Grzegorz Łapanowski i Tomasz Jakubiak zmierzyli się tym razem z pęczakiem.
Region Kozła gołąbka serwuje
Składniki:
0,5 kg pęczaku
10 dkg wędzonego boczku
1 cebula
3 ząbki czosnku
1/2 pęczka natki pietruszki
5 jaj
szczypta gałki muszkatołowej
pieprz/sól
główka włoskiej kapusty
5-8 dkg sera lazur/gorgonzola
200 ml śmietany 36%
500 ml bulionu
Przygotowanie:
Pęczak płuczemy, suszymy i przekładamy na durszlak. Dodajemy dwa żółtka i mieszamy. Przekładamy do garnka i zalewamy wodą - w proporcji na 1 szklankę kaszy 2,5 l wody. Cebulę i czosnek siekamy i przesmażamy razem z pokrojonym w kostkę boczkiem bez oleju. Przekładamy do miski i łączymy z ugotowaną kaszą, posiekaną natką i jajkami. Kapustę wkładamy do garnka z gotującą się wodą i powoli odrywamy liść po liściu. Zawijamy w nie farsz gotujemy w bulionie przez 90 minut. Wyjmujemy, odstawiamy, a do bulionu dodajemy ser i śmietanę - redukujemy. Gołąbki układamy w żaroodpornym pojemniku zalewamy sosem i zapiekamy.
Pęczakowe placki z suszonym grzybem i swojską kiełbasą
Składniki:
30 dkg pęczaku
3 ząbki czosnku
1 cebula
10 dkg wiejskiej wędzonej kiełbasy
3 dkg suszonych prawdziwków
1/2 pora
2 ogórki kiszone
100 ml śmietany 36%
100 ml białego wina
5 dkg twarogu wiejskiego
3 jaja
1/2 szklanki mąki
1/2 pęczka natki pietruszki
Przygotowanie:
Ugotowany pęczak łączymy z jajkami mąką i posiekaną natką pietruszki. Formujemy placki i smażymy z obu stron, a następnie przekładamy do pieca. Cebulę, por, czosnek siekamy i przesmażamy z kiełbasą. Dodajemy lekko podgotowane prawdziwki i dusimy. Na koniec dokładamy kiszone ogórki i białe wino, śmietanę i redukujemy. Placki zalewamy sosem i posypujemy serem.
W mleku z makiem i kajmakiem
Składniki:
filiżanka pęczaka
około 2,5 filiżanki mleka np. sojowego
1 laski wanilii lub gałązka rozmarynu
3 łyżki maku
5 łyżek brązowego cukru
2 łyżki miodu
łyżka suszonego berberysu lub limonka
100 ml śmietanki 36%
lub 2 łyżki kajmaku
Przygotowanie:
Kaszka na słodko, mało tego, na zimno, lekko chrupiąca, pękata z makiem. Jeszcze tylko puszysta śmietana i trochę kwaśnego - dla przełamania słodyczy - mleka. Kaszkę gotujemy w mleku, z wanilią lub rozmarynem. Lekuchno dosolimy mleko i cukru, rzecz jasna, ilość słuszną podług uznania twórcy. Gotujemy długo i powoli mieszając raz po raz, dodając płynu jeśli trzeba, a i masła może. Gdy gotowy, ugotowany, tylko on, bez płynu, się liczy. Studzimy. Pianę bijemy. Część z niej z nim połączymy, sprawdzamy czy słodki... może czekolady białej, może czarnej... Białej. Mieszamy i do lodówki czeluści w foremkach lub jak bądź. Kiedy zmarznie wystarczająco, usadzamy na talerzu, opatulamy go czapą śmietany, miodem i kajmakiem. Na koniec zaś, berberysem drobnym lub sokiem z limonki i skórką go traktujemy. Nich ma, pęczak nasz krajan.
Sałatka z gagatka
Składniki:
kubek pęczaku
garstka trawy cytrynowej
2 ogórki
1 chili
1 cm imbiru
cytryna
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki siekanej kolendry
5 łyżek oleju rzepakowego
Przygotowanie:
Gotujemy kaszkę w wodzie z łyżką oleju szczyptą soli i trawki asystą, choć ta jest tu opcjonalną towarzyszką. Kiedy będzie gotów, po niespełna 30 minutach, przecedzamy go i studzimy zapał - nasz i jego. Czas na akompaniament. Siekamy zioła, ostre chili, imbir pachnący. Ogórek na dwa wzdłuż rozpłatamy i ukośnie kroimy. Teraz tylko wszystko w korcu maku łączymy, jak należy i tyle na ten temat. A gdyby tak na ciepło, to bez ogórka, a z jajkiem usmażyć, wędzonym tofu i pieczarką wzbogacić. Szczypiorek i koniec. Koniec i początek.
Przepis przygotowany przez Tomasza Jakubiaka i Grzegorza Łapanowskiego.
Autor: Bartłomiej Węgrzyn
Źródło: Dzień Dobry TVN