Ryba na niebiesko z majonezem sambalowym i gotowanym porem
Składniki:
4 pstrągi
włoszczyzna
liść laurowy - 2 listki
ziele angielskie 4 ziarenka
2 małe cebule
1/4 szklanki octu winnego z białego wina
lampka białego półwytrawnego wina
ew. gałązka tymianku, klacze imbiru, kmin rzymski
3 ząbki czosnku
masło klarowane
2 pory
Przygotowanie:
To danie lekkie i delikatne w sam raz na zimowy mały głód. Bez kombinowania - ryba z wody z dobrym domowym sosem. Włoszczyznę dokładnie myjemy, szorujemy i obieramy. Obierki zostawiamy. Wszystkie warzywa, poza kapustą i porem (obranego pora przekrawamy w poprzek na pół), kroimy w grube kawałki. Kapustę drobno siekamy i dusimy do miękkości na klarowanym maśle. Pozostałe warzywa również smażymy na klarowanym maśle, dodajemy liść laurowy, ziele, i wodę - tak dużo, by przykryła warzywa i, by ryby swobodnie mogły się zmieścić. Do bulionu dodajemy duszoną kapustę dusimy ok. 1 godziny na niewielkim ogniu. Kiedy bulion nabierze smaku, dodajemy ocet i wino. Ryby oczyszczamy - usuwamy skrzela i oczy. Ostrożnie, by nie zetrzeć warstwy śluzu. Ryby wrzucamy do gorącego bulionu i nie doprowadzając do wrzenia gotujemy ok. 20. min. Po tym czasie rybki będą gotowe. Podajemy je z gotowaną marchewką i porem oraz majonezem sambalowym albo z sosem holenderskim.
Majonez sambalowy
Składniki:
2 żółtka od kur z wolego wybiegu
łyżka musztardy dijon
łyżka octu jabłkowego
1 szklanka oleju rzepakowego
1 kawałek drobno posiekanej papryki w occie
1 dobry grubo krojony ogórek kiszony
2 łyżki natki pietruszki
pieprz sól
Przygotowanie:
Żółtka ucieramy z musztardą, octem i solą. Powoli wlewamy olej, cały czas mieszając, ucieramy emulsję, pod koniec dodajemy posiekane marynowane warzywa i zioła.
Konfitura cebulowa z medalionem wołowym i świeżym tymiankiem
Składniki:
4 plastry polędwicy wołowej - plastry na dwa palce grubości
1 kg czerwonej cebuli
ok. 3 łyżki konfitury malinowej lub miodu
2-3 łyżki dobrego octu balsamicznego
świeżo mielony pieprz
ew. imbir lub tymianek
olej, pieprz i sól
klarowane masło
Przygotowanie:
Plastry mięsa nacieramy solą i pieprzem. Dodajemy kilka kropli oleju, cukru i balsamico. Cebulę kroimy w piórka i dusimy ok. 40 minut na klarowanym maśle. Następnie dodajemy miód lub konfiturę i ocet i jeszcze chwile dusimy do zgęstnienia. Możemy dodać też tymianku, imbiru i świeżo mielonego pieprzu. Taka konfitura idealnie nadaje się do czerwonych mięs i serów. Dlatego na rozgrzanej patelni ląduje medalion, który smażymy do „zezłocenia” z obu stron. Mięso ściągamy z patelni i dajemy mu kilka chwil, by odtajało. Serwujemy z listkami tymianku konfiturą cebulową i puree ziemniaczanym z dodatkiem selera, musztardy i estragonu.... i może jeszcze karmelizowana pietruszka.
Stek wołowy w sosie z cebulek i Balsamino
Składniki:
Spory stek z rostbefu wołowego z kością
Marynata:
3 łyżki octu balsamicznego
3 łyżki oliwy
2 łyżki cukru brązowego
Kilka gałązek tymianku i rozmarynu
1 ząbek nie obranego czosnku
Sos (około 10 porcji):
Słoik marynowanych cebulek
Kilka suszonych fig
Szklanka octu balsamicznego
Łyżka masła
Szklanka cukru brązowego
Gałązka rozmarynu
Szklanka czerwonego wina
Przygotowanie:
Stek oczyść z nadmiernych luźno wiszących błon i lekko rozbij (oprósz porządnie pieprzem). Składniki marynaty dokładnie wymieszaj i zalej stek. Sos: Do rondla wsyp cukier i doprowadź na małym ogniu do postaci karmelu, dodaj masło, figi i cebulki – chwilę duś, aż cukier ponownie się rozpuści. Teraz dodaj wino i rozmaryn, a następnie po upływie około 10 minut gotowania ocet. Gotuj na małym ogniu, aż sos zgęstnieje. Stek smaż z obu stron około 5 min, następnie przełóż do nagrzanego piekarnika i piecz jeszcze z 4 minuty w temp. 180 stopni. Podaj polanego sosem z sałatką z rukoli. Stek również można poddusić w sosie.
Sashimi z łososia, z galaretką wiśniowo – balsamiczną
Składniki:
Filet z łososia (jak najgrubszy) 20 dkg
Galaretka wiśniowa:
500 g mrożonych wiśni
pół szklanki cukru brązowego
Kilka listków świeżej mięty
Skórka starta z połowy limonki
2 -3 łyżeczki agaru (zamiast żelatyny)
Galaretka z białego octu Balsamico
Składniki:
Szklanka octu
Pół szklanki cukru białego
1 szklanki białego wina wytrawnego
Półtorej łyżeczki agaru
Dodatkowo:
Kilka listków Bazylii
Kilka listków roszponki
Przygotowanie:
Filet z łososia formujemy w ładny w miarę możliwości równy kwadrat i zawijamy folią streczową, umieszczamy w lodówce. Galaretka wiśniowa: wiśnie umieszczamy w rondlu, dodajemy cukier i gotujemy, aż powstanie gęsta pulpa. Przecieramy przez sito do innego rondelka i wstawiamy na mały ogień, doprawiamy miętą i skórką. Po chwili kilka łyżek płynu w miseczce mieszamy z agarem i dodajemy do reszty płynu. Galaretkę przelewamy do prostokątnej lub kwadratowej foremki (grubość rozlanej galaretki nie powinna przekraczać 1 cm.) Galaretka Balsamico: wszystkie składniki umieszczamy w rondlu i chwilę gotujemy. Sprawdzamy, czy płyn nie jest zbyt kwaśny i ewentualnie dodajemy jeszcze cukru. 2 łyżki płynu mieszamy z agarem i dodajemy szybko do reszty płynu. Wylewamy na powstałą galaretkę wiśniową. Łososia kroimy w prostokątne plastry o grubości około 3 mm, podobnie kroimy galaretkę. Na talerzu rozrzucamy roszponkę i rukolę, na tym układamy plastry łososia a obok galaretkę.
Ocet kawowo – waniliowy
Składniki:
1 litr octu winnego
10 dkg ziaren kawy
1 laska wanilii
Przygotowanie:
Ziarna kawy tłuczemy z pomocą moździerza i mieszamy z octem. Do butelki wkładamy przeciętą laskę wanilii i zalewamy octem z kawą. Odstawiamy na 4 dni w ciemne miejsce. Po upływie tego czasu przecedzamy do innej butelki. Ocet świetnie pasuje do dań z ryb typu Carpaccio z łososia, pieczonego sandacza, sashimi z tuńczyka itd.
Autor: TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN