Porady

Samotne wakacje – jak je zorganizować?

Porady

"We dwoje raźniej" i "w grupie siła" – te dwa powiedzenia odzwierciedlają założenie, że najlepiej i najprzyjemniej jest robić coś razem, z innymi ludźmi. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów. Okazuje się jednak, że podróżowanie samemu również może być bardzo przyjemne.

Zorganizowanie samotnej wyprawy nie jest zbyt skomplikowane, a sama podróż może być niezwykle pasjonująca, jeżeli będzie się pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Jak przygotować się do samotnego podróżowania?

Jeśli to my jesteśmy odpowiedzialni za zorganizowanie wyjazdu i w czasie podróży nie będziemy mogli liczyć na niczyje wsparcie, musimy przede wszystkim odpowiednio zaplanować wyprawę. Pierwszym krokiem jest oczywiście określenie miejsca docelowego. Jeśli już od dawna mamy wymarzony cel podróży, wtedy wybór staje się prosty. Być może jednak najważniejsza jest dla nas sama droga, a punkt, do którego mamy dotrzeć, nie jest jeszcze dokładnie określony. Warto wtedy zastanowić się, jaki kierunek najbardziej nas interesuje. Można stworzyć listę kilku miejscowości i wybrać spośród nich tę, która najbardziej przypadła nam do gustu.

Jeśli już wiemy, dokąd jedziemy, powinniśmy ustalić terminu wyjazdu. Gdy podróżujemy sami, jest to o tyle łatwe, że nie trzeba dostosowywać się do potrzeb innych osób. Należy tylko podjąć decyzję, czy wyprawa odbędzie się w sezonie, czy poza nim. Podróże poza sezonem gwarantują mniejsze obłożenie hoteli i innych obiektów, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób preferujących samotne podróżowanie.

Kolejnym plusem indywidualnego podróżowania jest możliwość samodzielnego wyboru środka transportu. Można zdecydować się na pociąg, samolot lub autobus. Pociągi w Unii Europejskiej oferują przejazdy w bardzo komfortowych warunkach. Warto zaopatrzyć się w bilet Interrail – zniknie wtedy konieczność kupowania biletów na pojedyncze przejazdy. Podobną usługę oferują również autobusy typu "wsiądź i wysiądź". Po zakupie biletu można podróżować autobusami do dowolnego miejsca i zatrzymywać się tam tak długo, jak będziemy chcieli. W przypadku dłuższych tras bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z samolotu. W Europie, a także na innych kontynentach funkcjonuje wiele tanich linii lotniczych. Wadą takiego sposobu podróżowania jest konieczność wcześniejszej rezerwacji przelotu, ponieważ wtedy loty te są najtańsze.

Podróżowanie samemu – o czym trzeba pamiętać?

Samotne podróżowanie niesie ze sobą pewne ryzyko. W czasie wyjazdu nie można liczyć na bliską osobę, dlatego trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy zabrać jak najmniejszy bagaż. W czasie podróży zawsze będziemy musieli sami nosić walizki i nie możemy liczyć na niczyją pomoc. Poza tym, jeśli zdecydujemy się na lot samolotem, oszczędzimy, podróżując jedynie z bagażem podręcznym (zniknie też konieczność oczekiwania na bagaż przy taśmie). Ze względów bezpieczeństwa bardzo ważne jest powiadomienie bliskich lub znajomych o miejscu, do którego się wybieramy. Dzięki temu w razie braku kontaktu łatwiej sprawdzą, czy stało się coś niepokojącego. Innym elementem zachowania zasad bezpieczeństwa jest unikanie nieoświetlonych miejsc w nieznanym nam mieście. Osoba podróżująca samotnie stanowi jeden z głównych celów ataku dla złodzieja. Dlatego tak istotne jest, aby w czasie podróży być wypoczętym i uważnym. Należy się dobrze wysypiać się i nie nadużywać alkoholu. Warto też posiadać kopię dokumentów – dzięki temu na wypadek kradzieży nie zostaniemy bez żadnego dowodu tożsamości. Podobnym zabezpieczeniem jest rozdzielenie gotówki i trzymanie jej w różnych miejscach. Utrata portfela nie spowoduje wtedy, że zostaniemy pozbawieni wszystkich zasobów finansowych. Jeśli zaś chodzi o komfort psychiczny, to podczas dłuższego pobytu w danej miejscowości warto wybrać jeden lokal, w którym będziemy np. jadać śniadania. Po kilku dniach stanie się on miejscem znajomym, w którym będziemy czuć się komfortowo.

Wycieczki dla samotnych

Czasami celem samotnej podróży może być poznanie nowych osób, a nawet nawiązanie przyjaźni. Coraz więcej biur podróży ma w ofercie wyjazdy przeznaczone wyłącznie dla singli. Pary i rodziny z dziećmi nie mogą skorzystać z tego rodzaju wyjazdu. Oferta biur podróży dla osób, które rozpoczynają podróż samotnie, jest bardzo bogata. Można m.in. skorzystać z opcji wakacji aktywnych, egzotycznych lub połączonych ze sportami ekstremalnymi. W ofercie znajdują się również wycieczki piesze po znanych lub mniej znanych szlakach turystycznych. Co ciekawe, osoby decydujące się na wyjazdy dla samotnych preferują wycieczki objazdowe, gdzie czas i plan zwiedzania obiektów jest dokładnie określony.

Taka samotna podróż może zaowocować nawiązaniem nowych znajomości, a nawet poznaniem swojej drugiej połówki.

Zobacz wideo: Odwiedził wszystkie kraje świata co najmniej dwa razy

Zobacz także:

Kalmar i Olandia - ciekawa propozycja wycieczki promem dla seniorów

Zakynthos - najpiękniejsze miejsca greckiej wyspy

Podróż nad Niagarę. Jak wygląda życie w pobliżu najbardziej znanego wodospadu na świecie?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości