Wyspa Muzeów to miejsce unikatowe. Jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata przyciąga co roku setki tysięcy turystów. Ten unikatowy zespół budynków został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W średniowieczu miejsce to było podmokłą, bagnistą łąką, którą nikt się nie interesował. Co jeszcze warto zobaczyć w Berlinie? Sprawdził to Michał Cessanis.
Zobacz też: Rimini, Włochy - miasto, zabytki i plaża - co warto zobaczyć? >>>
Wyspa Muzeów w Berlinie położona jest w północnej części wyspy Spreeinsel leżącej na rzece Sprewie. Znajdują się na niej takie miejsca jak: Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Stare Muzeum oraz Muzeum Pergamońskie. Każda z galerii jest warta zobaczenia, podobnie jak znajdująca się tam, przepiękna katedra w Berlinie. Początki Wyspy Muzeów miały miejsce w 1797 roku, kiedy cesarz Fryderyk Wilhelm II przystał na propozycję profesora Aloisa Hirta, aby zbudować muzeum przeznaczone dla zbiorów sztuki antycznej. W 1810 roku król Fryderyk zlecił stworzenie publicznej kolekcji dzieł sztuki. W ten sposób król spełnił żądania pruskich obywateli, którzy chcieli mieć dostęp do rzeźb i obrazów zgromadzonych na terenie Prus.
Warto wiedzieć, że można kupić jednodniowe lub 3-dniowe bilety, dające dostęp do wszystkich muzeów na wyspie – kosztują one prawidłowo 18 euro, (ze zniżką studencką 9 euro) oraz 29 euro (ze zniżką 14,50 euro). Jest to bardzo opłacalne, ponieważ chęć zwiedzenia wszystkich muzeów na wyspie to koszt prawie 70 euro.
Zobacz też: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj – miasto pośrodku pustyni - co warto zobaczyć? >>>
Wyspa Muzeów – Stara Galeria Narodowa
Stara Galeria Narodowa w Berline to muzeum z bogatymi zbiorami XIX-wiecznego malarstwa i rzeźby. Została wybudowana w 1876 rok przez Friedricha Augusta Stülera, a sam budynek był wzorowany na korynckiej świątyni. Wygląda on imponująco. Z dwóch stron prowadzą do niego monumentalne schody, zwieńczone posągiem cesarza Fryderyka Wilhelma IV. Za pomnikiem znajduje się kolumnada, na której opiera się ozdobny, trójkątny fryz. Budynek w środku składa się z 3 pięter. Na pierwszym piętrze można zobaczyć kolekcję rzeźby klasycystycznej, dzieła naturalistyczne i secesyjne. Drugie piętro to obrazy reprezentujące niemiecki realizm i impresjonizm. Na trzecim piętrze znajdują się dzieła z I połowy XIX wieku.
Wstęp do muzeum kosztuje 10 euro lub 5 ze zniżką.
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–18:00, oprócz czwartków, kiedy można zwiedzać je aż do 20:00.
Zobacz też: Poznaj magiczne Indie - atrakcje turystyczne na Półwyspie Indyjskim >>>
Wyspa Muzeów – Nowe Muzeum
Nowe Muzeum zostało ukończone w 1855 roku . Projektował je ten sam architekt, który stworzył Starą Galerię Narodową. Niestety w czasie II wojny światowej 70% dawnego budynku zostało zniszczone w czasie bombardowania. Budynek został odbudowany w 1990 roku, jednak inauguracja Nowego Muzeum nastąpiła dopiero w 2009 roku. Jest to muzeum archeologiczne, gdzie znajduje się słynne na cały świat popiersie Nefretete z 1340 roku p.n.e. Znajdują się tam zbiory archeologiczne ze starożytności i prehistorii.
Cena biletu to 12 euro lub 6 euro ze zniżką.
Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–18:00.
Muzeum Bodego – perła na Wyspie Muzeów
Muzeum to znajduje się w neobarokowym budynku na Wyspie Muzeów , zbudowanym w latach 1897–1904. Początkowo było to muzeum wzniesione na cześć cesarza Fryderyka III i nosiło jego imię, jednak w latach 50. XX wieku nazwa została zmieniona na Muzeum imienia Wilhelma von Bode – dyrektora berlińskich muzeów królewskich i działacza na rzecz sztuki. Budynek Muzeum Bodego wygląda niezwykle pięknie – położone jest w widłach Sprewy i prowadzą do niego mosty nad oboma ich odnogami. Na miejscu można oglądać zbiory sztuki bizantyjskiej, kolekcję rzeźb z kości słoniowej oraz obrazy Donatella, Berniniego i Verrocchia. Znajduje się tutaj również dobrze rozbudowana ekspozycja numizmatyczna, zawierająca monety od VII wieku p.n.e do XX wieku.
Cena biletów i godziny otwarcia są takie same, jak w przypadku Nowego Muzeum.
Muzeum Pergamońskie
Jest to słynne wśród fanów sztuki starożytnej muzeum. Znajduje się tutaj rekonstrukcja Wielkiego Ołtarza Zeusa – tzw. Ołtarza Pergamońskiego . Od niego zresztą muzeum wzięło swoją nazwę. Galeria ta, oprócz słynnego ołtarza, zawiera ogromną kolekcję sztuki Bliskiego Wschodu oraz obrazów i rzeźb wywodzących się z islamu. Odwiedzenie tego muzeum będzie nie lada gratką dla fanów sztuki orientalnej. Znajduje się tutaj popularna Brama Isztar i fasada sali tronowej Nabuchodonozora II , a także dzieła z Indi, Iranu, Egiptu i innych miejsc, gdzie islam grał lub nadal gra ważną rolę w społeczeństwie, kulturze i polityce.
Ceny biletów i godziny otwarcia są takie same, jak w pozostałych galeriach na Wyspie Muzeów.
Stare Muzeum na Wyspie Muzeów
Stare Muzeum zostało zbudowane w 1828 roku. Jest to duży budynek w stylu klasycystycznym z charakterystyczną kolumnadą. Powstał z polecenia cesarza Fryderyka Wilhelma III. Znajdują się w nim głównie dzieła sztuki antycznej. Na parterze można zobaczyć głównie rzeźby z czasów greckich, etruskich i rzymskich. Na piętrze znajduje się bogata ekspozycja sztuki staroegipskiej.
Wstęp kosztuje tyle samo, ile w pozostałych muzeach – 12 euro i 6 euro ze zniżką. Czynne cały tydzień, z wyłączeniem poniedziałków, w godzinach 10:00–18:00. W czwartki niektóre muzea można zwiedzać do 20:00.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN