Podróże

Busko-Zdrój - co warto zobaczyć w mieście i okolicy? Atrakcje turystyczne i zabytki

Podróże

mat. promocyjne

Busko-Zdrój jest popularny ze względu na znajdujące się w nim uzdrowiska i sanatoria. W mieście nie brakuje jednak atrakcji turystycznych i zabytków, które można zwiedzić w czasie wolnym od zabiegów leczniczych lub odpoczynku. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się do Buska-Zdroju i co należy zobaczyć. Podpowiadamy również, gdzie warto się zatrzymać w tym mieście.

Większość turystów Buska-Zdroju to osoby, które odwiedziły miasto ze względu na wskazania medyczne i chęć poprawy swojego zdrowia. Część decyduję się na weekend w spa, ale rzadko są to osoby, które chcą bliżej poznać miejscowość, przyjrzeć się jej historii i zabytkom. Busko-Zdrój nie słynie ze swojej architektury, nie brakuje w nim jednak cennych i interesujących atrakcji turystycznych. To dobre miejsce, żeby odpocząć na łonie natury i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych.

Busko-Zdrój – co warto zwiedzić w mieście?

Najpiękniejszym miejscem w Busku-Zdroju jest Park Zdrojowy położony na południu miasta. Na terenie parku znajduje się wiele ciekawych budynków i obiektów, m.in. sanatorium Marconi, nazywane również "buskimi łazienkami", składające się z pijalni wód, sali balowej i koncertowej, skwer na rynku z piękną fontanną, a także aleja Adama Mickiewicza, czyli promenada porośnięta kasztanowcami. W tej części Buska-Zdroju znajduje się Urząd Miasta, Dom Kultury i Promenada Gwiazd. W mieście można również znaleźć drewniany kościół pw. Św. Leonarda pochodzący z końca XVII wieku, zabytkowa kapliczka św. Anny oraz cmentarz żydowski.

Ciekawe muzea w Busku-Zdroju

Zwiedzając miasto, warto wybrać się również do muzeów, dzięki którym można lepiej poznać historię regionu. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku "Polska na Kołach", które zostało otwarte w 2013 roku. Ekspozycja składa się z samochodów, które były produkowane na terenie Polski po zakończeniu II wojny światowej. Choć miejsce stworzono przede wszystkim z myślą o fanach motoryzacji, każdy znajdzie tu coś ciekawego. Zwiedzający mogą podziwiać zabytkowe modele syrenek, jelcze, ambulanse, a nawet ciągniki.

Turyści powinni wybrać się również do Muzeum Ziemi Buskiej, które jest typowym muzeum historycznym. Znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące powstania Buska-Zdroju, a także wystawy archeologiczne i eksponaty pochodzące z czasów II wojny światowej.

Busko-Zdrój – jakie atrakcje turystyczne są organizowane w mieście w ciągu roku?

Busko-Zdrój to niewielka miejscowość, w której można nie tylko zobaczyć kilka ważnych zabytków i ciekawych miejsc, lecz także po prostu odpocząć na łonie natury i się wyciszyć. Mieszkańcy miasta nie narzekają na brak rozrywki – w ciągu roku jest organizowane przynajmniej kilka cyklicznych wydarzeń kulturalnych, w których mogą wziąć udział nawet turyści.

Niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz do Buska-Zdroju jako kuracjusz, czy po prostu chcesz zwiedzić jedno z miast województwa świętokrzyskiego, możesz wziąć udział w wydarzeniach takich jak Buskie Spotkania z Folklorem, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, Ogólnopolski Przegląd Piosenki im. Wojtka Belona, Jarmark Floriański lub Wojewódzki Przegląd Poezji i Pieśni Legionowej, Żołnierskiej i Partyzanckiej. Wydarzenia kulturalne to świetny sposób nie tylko na lepsze poznanie kultury i obyczajów regionalnych, lecz także na dobrze spędzony czas i rozrywkę.

Busko-Zdrój: atrakcje w okolicy miasta

Wyjątkową atrakcją dla turystów i samych mieszkańców Buska-Zdroju jest oddalona o około 30 km wieś Zalipie. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Mieszkała tu i tworzyła malarka Felicja Curyłowa. Zalipie zasłynęło dzięki jej wspaniałym pracom oraz starym budynkom, które co roku ozdabiane są nowymi, niezwykle barwnymi, kwiatowymi wzorami. Choć malarka już nie żyje, zapoczątkowana przez nią tradycja jest nadal kontynuowana. Dom Curyłowej został przekazany Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Obecnie w jego wnętrzu przechowywane są eksponaty związane z folklorem i historią wsi.

Niedaleko Buska-Zdroju znajduje się także wspaniała atrakcje dla dzieci. Centrum Bajki w Pacanowie to miejsce, gdzie zarówno małe, jak i nieco starsze dzieci mogą przenieść się do świata wyobraźni, aby spotkać się z ulubionymi postaciami z bajek. Dzięki ciekawym wystawom i prezentacjom multimedialnym połączonym z zabytkowymi eksponatami muzealnymi, dzieci nie tylko mogą spędzić czas na wspaniałej zabawie, lecz także mają szansę się czegoś nauczyć. W Centrum Bajek znajdą się też atrakcje dla dorosłych. Warto poświęcić nieco czasu na zwiedzanie renesansowego dworku w miejscowości Szanie oraz pałacu w Chrobrzu.

Busko-Zdrój: gdzie się zatrzymać?

Dla tych, którzy do Buska-Zdroju wybierają się, by wypocząć, jak również podleczyć zdrowie, polecamy pięciogwiazdkowy Hotel Słoneczny Medical SPA & Wellness . Obiekt oferuje szeroki wachlarz usług medycznych. W Hotelu Słonecznym można skorzystać z rozbudowanej listy zabiegów z zakresu balneoterapii, fizykoterapii oraz kinezyterapii. Nowoczesne Vitality Medical SPA & Wellness posiada 44 gabinetów wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt rehabilitacyjny oraz SPA .

mat. promocyjne

Słoneczny Zdrój jest uznawany w kraju za jeden z najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych . Hotel posiada unikalny i nowoczesny Tergumed System 710 , który skutecznie zwalcza dolegliwości kręgosłupa. Obiekt jest również jedynym w Polsce certyfikowanym centrum BMS - Biomechanicznej Stymulacji Mięśni . Metoda ta stosowana jest głównie w dysfunkcji układu ruchowego, przyspiesza rehabilitację i poprawia ogólną kondycję organizmu dzięki odpowiedniemu rozgrzaniu mięśni, usprawnieniu przepływu krwi i zwiększeniu metabolizmu. W hotelu można skorzystać z innowacyjnego fińskiego systemu Footbalance . Działanie urządzenia polega na kształtowaniu indywidualnie dla potrzeb i oczekiwań pacjenta wkładek do butów. System działa w oparciu o komputerową analizę budowy stopy i jej funkcjonalność.

mat. promocyjne

W Słonecznym Zdroju do dyspozycji gości są: doceniana w całym kraju restauracja "Ponidzie", Klub Kalejdoskop oraz Winiarnia . Aktywny wypoczynek podczas pobytu zapewni m.in. kryty basen, sauny, taras słoneczny, siłownia zewnętrzna, hala sportowa oraz wypożyczalnia rowerów. Hotel oferuje bezpłatny, monitorowany parking oraz Wi-Fi na terenie całego obiektu.

mat. promocyjne

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości