Materiał promocyjny

Jajecznica z tofu

Piotr Henschke z Indie Cafe proponuje jajecznicę z tofu, raitę, czyli sałatkę przygotowaną na bazie jogurtu, pakorę oraz duszonego bakłażana z cukinią w pomidorach. Instruktorka jogi Justynę Moćko wyjaśnia, dlaczego osoby praktykujące jogę, na ogół, są wegetarianami.

Jajecznica z tofu

Składniki:

150 g tofu

30 g wędzonego tofu

100 g śmietana (18 %)

30 g masła

1 cebuli

1 łyżeczki czarnej soli

1 łyżeczki kurkuma

1 łyżka posiekanego szczypiorku

Przygotowanie:

Cebulę i szczypiorek pokrój drobno, tofu wędzone pokrój w małe kosteczki, a zwykłe tofu rozgnieć widelcem na pastę. Na suchej patelni rozpuść masło, dodaj pokrojoną cebulę i smaż ją do złotobrązowego koloru. Następnie dodaj pastę z tofu i smaż mieszając przez ok. 2 minuty. Dodaj śmietanę, kurkumę i czarną sól, ciągle mieszając smaż kolejne 2 minuty. Na koniec dodaj pokrojone wędzone tofu oraz szczypiorek i wymieszaj. Jajecznica z tofu świetna zarówno, jako dodatek do dań głównych, jak i pasta na chleb.

Raita

Składniki:

0,5 kg ziemniaków

0,2 kg pomidorów

0,1 kg papryki (w różnych kolorach)

50 g oliwek (czarne i zielone)

50 g wiórki kokosowe

0,5 l jogurtu

1 łyżeczki czarnej gorczycy

1 łyżeczki asofetidy

1 łyżeczki czarnego pieprzu

3 łyżki oleju słonecznikowego

1 czubata łyżeczka soli

Przygotowanie:

Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę, ugotuj w wodzie, a następnie odcedź i wystudź. Pomidory i paprykę pokrój w kostkę, a oliwki w krążki. Pokrojone warzywa i oliwki przełóż do większego naczynia i dodaj do nich ziemniaki. Wiórki kokosowe upraż na suchej patelni na małym ogniu, aż nabiorą złotego koloru. Wrzuć je do naczynia z warzywami i zalej jogurtem. W małym rondelku podgrzej olej, dodaj czarną gorczycę, przykryj pokrywką i czekaj, aż gorczyca zacznie strzelać jak popcorn. Gdy przestanie dodaj asofetidę i smaż przez parę sekund. Przygotowaną w ten sposób mieszankę oleju i przypraw wlej do warzyw z jogurtem, następnie całość posól, dodaj pieprz i zamieszaj. Gotową raitę podajemy na zimno, możemy także przybrać ją drobno pokrojoną natką pietruszki lub zielonej kolendry. Zamiast pomidorów czy papryki można zamiennie stosować takie warzywa, jak świeży ogórek i rzodkiewka. W Indiach rozpowszechniona jest także raita z cieciorki. Wystarczy zamiast części ziemniaków dodać taką samą ilość ugotowanej cieciorki i gotowe.

Pakora

Składniki:

500 g mąki groszkowej

1 łyżka soli

1 łyżka curry

ok 650 ml wody

olej do smażenia (najlepiej słonecznikowy)

1 kg ulubionych warzyw (np. bakłażan, cukinia, papryka, brokuły, ziemniaki, marchewka itp.)

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wymieszaj w głębokim naczyniu. Powinno powstać ciasto o konsystencji podobnej do naleśnikowej. Im bardziej ciasto będzie luźne tym bardziej będzie kruche po wysmażeniu, a jego warstwa wokół warzywa będzie cieńsza. Warzywa pokrój na równe kawałki. Warzywa takie jak cukinia, bakłażan, kalafior, brokuł, papryka, pomidor używaj surowe a ziemniaki, oraz marchew po wcześniejszym ugotowaniu. W woku lub garnku na średnim ogniu rozgrzej taką ilość oleju, aby warzywa mogły swobodnie się nim zanurzać. Alternatywnie można smażyć także pakory na patelni na mniejszej ilości oleju, ale wymaga to trochę więcej pracy, gdyż każdą pakorę trzeba obracać, aby usmażyła się z obu stron. Kawałki warzyw obtaczaj w cieście i pojedynczo wrzucaj do oleju. Jeśli smażysz w woku, w głębokim oleju, możesz smażyć kilka sztuk jednocześnie. Pilnuj by ogień nie był zbyt duży, gdyż ciasto usmaży się tylko z wierzchu, a w środku będzie surowe. Pakory są gotowe, gdy z wierzchu mają złotobrązowy kolor, a warzywa w środku są miękkie. Jeśli robisz to pierwszy raz i nie masz doświadczenia, usmaż wpierw jedną pakorę na próbę, przekrój ją, jeśli ciasto jest usmażone, a warzywo miękkie to znaczy, iż temperatura oleju jest odpowiednia i możesz smażyć następne pakory. Gotowe pakory wyciągaj z oleju i przekładaj na sitko lub papier, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Duszony bakłażan z cukinią w pomidorach

Składniki:

200 g bakłażana

200 g cukinii

100 g papryki

200 g pomidorów

80 ml oleju

1 łyżeczki asofetidy

1 łyżeczki ostrego curry

1 łyżka startego, świeżego imbiru

1 łyżeczki soli

zielona kolendra

Przygotowanie:

Na oleju podsmaż asofetidę, dodaj paprykę pokrojoną w kostkę i smaż przez chwilę. Następnie dodaj pokrojony w kostkę bakłażan i cukinię, smaż przez chwilę, aż bakłażan wchłonie olej i stanie się szklisty. Dodaj pomidory oraz curry i duś całość, czasem mieszając, aż warzywa będą ugotowane. Po zdjęciu z ognia dodaj posiekaną kolendrę oraz sól.

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości