Polka w Centrum Pompidou w Paryżu. Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy Francji?

Paryż przez wielu jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast. Przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą poczuć słynną romantyczną paryską atmosferę. Anna Kalczyńska spotkała się z Karoliną Ziębińską-Lewandowską, która jest kuratorką w Centrum Pompidou - jednym z najsłynniejszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Jak wygląda Centrum Pompidou od kulis? Co jeszcze warto zobaczyć w Paryżu? Poznajcie najważniejsze atrakcje turystyczne!

Paryż to słynne miasto zakochanych i artystów. Stolica Francji zachwyca piękną architekturą, romantyczną atmosferą, świetną kuchnią i bogatym życiem kulturalnym. Żeby dokładnie zwiedzić wszystkie zabytki miasta, powinno się na to poświęcić nawet tydzień. Jednak również podczas weekendowego pobytu można zobaczyć najważniejsze zabytki i miejsca.

Zobacz też: Co warto zwiedzić w Paryżu? Najważniejsze zabytki i atrakcje >>>

Centrum Pompidou

Centre Georges Pompidou to budynek położony w paryskiej dzielnicy Beaubourg, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej (Musée National d’Art Moderne) oraz główna biblioteka publiczna stolicy Francji (Bibliothèque publique d’information).

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla jest jednym z symboli Paryża. Przez długi czas ta 320-metrowa budowla była najwyższą tego typu konstrukcją na świecie. Powstała w 1889 roku w związku z odbywającą się wtedy w mieście Wystawą Światową. Na Wieżę Eiffla można wjechać windą. Na górze znajdują się trzy punkty widokowe, z których rozciąga się piękna panorama miasta.

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame jest piękną gotycką świątynią, znajdującą się na wyspie na Sekwanie. Powstała w miejscu, w którym wcześniej stały dwa kościoły pochodzące z IX wieku. Budowa katedry trwała ponad 180 lat. Zakończyła się w 1345 roku. Katedra ma pięć naw. W jej przestronnym wnętrzu wyróżnia się charakterystyczny niebieski okrągły witraż. Rozeta ta pięknie rozświetla ciemne wnętrza kościoła. W katedrze znajduje się również skarbiec z XIX wieku, który zawiera relikwiarze z czasów Napoleona i wiele cennych dzieł sztuki.

Zobacz też: Francja, zamki nad Loarą - zwiedzanie doliny rzeki Loary >>>

Po dokładnym przyjrzeniu się wieżom kościoła, można zauważyć, że nie są one takie same. Przywilej takiego sposobu budowania świątyń w średniowieczu przysługiwał jedynie arcybiskupstwom. Dzięki powieści „Dzwonnik z Notre Dame” Victora Hugo katedra jest jedną z najsłynniejszych świątyń na świecie.

Bazylika Sacre-Coeur

Bazylika Serca Jezusowego znajduje się na wzgórzu Montmartre. Z powstaniem tej pięknej świątyni wiąże się pewna historia. Dwaj przemysłowcy z Francji przysięgli, że jeśli mimo wojny francusko-pruskiej z drugiej połowy XIX wieku Paryż pozostanie nietknięty, wybudują oni w podzięce świątynię na cześć Serca Jezusowego. Miasto podczas konfliktu zostało nienaruszone, więc spełnili oni swoją przysięgę. Budowa bazyliki ruszyła w 1876 roku i trwała do 1914. Bazylikę charakteryzują białe elewacje, wysoka na 83 metry wieża północna i masywna kopuła. Zwiedzający mają możliwość wejść na szczyt kopuły, by podziwiać panoramę miasta. Do bazyliki prowadzą szerokie schody, można też się do niej dostać kolejką linową.

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny to kolejny z symboli stolicy Francji. Jest szeroki na 45 metrów i wysoki na 49. Na fasadzie budynku widnieją rzeźby, nazwiska generałów, marszałków i nazwy miejscowości, w których toczyły się bitwy pod wodzą Napoleona. Łuk powstał na polecenie samego Napoleona, który chciał przez to uczcić swoją potężną armię i jej sukcesy. Na Łuk Triumfalny można wjechać windą lub wejść po schodach, by z jego szczytu podziwiać widok na miasto.

Luwr

Luwr to dawny pałac królewski, który dzisiaj funkcjonuje jako muzeum. W jego zbiorach znajdują się najsłynniejsze i najcenniejsze dzieła sztuki. Kolekcja liczy około 300 000 dzieł. Sama instytucja jest jedną z największych tego typu placówek na świecie. Luwr to zespół budynków o łącznej powierzchni 60 600 m2. Jest również najczęściej odwiedzanym muzeum. Wchodzi się do niego przez słynną szklaną piramidę. Raczej nie uda się zobaczyć wszystkich dzieł sztuki podczas jednej wizyty. Można za to na pewno zobaczyć takie słynne dzieła, jak Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Lasek Buloński

Lasek Buloński jest jednym z największych terenów zielonych w mieście, w którym czas chętnie spędzają zarówno paryżanie, jak i turyści. Można tutaj odetchnąć od zgiełku miasta, spacerując zielonymi alejkami, jeżdżąc na rowerze lub konno czy nawet pływając łódką po jeziorze. W lasku znajdują się również: ogród botaniczny, zoo, teatr na świeżym powietrzu i kawiarenki.

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie to bez wątpienia najsłynniejsza i najelegantsza ulica stolicy Francji. Znajduje się w północno-zachodniej części centrum miasta i łączy plac Zgody z placem Charles'a De Gaulle'a. Na tej reprezentatywnej alei, ciągnącej się przez 1910 metrów, znajdują się sklepy najsłynniejszych i najdroższych marek. Przy Polach Elizejskich mieszczą się też najlepsze – i oczywiście najdroższe – paryskie restauracje.

Dzielnica Łacińska

Dzielnicę tę uważa się za jedną z najpiękniejszych części Paryża. Znajduje się tam m.in. uniwersytet Sorbona czy Panteon, w którego podziemiach pochowana jest Maria Curie- Skłodowska . Dzielnica łacińska to też malownicze uliczki z niesamowitym paryskim klimatem. Przy uliczkach znajdują się liczne przytulne kawiarenki. Wieczorem dzielnica ożywa, a to za sprawą działających tu do późnych godzin klimatycznych barów i klubów.

Sekwana

Będąc w Paryżu, nie można nie przespacerować się wzdłuż brzegu Sekwany. Na swojej drodze można natknąć się na urokliwe parki, mosty i kawiarenki. Spacer przy rzece to świetny pomysł na romantyczny wieczór – tutaj na pewno można poczuć słynną paryską atmosferę. Można również wybrać się na rejs po Sekwanie.

Zobacz też: Obraz Tamary Łempickiej najdroższym polskim płótnem w dziejach! Jak żyła artystka?

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!