Świat

Co warto zobaczyć w Changsha? Atrakcje miasta Mao Zedonga

Świat

Aktualizacja:
Changsha Chiny

Changsha to czteromilionowe miasto w południowo-wschodniej części Chin. Przez Changshę przebiega rzeka Xiang Jang, a na niej znajduje się tzw. pomarańczowa wyspa – ciekawa atrakcja turystyczna i miejsce pamięci studiującego w Changsha Mao Zedonga.

Changsha to bardzo nowoczesne miasto o ciekawej i zróżnicowanej historii. W wysokim stopniu na jego wyjątkowość i ogromną popularność wpływa Mao Zedong, który urodził się stosunkowo nieopodal Changsha, a następnie w nim studiował i rozpoczynał karierę polityczną. Planując podróż do Changsha, koniecznie uwzględnijmy zwiedzenie Muzeum Prowincji Hunan i zobaczmy największą rzeźbę skalną przedstawiającą Mao Zedonga.

Changsha – miasto Mao Zedonga

Changsha (Chiny) to miasto w prowincji Hunan w południowo-wschodniej części kraju. Historia miasta sięga czasów średniowiecza i panowania dynastii Qing. Miasto było wówczas mało znaczącym ośrodkiem handlowym. W trakcie II Wojny Światowej zostało oblężone przez żołnierzy japońskich i zostało przejęte. Podczas walk doszło do olbrzymich strat ludnościowych i materialnych – większość zabudowy miasta została zniszczona. W 1949 roku Changsha zostało odbudowane, a jego populacja do początku lat 80. uległa niemalże potrojeniu.

Współcześnie Changsha to miasto portowe – położone jest nad rzeką Xiang Jiang (czasem po prostu: Xiang), przez co pełni ważne funkcje logistyczne w handlu kontynentalnym. W Changsha uprawia się dużo ryżu, bawełny, herbaty i tytoniu. Istnieje rozwinięty przemysł spożywczy, włókienniczy, elektrotechniczny i hutniczy. Produkowane są tu także chemikalia rolnicze, nawozy i sprzęt do potrzebny do upraw. Wraz z Zhuzhou i Xiangtan, okolicznymi miastami o podobnych warunkach demograficznych, Changsha ma docelowo tworzyć metropolię przemysłową. Rozwój przemysłu ciężkiego widoczny jest zresztą już od lat 60. XX wieku.

W Changsha mieszka około czterech milionów osób, a miasto ma status prefektury miejskiej. W całych Chinach Changsha jest rozpoznawalnym i znanym miastem z jednego powodu – to właśnie w tym miejscu do szkoły wyższej uczęszczał komunistyczny przywódca Chin, Mao Zedong. Changsha było miejscem, w którym Mao zradykalizował się ideologicznie, rozpoczął swoją polityczną karierą i poślubił swoją drugą żonę, Yang Kaihui.

Atrakcje w Changsha – co warto zobaczyć?

Podróżując do Changsha, warto przygotować sobie listę ciekawych miejsc do zwiedzenia. Z pewnością nie może na niej zabraknąć poniższych atrakcji w Changsha:

  • Muzeum Prowincji Hunan -The Hunan Museum – otwarte w 1956 roku muzeum bogate jest w skarby archeologiczne i zabytki z różnych epok, które zostały znalezione w prowincji Hunan i wyjaśniają jej historię. W muzeum możemy zapoznać się z oryginalnymi haftami, ceramiką, bronią, ubiorami i rzeźbami. Muzeum szczyci się posiadaniem ponad 180 tysięcy różnych artefaktów historycznych z czasów od początku panowania dynastii Zhou (ok. 1 045 r. p.n.e.) do końca czasów panowania dynastii Qing (1912 r.). Muzeum robi spektakularne wrażenie, o czym świadczyć może też sama jego powierzchnia – ponad 50 000 m kw.
  • Szkoła, w której kształcił się Mao ZedongHunan Normal College of Changsha – szkoła wyższa, która za czasów Mao była nowością i prezentowała nowy sposób nauczania, oparty na ideologii marksizmu-leninizmu. Szkoła funkcjonuje do dziś, ale można ją także zwiedzać.
  • Największa rzeźba skalna Mao Zedonga w Chinach – wysoka na ponad 32 m rzeźba skalna Mao Zedonga znajduje się w południowej części Changsha. Rzeźba składa się wyłącznie z głowy Mao Zedonga z czasów jego młodości (przedstawiony w ten sposób Mao posiada długie, rozwiane włosy).
  • Latarnia morska na Faros – w Changsha znajduje się rekonstrukcja jednego z utraconych siedmiu cudów świata – latarni aleksandryjskiej. Choć trudno jest podjąć się oceny, na ile replika przypomina faktycznie istniejącą kiedyś latarnię, z pewnością warto ją odwiedzić i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
  • Wzgórze Mawengdui – to rejon archeologiczny, w którym od lat prowadzone są nadal badania, a jednocześnie miejsce częściowo udostępnione do zwiedzania dla mieszkańców i turystów, znajdujące się dwadzieścia dwa kilometry na wschód od Changsta. Na miejscu możemy podziwiać liczne zabytki, a w szczególności doskonale zachowane grobowce trzech członków rodziny z dynastii Han (206 r. p.n.e. – 9 r. n.e.).

Pomarańczowa wyspa i kolejne atrakcje Changsha związane z Mao

Pomarańczowa wyspa (Orange Island ) to wyspa na rzece Xiang Jiang, administracyjnie należąca do miasta Changsha. To na największa wyspa kontynentalna w Chinach, która dodatkowo znana jest dzięki ogólnokrajowemu festiwalowi muzycznemu (Orange Island Music Festival ). Wyspę warto zwiedzić nie tylko ze względu na ciekawą panoramę nowoczesnego miasta, ale również ze względu na znajdujące się tam zabytki. Na wyspie możemy bowiem zobaczyć m.in.:

  • Plażę i atrakcje wodne – na wyspie możemy udać się odpocząć na piaszczystą plażę, wynająć motorówkę lub rower wodny, a także skorzystać z teleskopów, aby podziwiać panoramę
  • Pomnik Wodza – na wyspie znajduje się też pomnik Mao Zedonga, mierzący 83 m. Został wybudowany w 1925 r.
  • Drzewo Świadków (The Witness Tree ) – drzewo, pod którym Mao Zedong miał spędzać czas ze swymi przyjaciółmi. Drzewo posiada ponad 140 lat.

Xiao Xiao Chen ma 22 miesiące i robi furorę w Chinach. Chłopiec popisuje się niesamowitym wyczuciem rytmu i tanecznymi umiejętnościami. Jego ojciec to profesjonalny tancerz hip-hop.

>>> Zobacz także:

Canberra – stolica Australii. Co warto zobaczyć?

Atrakcje turystyczne Gradaca – chorwackiego miasteczka na Riwierze Makarskiej

Wakacje bez problemów. Jak się uchronić przed przykrymi niespodziankami?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości