Kura, co kaszę zbytnio jadała
Składniki:
około 2 kg kurczak
30 dkg kaszy gryczanej
10 dkg wątróbki drobiowej
10 dkg wędzonego boczku
2-3 jajka
2 cebule
2 ząbki czosnku
natka pietruszki
majeranek
2 łyżki masła
bulion warzywny do ugotowania kaszy
szklanka Porto
Przygotowanie
Kurczaka rozcinamy po długości i luzujemy z kości, za pomocą małego ostrego nożyka. Solimy, pieprzymy i nacieramy od strony skóry majerankiem, wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Kaszę gotujemy w bulionie warzywnym i studzimy. Boczek, cebulę i wątróbkę siekamy w kostkę i kolejno smażymy: boczek, cebulę i na końcu wątróbkę. Studzimy i dodajemy starty czosnek. Masło ucieramy z żółtkiem, a białka ubijamy. Utarte żółtka mieszamy z kaszą, boczkiem oraz posiekaną natka pietruszki i wszystko łączymy z ubitymi białkami. Powstały farsz wkładamy do kuraka i zwijamy tak, aby kształtem przypomniał kurczaka. Za pomocą sznurka wiążemy kuraka tak, aby się nie rozszedł. Przygotowanego kuraka wkładamy do brytfanki, podlewamy porto i pieczemy około 1,5 godz. w temperaturze 180 stopni. Po wyjęciu dobrze odstawić na 10 minut, aby się nie rozpadł przy krojeniu. Świetnie nadaję się na zimno.
Jabłko faszerowane serkiem homogenizowanym i wanilią
Składniki:
4 duże jabłka
opakowanie serka homogenizowanego
łyżeczka kardamonu w proszku
3 jajka
2 łyżki brązowego cukru
50 ml soku z cytryny
laska wanilii
łyżka naturalnego jogurtu
4 łyżki dżemu wiśniowego
Przygotowanie:
Z jabłek odcinamy wierzch z ogonkiem i wydrążamy środek. Kardamon mieszamy z sokiem z cytryny i nacieramy wnętrza jabłek. Odstawiamy na 1-2 godz. do lodówki. Żółtka jajek ucieramy z cukrem i łączymy z serkiem homogenizowanym oraz jogurtem naturalnym. Laskę wanilii rozcinamy wzdłuż, wydrążone pestki dorzucamy do serka. Serkiem faszerujemy jabłka, przykrywamy kapturkiem i wkładamy do pieca nagrzanego do 200 stopni C, na około 10 minut. Podajemy z łyżką dżemu obok. Palce lizać!!!
Pieczarki faszerowane kozim serem i orzechami
Składniki:
15-20 pieczarek
70 g sera pleśniowego
70 g koziego twarożku
1/2 pęczka natki pietruszki
2 ząbki czosnku
garść pieczonych pokruszonych orzechów laskowych
Przygotowanie:
Prostota to często najlepsze rozwiązanie. Szybko zwięźle i na temat. Grzyb z pieca na ciepło, na przystawkę. Pieczarki faszerujemy mieszanką siekanej natki pietruszki, czosnku, pleśniowego i koziego sera, a także wcześniej pieczonych i rozkruszonych orzechów laskowych. Masę ucieramy widelcem, doprawiamy pieprzem i wkładamy do grzyba, który wkładamy do pieca. Przystawka jest gotowa, gdy kapelusze lekko się zezłocą, podajemy na liściach sałaty z kiełkami słonecznika Minam.
Chili con carne, prosto z pieca, w chrupiącym cieście
Składniki:
Na ciasto
1 szklanka ciepłej wody
1 1/2 szklanki mąki żytniej 2000
1 szklanka mąki pszenne
1/4 kostki drożdży
1 płaska łyżka soli
1 łyżka cukru
1 łyżka oliwy
Przygotowanie:
Drożdże rozrobić z cukrem i mlekiem, odstawić na 10 minut. Mąkę przesiać do miski, dodać sól, oliwę i rozczyn. Ciasto dokładnie wyrobić i uformować niewielkie placki. Odstawić do wyrośnięcia na 40 minut, a następnie rozwałkować.
Na farsz:
150 g mielonej cielęciny
kostka tofu
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 strąk chili
1 łyżka kminu rzymskiego
1 puszka pomidorów
3 łyżki klarowanego masła
4 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 puszka fasoli
Przygotowanie:
Smażymy posiekaną w kostkę cebulę, dodajemy czosnek, chili i kmin rzymski. Po chwili dorzucamy pokruszone tofu i mielone mięso. Następnie dokładamy pomidory i fasolę, całość podduszamy przez 10 minut do zgęstnienia sosu. Farsz rozkładamy na rozwałkowanym cieście, rolujemy jak roladę i zwijamy jak ślimaka. Ciasto smarujemy sklarowanym masłem i wkładamy do rozgrzanego pieca (200 stopni), na około 15 minut. Smacznego!
Przepisy autorstwa Grzegorza Jakubiaka i Tomasza Łapanowskiego.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN