Zwiedzanie Norwegii to przede wszystkim wędrówki po fiordach. Są to niezwykle malownicze, wąskie zatoki ze stromymi brzegami, głęboko wcinające się w głąb lądu. W Norwegii leżą drugi i trzeci najdłuższy fiord na świecie - Sognefjorden i Hardangerfjord. Oprócz nich warto zobaczyć w Norwegii także Oslo i Bergen z oryginalnymi muzeami i zabytkami.
Norwegia. Informacje podstawowe
Norwegia zajmuje zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego. Mieszka tam ok. 5 mln osób, co przy powierzchni ok. 385 tys. km2, czyni ją drugim najsłabiej zaludnionym krajem Europy.
Drugą grupę etniczną po Norwegach stanowią Polacy.
Co zobaczyć w Norwegii? Fiordy!
Podróż do Norwegii nie może obyć się bez zobaczenia słynnych fiordów. Jest ich ponad tysiąc. W krainie fiordów znajdziemy również malownicze wodospady i klify. Ich królestwem jest Norwegia Zachodnia. Tam leży Bergen, „brama fiordów”. Najsłynniejsze fiordy Norwegii to Nærøyfjorden, Sognefjord i Geirangerfjorden. Nærøyfjord i Geirangerfjorden zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeśli zwiedzamy Norwegię samochodem, nie możemy zrezygnować z przejechania jedną z najpiękniejszych tras - Drogi Atlantyckiej. Wiedzie ona wzdłuż wybrzeża od Molde do Kristiansund. Trasa turystyczna jest też wyznaczona między Geirangerfjord a Trollstigen. Trollstigen to „Droga Trolli” i sama w sobie jest jedną z atrakcji Norwegii .
Ciekawe! W Zachodniej Norwegii we wsiach używa się nieco innego języka niż w pozostałych regionach kraju. Jest to język nowonorweski, wiejski - nynorsk. W pozostałych regionach Norwegii używa się języka literackiego.
Oslo, Norwegia. Turystyka dla wymagających
Zwiedzanie Norwegii to oczywiście nie tylko fiordy, ale też wyjątkowe zabytki i atrakcje turystyczne. Sporo ich znajdziemy w stolicy Norwegii - Oslo.
Oslo to największe miasto Norwegii i centrum kulturalne. Ma długą historię, czego dowodem są zabytki: Twierdza Akershus z XIII w. z szeregiem (!) muzeów związanych z militariami (wstęp wolny, otwarte cały rok), pałac królewski (dostępny dla turystów tylko w lecie, wymagane opłaty i rezerwacja). Atrakcja stolicy Norwegii to także zmiana warty honorowej pod pałacem królewskim - codziennie o 13.30.
Oslo ma wiele godnych uwagi muzeów, m.in.:
· Muzeum Łodzi WIkingów (najlepiej zachowane łodzie wikingów sprzed 1100 lat),
· Muzeum Narciarstwa i skocznia Holmenkollbakken,
· Muzeum Henryka Ibsena w jego mieszkaniu,
· Muzeum Muncha (największa w Norwegii atrakcja dla miłośników twórczości Muncha - zawiera najliczniejszą kolekcję obrazów, rysunków i grafik tego malarza),
· Muzeum Kon-Tiki (eksponaty przywiezione przez Thora Heyerdahla z Wyspy Wielkanocnej, Polinezji i Peru),
· Muzeum Statku Polarnego Fram (dla turystów zafascynowanych wyprawami polarnymi),
· Galeria Narodowa (najbogatsza kolekcja sztuki norweskiej),
· Norweskie Muzeum Ludowe (skansen obejmuje ponad 150 budynków z różnych regionów kraju).
Ważną atrakcją Oslo jest Park Frogner z rzeźbami Gustava Vigelanda (otwarty przez cały rok, wstęp wolny). W Oslo znajduje się także jedna z popularniejszych plaż Norwegii - Huk.
Bergen, Norwegia - co warto zobaczyć?
Bergen jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem Norwegii. To tutaj zaczynają się wyprawy do słynnych norweskich fiordów, ale to nie wszystkie atrakcje w Bergen . Można tu znaleźć piękne, zabytkowe kościoły z XII i XIII w., a także budowle renesansowe. Najciekawsze zabytki Norwegii w Bergen to:
· kościół Najświętszej Marii Panny,
· katedra św. Olafa,
· szpital trędowatych św. Krzyża,
· zamek Haakona IV,
· zespół dwupiętrowych, drewnianych domów Bryggen.
Spośród muzeów na uwagę zasługuje szczególnie Muzeum Hanzeatyckie, gdyż Bergen było jednym z miast Hanzy oraz Muzeum Morskie.
Bergen otacza siedem szczytów. Atrakcją turystyczną jest kolej linowo-terenowa jadąca na jeden z nich - szczyt góry Fløyen (399 m n.p.m.).
Inne ciekawe miejsca w Norwegii
Ciekawym miastem Norwegii jest Trondheim, dawniej zwane Nidaros. Ma wyjątkowo bogatą historię sięgającą IX w., było nawet siedzibą królów Norwegii i stolicą państwa. Obecnie jest najbardziej znane jako ośrodek sportów zimowych: są tu zarówno trasy biegowe, jak i skocznie narciarskie. Odbywały się tu również konkursy o zasięgu światowym. W Trondheim możemy także podziwiać białe noce.
Bibliografia:
https://www.visitnorway.com
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN