Polska

Atrakcje Pucka i okolic. Co warto zobaczyć?

Polska

Aktualizacja:
mariusz_prusaczyk/Getty Images

Spędzając wakacje nad polskim morzem, warto odwiedzić małą portową miejscowość Puck. Atrakcje miasta zachwycą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Co warto zobaczyć w Pucku i jego okolicach? Co zwiedzić i jak spędzić tam wolny czas?

Puck to niewielkie kaszubskie miasto położone w województwie pomorskim. Leży u ujścia rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej w północno-wschodniej części Kępy Puckiej, na Pobrzeżu Gdańskim. Choć na stałe zamieszkuje go jedynie nieco ponad 11 tysięcy ludzi, co roku odwiedzany jest przez rzesze turystów. Do jego najciekawszych miejsc zaliczyć można między innymi piękny rynek, malowniczy port, piaszczystą plażę i cieszące się ogromną popularnością molo. W Pucku interesujące atrakcje znajdą zarówno rodziny z dziećmi oraz seniorzy, jak i grupy młodych ludzi. Co więcej, cała Zatoka Pucka i jej atrakcje zaspokoją potrzeby tak samo miłośników słonecznych kąpieli, jak i pasjonatów aktywnego spędzania czasu.

Główne atrakcje w Pucku

Najważniejsze atrakcje turystyczne Pucka związane są z jego nadmorskim położeniem. Zaledwie 500 metrów od centrum znajduje się strzeżone kąpielisko. Plaża w Pucku ciągnie się na długość 100 metrów i jest szeroka na 30 metrów. Znajdują się na niej przebieralnie, prysznice i liczne bary, a samo zejście do wody jest łagodne i bezpieczne. Tuż przy kąpielisku znajduje się bardzo oryginalne, puckie molo. Drewniany pomost, wyposażony w ławeczki, prowadzi do okrągłego, drewnianego baru z punktem widokowym na morze. Nieopodal znajduje się zaś pełen żaglówek i małych statków niewielki port, z którego zaś szerokim deptakiem przejść można do miejskiego parku. Razem molo, port i plaża w Pucku tworzą bardzo malowniczy krajobraz klimatycznej nadmorskiej miejscowości.

Ciekawe miejsca w Pucku

Na szczególną uwagę zasługują również puckie zabytki. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć w jego sercu, czyli na rynku. Znajdujące się tam kamienice są zdobione w kilku stylach: neogotyckim, klasycystycznym, eklektycznym i secesyjnym. Wzrok turystów przyciąga przede wszystkim kamienica „Pod Złotym Lwem”, którą zdobi rzeźba króla zwierząt. Samo centrum ma także ogromną wartość historyczną. Do dziś zachowany został tam bowiem średniowieczny układ ulic. W czasie zwiedzania warto odwiedzić także inne ważne puckie atrakcje, takie jak: gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła z XIII wieku z ufundowaną przez Wejherów kaplicą, drewniany barokowy szpital z około 1720 roku, w którym obecnie mieści się oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, dawny klasztor sióstr sercanek czy też modernistyczna siedziba poczty z lat 30. XX wieku przy ul. Morskiego Dywizjonu Lotniczego. W pucku znajduje się także wiele pięknych pomników i posągów, między innymi: pomnik Antoniego Abrahama, pomnik gen. Józefa Hallera, Ławeczka Mariusza Zaruskiego, pomnik poległych lotników, miejsca pamięci ofiar II wojny światowej, pucka Ławeczka Herbowa czy Ławeczka Puckiego Kapra.

Puckie atrakcje turystyczne dla dzieci

Puck to idealne miejsce na rodzinne wakacje, ponieważ rodzice znajdą tam także rozrywki dla swoich pociech. W lecie organizowanych jest tam wiele wydarzeń, koncertów, festynów i imprez dla najmłodszych turystów. W porcie wykupić można wycieczkę statkiem dla całej rodziny, a plaża w Pucku bardzo często odwiedzana jest przez animatorów, którzy organizują specjalne zajęcia i zabawy dla dzieci. W mieście znajduje się także niewielka huta szkła, która jest ciekawą atrakcją turystyczną dla dzieci i dorosłych. Można w niej nie tylko poznać proces tworzenia szklanej zastawy, lecz także samemu „wydmuchać” szklany wazon, szklankę lub misę. Maluchy zabrać można również do pobliskiego Parku Ewolucji w Sławotówku lub labiryntu w polu kukurydzy we Władysławowie.

Atrakcje okolic Pucka

Choć w samym Pucku nie można narzekać na nudę, ciekawe atrakcje znaleźć można również w jego okolicach. 10 kilometrów na południowy zachód od miejscowości znajduje się Osada Sławutowo – rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady Słowian z przełomu IX i X wieku. Są tam fortyfikacje obronne, osiem chat mieszkalnych oraz warsztaty rzemieślnicze. Na zachód od Pucka znajduje się zaś niezwykłe dzieło matki natury, jakim są Groty Mechowskie. Przez tamtejsze jaskinie pełne kolumn z piaskowca poprowadzony został turystyczny szlak pieszy. Z Pucka można wybrać się także do pobliskich miejscowości, które nierzadko są znanymi polskimi kurortami, takich jak Władysławowo czy Jastarnia. We Władysławowie podziwiać można wspaniałą latarnię morską lub odwiedzić Morski Park Tematyczny. W Jastarni warto przespacerować się wspaniałą mierzeją helską, gdzie podziwiać można licznych kitesurferów. Natomiast w niecałą godzinę można dostać się z Pucka do Gdyni.

>>> Zobacz także:

1000 plus na wakacje. "Jako branża turystyczna postulujemy, aby zakres tego bonu był jak najszerszy"

Gdańskie Sobieszewo – dobre miejsce na urlop?

Kłajpeda – piękne nadmorskie miasto na Litwie. Co warto zobaczyć?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości