Podróże

Twierdza Brzeska i inne atrakcje Brześcia - jak dojechać i co zobaczyć na Białorusi?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski

W Brześciu znajduje się kilka polskich akcentów, które stały się jednymi z najciekawszych punktów na planie miasta. Połączenie różnych stylów architektonicznych, ciekawa historia miasta oraz niepowtarzalna atmosfera zachęcają turystów do odwiedzania Białorusi. Ze względu na położenie miasta tuż przy granicy z Polską naprawdę warto zaplanować tam wycieczkę, przynajmniej jednodniową. Sprawdź, co ciekawego można zobaczyć w Brześciu i co sprawiło, że Twierdza Brzeska zyskała międzynarodową popularność?

Pierwsze wzmianki o Brześciu pochodzą z początku XI wieku, co świadczy, że jest to miasto z długą historią. Brześć znajdował się na terytorium dzisiejszej Ukrainy, później Litwy, a po rozbiorach wchodził w skład Cesarstwa Rosyjskiego. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta jest Twierdza Brzeska. To symbol odwagi i męstwa, którymi wykazali się jej obrońcy podczas II wojny światowej, walcząc z armią niemiecką. Jednak przy okazji wizyty na Białorusi warto zwiedzić również kilka innych miejsc, które także zachwycą niepowtarzalnym charakterem. Gdzie warto się udać?

Twierdza Brzeska - główna atrakcja miasta

Twierdza Brzeska została wybudowana w 1833 roku na miejscu doszczętnie zniszczonego zamku brzeskiego. To zespół fortyfikacji, obok którego nie można przejść obojętnie. Ciemnoczerwone cegły, grube i solidne mury zwracają uwagę turystów i zachęcają do poznania historii tego miejsca. Kompleks składa się z koszar oraz głównej twierdzy. Na początku I wojny światowej twierdza była uznawana za najbardziej niedostępny i nieosiągalny obiekt dla wrogich wojsk. Z kolei w trakcie II wojny światowej, 22 czerwca 1941 roku, jako jeden z pierwszych obiektów została zaatakowana przez armię niemiecką. Ponad 20 lat po tym wydarzeniu została oficjalnie nazwana przez Białorusinów "twierdzą-bohaterem". Do dziś jest symbolem odwagi.

Pomnik "Męstwo" ku czci obrońców Twierdzy Brzeskiej

Pomnik został zaprojektowany przez moskiewskiego architekta, a wybudowano go w 1971 roku dla uczczenia pamięci obrońców Twierdzy Brzeskiej. Pomnik robi naprawdę ogromne wrażenie. Ma 36 metrów wysokości i 54 metry długości. Przedstawia popiersie mężczyzny, który dumnym, poważnym wzrokiem spogląda na swoje ramię. Jest symbolem poświęcenia i męstwa wszystkich żołnierzy, którzy bronili twierdzy przed atakiem armii niemieckiej. Przed monumentem znajduje się również grób obrońców twierdzy, w którym pochowano 850 ciał.

Pomnik "Pragnienie"

Kolejny pomnik poświęcony obrońcom Twierdzy Brzeskiej, który oddziałuje na wyobraźnię znacznie bardziej niż pomnik "Męstwo". Przedstawia leżącego mężczyznę, który opierając się na mieczu, resztkami sił próbuje złapać wiadro. "Pragnienie" ma być formą uczczenia pamięci o ludziach, którzy odcięci przez niemiecką armię od wody, wskakiwali do rzeki, aby nabrać przynajmniej jedno wiadro, przez co ginęli z rąk wroga.

Piąty fort - muzeum

Muzeum zostało stworzone na terenie byłego fortu obronnego, który podczas okupacji niemieckiej wykorzystywany był wyłącznie jako magazyn. Na przestrzeni lat budynek był wielokrotnie niszczony, jednak w 1997 roku został odrestaurowany, a w 2000 roku otworzono w nim muzeum. Piąty fort poświęcony jest historii miasta, w tym historii Twierdzy Brzeskiej.

Ulica Sowiecka

Ulica Sowiecka została gruntownie odnowiona w 2009 roku i obecnie jest jedną z najpiękniejszych ulic w Brześciu. Ma około 2 kilometrów długości. To świetne miejsce na spacer, a także atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć. Na ulicy Sowieckiej znajduje się wiele pięknych kamienic, liczne restauracje i rzeźby.

Ogród Zimowy w Brześciu

W Ogrodzie Zimowym znajduje się kilka stref, w których można podziwiać gatunki występujące w tropikach, w klimacie subtropikalnym oraz na pustyni. Ogród został przekazany Uniwersytetowi Puszkina w Brześciu i stanowi jedno z miejsc badań naukowych. Budynki i szklarnie znajdujące się w ogrodzie bardzo wyróżniają się na tle miasta.

Pomnik Tysiąclecia Brześcia

Pomnik został wzniesiony w 2009 roku, a koszt jego budowy został w całości pokryty przez mieszkańców Brześcia. Jego wysokość wynosi 15 metrów. Na samym szczycie znajduje się rzeźba anioła stróża, pod nią zaś 6 posągów z brązu, nawiązujących do historii miasta.

Budynek Dworca Głównego

Dworzec w Brześciu jest największym dworcem na Białorusi. Ze względu na styl architektoniczny zalicza się go do najważniejszych atrakcji turystycznych. Budynek swoim wyglądem przypomina pałac, jednak jest to wynik długoletniej rekonstrukcji, ponieważ w trakcie II wojny światowej dworzec został doszczętnie zniszczony.

Jak dojechać do Brześcia? Podróż na Białoruś z Polski

Podróż na Białoruś można zorganizować na kilka sposobów, a najwygodniejszy jest oczywiście dojazd do Brześcia samochodem. Dzięki temu można zwiedzić większość zabytków nawet w weekend, bez konieczności wcześniejszego planowania urlopu. Dodatkowo jest to opcja po prostu najszybsza. Do Brześcia można również dotrzeć pociągami kursującymi z większych polskich miast lub samolotem. Lotnisko w Brześciu znajduje się niedaleko miasta.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dzieci z dworca Brześć w Polsce

Dzieci z dworca Brześć w Polsce
Dzieci z dworca Brześć w Polsce

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: ligora/Getty Images

Pozostałe wiadomości