Mogą one uczęszczać do publicznych szkół podstawowych w swoim rejonie, w tym celu rodzice muszą złożyć wniosek, po którym automatycznie dziecko zostaje zapisane. W przypadku szkół ponadpodstawowych dzieci przyjmowane są w miarę wolnych miejsc. Jeśli go nie ma, urząd gminy ma obowiązek pomóc w znalezieniu miejsca, gdzie dziecko będzie mogło pobierać edukację. 

Dzieci mają możliwość pobierania nauki w polskich klasach lub specjalnie przygotowanych oddziałach, które skupiają się na nauce języka obcego. Ponadto, powstają oddolne inicjatywy, jak np. "Lekcje szyte na miarę" prowadzone przez nauczycielki - polonistki Magdę Krajewską i Beatę Gwizdałę, które poinformowały w swoim wpisie, że: "Od jutra nasi nowi uczniowie będą mogli pracować na własnym podręczniku w ojczystym języku! Bo nadal twierdzimy, że naszym głównym celem przede wszystkim jest to, BY KOCHAĆ I SZANOWAĆ! I nie potęgować strachu. Kochani, nie poszukujmy na siłę polskiej literatury, skoro nasi nowi uczniowie mają swoją własną. Pozwólmy im spełniać obowiązek szkolny pod naszymi skrzydłami. Podchodźmy do sprawy refleksyjnie. Na pewno wtedy nie zaszkodzimy". 

Co więcej prężnie działa Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa, w której zajęcia online codziennie zaczynają się o godzinie 14. Są rejestrowane i archiwizowane, co oznacza, że można do nich wracać nawet po lekcjach. 14 marca rozpoczyna się drugi tydzień pracy Internetowej Szkoły, a w nim zorganizowano zajęcia dla ukraińskich uczniów, takie jak: język polski, angielski czy matematyka oraz gry i zabawy dla najmłodszych. 

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Ridofranz/Getty Images

Pozostałe wiadomości