Zobacz też: Kotlety mielone według przepisu Polana >>>
Przepis na sznycel po wiedeńsku możemy lekko zmodyfikować pod polskie smaki. Wtedy jako mięso możemy wykorzystać szynkę bez kości lub schab. Nawet osobom, które nie umieją gotować, sznycel wiedeński i jego przepis nie sprawią problemu – jego wykonanie jest bardzo proste.
Sznycel po wiedeńsku
Sznycel po wiedeńsku , czyli Schnitzel Wiener Art , to nieco zmodyfikowana wersja austriackiej potrawy, przygotowywana z mięsa wieprzowego. Oryginalny sznycel wiedeński , którego nazwa jest zastrzeżona ( Wiener Schnitzel ) wykonuje się z cielęciny. Przepis na danie jest proste, jednak wymaga zachowania pewnych zasad (np. rozbicie na cienkie płaty). Większą dowolność ma się, gdy przygotowujemy sznycel po wiedeńsku . Tutaj mięso może być różne – ze schabu lub szynki, a niekiedy nawet drobiowe. Sznycel po wiedeńsku , czyli wersja nieco inna niż oryginał, zamiast plasterka cytryny może być wykończony jajkiem sadzonym. Przygotowując sznycel po wiedeńsku, przepis najlepiej opierać na tradycyjnej recepturze i lekko zmodyfikować jego wykonanie wedle własnego uznania, dodając np. jajko lub parmezan.
Sznycel wiedeński – przepis
Przepis na sznycel wiedeński powinien być oparty na specjalnym schemacie. Sama panierka nie wystarczy do uzyskania odpowiedniego smaku. Można go osiągnąć poprzez właściwe przygotowanie mięsa i odpowiedni dobór tłuszczu.
Składniki (porcja dla 4 osób):
- 4 kotlety cielęce,
- 2 jajka,
- 2 łyżki mleka,
- pół szklanki mąki do obtoczenia kotletów,
- bułka tarta,
- pół kostki masła (najlepiej klarowanego) i smalcu,
- przyprawy – sól, pieprz,
- plasterek cytryny do wykończenia.
Przygotowanie:
Kotlety przykrywamy folią z obu stron i rozbijamy na bardzo cienkie płaty. Następnie mięso krótko płuczemy pod kranem zimną wodą. Odkładamy na folię i doprawiamy solą i pieprzem z obu stron. Na talerz wbijamy jajka, dodajemy łyżkę mleka i całość energicznie mieszamy. Kotlety obtaczamy w mące, później w jajku i na końcu w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy masło ze smalcem i po rozgrzaniu umieszczamy w nim mięso w panierce. Najlepiej, gdy lekko ruszamy patelnią, by mięso delikatnie „pływało” w tłuszczu (było nim pokryte również od góry). Po kilku minutach wyjmujemy kotlety na talerze wyłożone ręcznikiem papierowym, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Mięso powinno się podawać na talerzu z plasterkiem cytryny. Sznycel może być usmażony na samym maśle, jednak z dodatkiem smalcu mięso jest zdecydowanie bardziej kruche.
Sznycel po wiedeńsku z wieprzowiny
Bardzo popularna jest wersja z tańszym rodzajem mięsa, czyli sznycel wieprzowy po wiedeńsku . Danie idealne zarówno na codzienny, jak i bardziej uroczysty obiad. Sznycel po wiedeńsku z jajkiem sadzonym przygotowuje się tak samo jak z cielęciny. Mięso należy mocno rozbić, doprawić solą i pieprzem, obtoczyć w panierce (mąka, jajka z mlekiem, bułka tarta) i smażyć na maśle z dodatkiem smalcu. Na samym końcu układamy na kotlecie podsmażone wcześniej jajko. Danie można udekorować cytryną lub szczyptą szczypiorku. Sznycel po wiedeńsku z jajkiem podaje się z gotowanymi ziemniakami (całymi, purée) lub frytkami.
Sznycel z indyka po wiedeńsku
Sznycel po wiedeńsku bez problemu można modyfikować w kwestii rodzaju mięsa. Oprócz wieprzowiny można wykorzystać również drób. Sznycel z indyka po wiedeńsku lub podobny sznycel z kurczaka po wiedeńsku to dania nieco łatwiejsze niż oryginalne z cielęciną. Mięso drobiowe jest dostępne w wielu sklepach i ma niższą cenę. Można więc go częściej przygotowywać na obiad, również w ciągu tygodnia.
Sznycel po wiedeńsku z parmezanem
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych przepisów na sznycle po wiedeńsku jest ta z dodatkiem sera. Coraz popularniejszy staje się sznycel po wiedeńsku z parmezanem . Jak go wykonać? Wystarczy starty na tarce ser połączyć z bułką tartą, tworząc bardziej chrupiącą panierkę. Niekiedy stosuje się także wersje bez bułki tartej, której zamiennikiem jest właśnie parmezan. Tak przygotowany sznycel wiedeński z parmezanem będzie ciekawą, bardziej wyrazistą w smaku odmianą dla tradycyjnych, drobiowych lub wieprzowych kotletów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN