Toruń to istny wehikuł czasu, który przenosi w czasy średniowiecznych rycerzy, książąt i dam dworu. Spacerując po jego starówce, można odnieść wrażenie, że czas się tam zatrzymał. Jednocześnie miasto zaskakuje nowoczesnymi atrakcjami.
W przeciwieństwie do innych polskich miast Toruń nie ucierpiał zbytnio podczas II wojny światowej i dzięki temu można dzisiaj podziwiać przepiękną, zabytkową miejską zabudowę, pełną charakterystycznych ceglanych budynków. W mieście znajdują się także ruiny najstarszego w Polsce zamku krzyżackiego, które są dostępne dla zwiedzających. Zarówno zachwycająca starówka, jak i zabytkowa warownia - wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jednak nie jedyne atrakcje, jakie oferuje turystom Toruń.
Toruński średniowieczny zespół miejski
Najciekawszą atrakcją turystyczną w Toruniu jest… on sam! Miasto na każdym rogu kryje bowiem inny skarb architektury, ciekawy zakątek czy klimatyczną uliczkę. Zabytkowa średniowieczna starówka Torunia jest przez wielu znawców uznawana za najpiękniejszy i najcenniejszy zespół miejski nie tylko w Polsce, ale i w Europie oraz na świecie. Spacerując po ulicach miasta, można podziwiać różnorodne style zdobień i architektury: gotycki, renesansowy, barokowy, klasycystyczny, secesyjny i inne.
Oprócz zaszczytnego miejsca na liście UNESCO średniowieczna część Torunia zdobyła również tytuł Pomnika Historii. Do najważniejszych zabytków centrum miasta należą między innymi Ratusz Staromiejski, Krzywa Wieża, pałace patrycjuszowskie, Dwór Bractwa św. Jerzego i Dwór Artusa. Z zabytkowej części warto przejść na zielone tereny nad Wisłą, skąd podziwiać można piękną panoramę miasta.
Zobacz wideo: Sztuka na pierniczku
Co ma piernik do Torunia?
Co ma piernik do wiatraka, nie wie nikt. Co ma piernik do Torunia, wiadomo od dawna. Małe korzenne wypieki stanowią cukierniczy symbol miasta i doczekały się nawet poświęconych im dwóch muzeów. Tradycja ich wypiekania i zdobnictwa sięga jeszcze średniowiecza, kiedy to w Toruniu działały specjalne cukiernicze cechy rzemieślnicze. Na przełomie XVIII i XIX wieku w mieście zaczęły powstawać mniejsze i większe fabryki zajmujące się masową produkcją pierniczków. Do dziś w centrum Torunia można obejrzeć pozostałości po piernikowych manufakturach – stare piece, maszyny i kominy.
Toruń bliżej gwiazd – planetarium i Dom Kopernika
Na kartach historii Toruń zapisał się jako miasto urodzenia polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. W ścisłym centrum zachowały się dwie XV-wieczne kamienice w stylu gotyckim, które niegdyś należały do jego rodziny. Dziś znajduje się w nich interaktywne muzeum poświęcone życiu i działalności wielkiego astronoma. Na jego cześć w Toruniu powstało także największe w Polsce planetarium – Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń" . Na wystawie interaktywnej w specjalnych kopułach podziwiać można projekcje przedstawiające gwieździste niebo. Toruńskie planetarium to nie tylko placówka edukacyjna, ale także atrakcja turystyczna, która przyciąga przyjezdnych z całej Polski i świata.
Zamek krzyżacki w Toruniu
Jedną z ważniejszych i cieszących się wielką popularnością atrakcji Torunia są położone w samym centrum miasta ruiny zamku krzyżackiego. Wzniesiona pod koniec XIII wieku budowla stanowi najstarszą warownię krzyżacką na terenie Ziemi Chełmińskiej. Cały teren zamku wraz z jego murami obronnymi jest jedną z trzech części toruńskiego średniowiecznego zespołu miejskiego, wpisanego na listę UNESCO. Na zwiedzających czekają tam liczne inscenizacje i spektakle, przenoszące w czasy dzielnych rycerzy i pięknych księżniczek. Według legend mury zamku zamieszkiwał niegdyś potężny i groźny smok, dlatego dziś na zamkowym dziedzińcu stoi mały pomnik bajkowego stwora.
Twierdza Toruń
Mniej znaną od planetarium czy zamku krzyżackiego atrakcją turystyczną w Toruniu jest znajdująca się na obrzeżach miasta XIX-wieczna Twierdza Toruń. Ogromna fortyfikacja składa się z ponad 150 różnych budowli i 15 dużych fortów. Warownia została zbudowana w celu obrony ówczesnej wschodniej granicy Królestwa Prus, a dziś stanowi ważny zabytek militarny. W związku z tym, że na jej terenie nigdy nie toczyły się inwazyjne walki ani działania wojenne, twierdza w Toruniu jest obecnie najlepiej zachowanym tego typu zespołem obronnym w Europie.
Zobacz także:
- Park Narodowy Ujście Warty – zwierzęta, rośliny i atrakcje turystyczne
- Atrakcje Kudowy-Zdroju – jakie miejsca i okoliczne szlaki warto zobaczyć?
- Kaszuby – zabytki, miasta, atrakcje turystyczne
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: pawel.gaul/Getty Images