Wiza, USA - krok po kroku, jak złożyć wniosek o wizę do USA?

Wiza do USA. Paszport
Fot. Getty Images/belterz

Zamarzyło Ci się zobaczyć domy hollywoodzkich gwiazd, a może zawsze chciałeś wjechać windą na Empire State Building? Aby wybrać się w wymarzoną podróż do Stanów Zjednoczonych, niezbędna będzie Ci wiza do USA.

Stany Zjednoczone to jedno z osiemdziesięciu państw, które wciąż utrzymują obowiązek wizowy dla obywateli polskich. W Polsce panuje przekonanie, że wiza do USA jest niezwykle trudna do zdobycia, a procedura aplikowania o nią długa i żmudna. Nic bardziej mylnego! Aplikacja online zajmuje jedynie kilkanaście minut, a druga część procedury obejmuje prostą rozmowę z konsulem. Podpowiadamy więc jak, krok po kroku, zdobyć wizę do USA .

Wiza, USA - Krok pierwszy - wniosek wizowy

Pierwszym etapem aplikacji jest wniosek o wizę do USA . Formularz wypełniamy na stronie internetowej https://ceac.state.gov/genniv/ . Zostaniemy poproszeni o podanie swoich danych osobowych i informacji z paszportu. Jedyną częścią mogącą budzić jakiekolwiek wątpliwości są pytania w końcowym sektorze wniosku. Zostaniemy bowiem zapytani między innymi o to, czy byliśmy kiedyś karani, czy wspieramy organizacje terrorystyczne oraz czy braliśmy kiedykolwiek udział w morderstwie. Zarówno wniosek o wizę turystyczną , jak i o wizę służbową jest dokładnie taki sam.

Wiza, USA - krok drugi - opłata

Gdy wypełnimy już wniosek o wizę, musimy zapłacić, by został on rozpatrzony. Jest to koszt 160 dolarów amerykańskich, czyli około 570 złotych. W tym celu logujemy się na stronie

https://cgifederal.secure.force.com/SiteRegister?country=Poland&language=en_US , gdzie zaznaczamy, o jaką wizę aplikujemy (są różne rodzaje wiz do USA ) - wiza B1/B2 (wiza turystyczna / wiza służbowa), F1 (wiza studencka) lub inne. Pamiętaj, że nawet jeśli Twój wniosek zostanie odrzucony lub rozpatrzony negatywnie, opłata za niego nie podlega zwrotowi. Po dokonaniu płatności zapisujemy numer potwierdzenia wpłaty, ponieważ będzie nam on potrzebny w następnym kroku.

Wiza, USA - krok trzeci - umówienie spotkania

W następnym etapie na monitorze komputera wyświetli się nam kalendarz z dostępnymi terminami spotkań w Ambasadzie w Warszawie lub w Konsulacie w Krakowie. W tym celu używamy numeru referencyjnego naszego wniosku oraz numeru potwierdzenia wpłaty za jego rozpatrzenie. W okresie przedwakacyjnym na spotkanie oczekiwać można od dwóch tygodni do miesiąca lub dwóch. W zimie okres oczekiwania jest dużo krótszy.

Wiza, USA - Krok czwarty - Ambasada i spotkanie

Bez względu na to, czy Twoim celem jest wiza turystyczna czy służbowa , będziesz musiał odbyć rozmowę z pracownikiem urzędu konsularnego. Konwersacja zazwyczaj odbywa się w języku polskim, ale urzędnik może również sprawdzić Twój poziom języka angielskiego. Pamiętaj - ubieganie się o wizę do USA to nie egzamin czy rozmowa kwalifikacyjna i naprawdę nie ma czym się stresować. Urzędnik sprawdzi jedynie, czy łączą Cię z Polską jakiekolwiek trwałe relacje - ekonomiczne, rodzinne lub społecznie. W ten sposób będzie mógł ocenić, czy nie będziesz chciał zostać w Stanach na stałe (czego władze USA chcą uniknąć). O co może zapytać pracownik urzędu konsularnego? M.in. o Twoją pracę, dzieci czy nawet dom. Podczas rozmowy mogą paść również pytania o Twój cel wizyty za oceanem. Warto więc pamiętać nazwy miejscowości, do których chcemy jechać lub nazwiska osób, które nas tam zapraszają.

USA, wiza - rodzaje wiz do USA

Podróżni często myślą, że trudno będzie im zdobyć pisemne pozwolenie na przekroczenie granic Stanów Zjednoczonych. Należy jednak pamiętać, że wizy turystyczne czy służbowe nie są tym samym, co wiza imigracyjna . Tę ostatnią jest dostać nieco trudniej. Jakie rodzaje wiz do USA są najpopularniejsze?

Wiza turystyczna - to najpopularniejszy rodzaj wiz. Prawie każdy wniosek o wizę turystyczną do USA zostaje rozpatrzony pozytywnie. Pozwala ona na zwiedzanie Stanów, ale nie zezwala na pracę na ich terenie.

Wiza służbowa - jak czytamy na stronie Ambasady USA wiza ta “jest odpowiednia, jeżeli planowana podróż ma na celu: konsultacje z partnerami biznesowymi, udział w spotkaniu biznesowym lub konferencji naukowej, uregulowanie spraw majątkowych, negocjacje kontraktów”.

Wiza pracownicza - wiza ta często mylona jest z wizą służbową. W przypadku wizy służbowej jedziemy do USA jako reprezentant polskiej firmy. Wiza pracownicza zaś pozwala nam na podjęcie tymczasowej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych.

Wiza studencka - ten rodzaj wizy przeznaczony jest dla osób, które chcą uczyć się w Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj wystawiana jest na okres trwania nauki.

Kto nie dostanie wizy do USA?

Choć bardzo rzadko, zdarza się, że wniosek wizowy do USA zostanie rozpatrzony negatywnie. Kiedy może zdarzyć się, że nie dostaniesz wizy? Zdarza się to w przypadkach, gdy jesteś osobą z historią kryminalną, Twoja rodzina przebywa nielegalnie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz jeśli w przeszłości pracowałeś nielegalnie na terenie USA. W innym przypadku nie powinieneś mieć problemów z dostaniem wizy . Pamiętaj jednak, że warto przekonać pracownika Ambasady lub Konsulatu , że masz do czego wracać Polsce - do rodziny, pracy lub własnego biznesu, wtedy ubieganie się o wizę będzie znacznie prostsze.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości