Norwegia: fiordy, zabytki, muzea, czyli zwiedzanie dla wymagających

Świat

Aktualizacja:
Fot. Morten Falch Sortland/Getty Images

Co warto zwiedzić w Norwegii? Fiordy w Zachodniej Norwegii są oczywistą odpowiedzią. Ale oprócz nich Norwegia skrywa wiele zabytków, malowniczych zakątków i muzeów, które warto zobaczyć.

Zwiedzanie Norwegii to przede wszystkim wędrówki po fiordach. Są to niezwykle malownicze, wąskie zatoki ze stromymi brzegami, głęboko wcinające się w głąb lądu. W Norwegii leżą drugi i trzeci najdłuższy fiord na świecie - Sognefjorden i Hardangerfjord. Oprócz nich warto zobaczyć w Norwegii także Oslo i Bergen z oryginalnymi muzeami i zabytkami.

Norwegia. Informacje podstawowe

Norwegia zajmuje zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego. Mieszka tam ok. 5 mln osób, co przy powierzchni ok. 385 tys. km2, czyni ją drugim najsłabiej zaludnionym krajem Europy.

Drugą grupę etniczną po Norwegach stanowią Polacy.

Co zobaczyć w Norwegii? Fiordy!

Podróż do Norwegii nie może obyć się bez zobaczenia słynnych fiordów. Jest ich ponad tysiąc. W krainie fiordów znajdziemy również malownicze wodospady i klify. Ich królestwem jest Norwegia Zachodnia. Tam leży Bergen, „brama fiordów”. Najsłynniejsze fiordy Norwegii to Nærøyfjorden, Sognefjord i Geirangerfjorden. Nærøyfjord i Geirangerfjorden zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeśli zwiedzamy Norwegię samochodem, nie możemy zrezygnować z przejechania jedną z najpiękniejszych tras - Drogi Atlantyckiej. Wiedzie ona wzdłuż wybrzeża od Molde do Kristiansund. Trasa turystyczna jest też wyznaczona między Geirangerfjord a Trollstigen. Trollstigen to „Droga Trolli” i sama w sobie jest jedną z atrakcji Norwegii .

Ciekawe! W Zachodniej Norwegii we wsiach używa się nieco innego języka niż w pozostałych regionach kraju. Jest to język nowonorweski, wiejski - nynorsk. W pozostałych regionach Norwegii używa się języka literackiego.

Oslo, Norwegia. Turystyka dla wymagających

Zwiedzanie Norwegii to oczywiście nie tylko fiordy, ale też wyjątkowe zabytki i atrakcje turystyczne. Sporo ich znajdziemy w stolicy Norwegii - Oslo.

Oslo to największe miasto Norwegii i centrum kulturalne. Ma długą historię, czego dowodem są zabytki: Twierdza Akershus z XIII w. z szeregiem (!) muzeów związanych z militariami (wstęp wolny, otwarte cały rok), pałac królewski (dostępny dla turystów tylko w lecie, wymagane opłaty i rezerwacja). Atrakcja stolicy Norwegii to także zmiana warty honorowej pod pałacem królewskim - codziennie o 13.30.

Oslo ma wiele godnych uwagi muzeów, m.in.:

· Muzeum Łodzi WIkingów (najlepiej zachowane łodzie wikingów sprzed 1100 lat),

· Muzeum Narciarstwa i skocznia Holmenkollbakken,

· Muzeum Henryka Ibsena w jego mieszkaniu,

· Muzeum Muncha (największa w Norwegii atrakcja dla miłośników twórczości Muncha - zawiera najliczniejszą kolekcję obrazów, rysunków i grafik tego malarza),

· Muzeum Kon-Tiki (eksponaty przywiezione przez Thora Heyerdahla z Wyspy Wielkanocnej, Polinezji i Peru),

· Muzeum Statku Polarnego Fram (dla turystów zafascynowanych wyprawami polarnymi),

· Galeria Narodowa (najbogatsza kolekcja sztuki norweskiej),

· Norweskie Muzeum Ludowe (skansen obejmuje ponad 150 budynków z różnych regionów kraju).

Ważną atrakcją Oslo jest Park Frogner z rzeźbami Gustava Vigelanda (otwarty przez cały rok, wstęp wolny). W Oslo znajduje się także jedna z popularniejszych plaż Norwegii - Huk.

Bergen, Norwegia - co warto zobaczyć?

Bergen jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem Norwegii. To tutaj zaczynają się wyprawy do słynnych norweskich fiordów, ale to nie wszystkie atrakcje w Bergen . Można tu znaleźć piękne, zabytkowe kościoły z XII i XIII w., a także budowle renesansowe. Najciekawsze zabytki Norwegii w Bergen to:

· kościół Najświętszej Marii Panny,

· katedra św. Olafa,

· szpital trędowatych św. Krzyża,

· zamek Haakona IV,

· zespół dwupiętrowych, drewnianych domów Bryggen.

Spośród muzeów na uwagę zasługuje szczególnie Muzeum Hanzeatyckie, gdyż Bergen było jednym z miast Hanzy oraz Muzeum Morskie.

Bergen otacza siedem szczytów. Atrakcją turystyczną jest kolej linowo-terenowa jadąca na jeden z nich - szczyt góry Fløyen (399 m n.p.m.).

Inne ciekawe miejsca w Norwegii

Ciekawym miastem Norwegii jest Trondheim, dawniej zwane Nidaros. Ma wyjątkowo bogatą historię sięgającą IX w., było nawet siedzibą królów Norwegii i stolicą państwa. Obecnie jest najbardziej znane jako ośrodek sportów zimowych: są tu zarówno trasy biegowe, jak i skocznie narciarskie. Odbywały się tu również konkursy o zasięgu światowym. W Trondheim możemy także podziwiać białe noce.

Bibliografia:

https://www.visitnorway.com

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN