Materiał promocyjny

Wietnam nad Wisłą

Krab w musztardowcu, pho z węgorzem i shitake oraz tatar z rambutana na carpatio z karamboli, czyli Wietnam nad Wisłą... W naszej kuchni zaszaleli: Grzegorz Łapanowski i Tomasz Jakubiak.

Krab w musztardowcu

Składniki:

1 puszka mięsa z kraba

1 mały ogórek

1 chili

garść liści musztardowca

mały pęczek koperku

3 łyżki pędów bambusa

3 łyżki kiełków fasolki mung

70 ml oleju

łyżka sosu sojowego

łyżeczka oleju sezamowego

Przygotowanie:

Mięso z puszki odcedzamy. Ogórka myjemy i kroimy w cienkie paski, chili siekamy, podobnie czynimy z ziołami. Liście myjemy, suszymy i rwiemy na drobne części. Żadnej filozofii, prosta sprawa. Łączymy przyprawy, sosy, oleje, dodajemy warzywa i mięso – mieszamy. Serwujemy małą kupkę na talerzu, zdobiąc koprem i dymką.

Pho z węgorzem i shitake

Składniki:

wywar wołowy – koniecznie ciężki długo gotowany

2 dymki

5 cm imbiru

pęczek kolendry

1 opakowanie grzybów shitke ew. moon

Przygotowanie:

Pho to jedna z najbardziej znanych wietnamskich potraw. Jest to rodzaj aromatycznego mocnego rosołu intensywnie przyprawionego ziołami różnej maści z dodatkiem makaronu i mięsa. Proces gotowania jest bardzo długi, ale warto poczekać na efekt finalny. Po 5-6 godzinach gotowania wywaru wołowego z dużej ilości mięsa (ważne, by płomień był bardzo mały), imbirem, dymką i korzeniem kolendry, dodajemy namoczone grzyby i gotujemy jeszcze przed ok. godzinę. Następnie rybkę kroimy w kawałki wielkości kęsa i wrzucamy do wrzącego wywaru. Po kilku chwilach ryba będzie gotowa. Danie serwujemy z makaronem ryżowym w asyście czosnku w occie, drobno siekanego chilli i cytryny. Posypujemy kolendrą i gotowe.

Tatar z rambutana na carpatio z karamboli

Składniki:

1 karambola

5 liczi

4 rambutany

1 mango

2 pasiflory

1 granat

2 łyżki brązowego cukru

sok z połowy limonki

2 łyżki drobno posiekanej kolendry

Przygotowanie:

Tatara symulować będzie aromatyczna sałatka z egzotycznych owoców, jej skład może być różny liczy się soczysta tekstura owocu, aromat ziół i kwasek zawarty w limonce. Kolendra lub mięta, rambutan czy jack fruit, nawet chili i imbir wszystkie te smaki możemy wykorzystać do stworzenia naszego odświeżającego deseru. Owoce kroimy w kostkę, doprawiamy cukrem i lionką, opruszamy siekaną kolendrą lub mietą. Taką mieszankę odstawiamy do zmacerowania na pół godziny do lodówki. W tym czasie karambole kroimy w drobne płatki, układamy na talerzu i wielki finał. Kolizja karamboli z chłodną sałatką, jeszcze pestki granatu i gotowe. Jeśli wciąż jest nam mało - możemy delektować się sorbecikiem z zielonej herbaty i trawy cytrynowej.

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości