Dziecko

Pamiątki z dzieciństwa. Co warto zachować dla dziecka?

Dziecko

Pamiątki z dzieciństwa po wielu latach stają się bezcenne, ponieważ dzięki nim możemy przenieść się w dawne czasy, kiedy o nic nie musieliśmy się troszczyć. Jakie rzeczy warto gromadzić dla dzieci? O zbieraniu pamiątkach z dzieciństwa rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: aktorem Bartoszem Obuchowiczem, Karoliną Ferenstein-Kraśko i psycholog Małgorzatą Ohme.

Zdjęcia, filmy i nagrania audio

W dobie smartfonów w zasadzie każdy najważniejszy moment z życia dziecka można solidnie udokumentować. Dobrym pomysłem jest regularne robienie zdjęć w tym samym miejscu i tej samej pozie. Wtedy doskonale widać, jak zmienia się dziecko z roku na rok.

Pierwsze ubranko lub ukochane

Nic nie wzbudzi takiego uśmiechu u nastolatka jak pierwsze śpioszki i czapeczka, które rodzice zakładali mu, gdy był bobasem lub ukochana sukienka czy bluza z okresu jego najwcześniejszych lat. Warto więc zachować te rzeczy i odłożyć do pamiątek z dzieciństwa.

Ulubiona zabawka

Pluszowy miś, grzechotka, lalka - chętnie pozbywamy się ich z domu, kiedy dziecko przestaje się nimi interesować. Warto jednak pozostawić chociaż jedną zabawkę, zwłaszcza tę, która była najukochańszą dla naszej pociechy.

Zobacz także:

Jakie zabawki są najlepsze dla dziecka?

Zabawki. Jak je czyścić i czym?

Pierwszy rysunek lub ulubiony

Wiele dzieci uwielbia rysować, ale przechowanie wszystkich prac łączyłoby się nierzadko z wynajęciem archiwum. Dlatego do pamiątek z dzieciństwa warto odłożyć pierwszy obrazek namalowany przez naszą pociechę, nawet jeśli miałby przedstawiać tylko jedną kreskę lub ten, z którego jest najbardziej dumna.

Dzienniczek lub blog

Innym ciekawym pomysłem na pamiątkę z dzieciństwa jest dzienniczek lub blog, w których opisywane są najważniejsze momenty z życia pociechy, jak na przykład pojawienie się pierwszego ząbka, zrobienie pierwszego samodzielnego kroku, powiedzenie słów: "mama" i "tata".

Odcisk stopy i dłoni

Do pudełka z pamiątkami z dzieciństwa można też włożyć odcisk stopy i dłoni dziecka w masie solnej. Ostatnio dużą popularnością wśród rodziców cieszą się również odlewy gipsowe 3D małych dłoni i stópek.

Inne symboliczne drobiazgi

Symbolicznymi drobiazgami, które nadają się na pamiątki z dzieciństwa są:

  • test ciążowy,
  • zdjęcie USG ciążowe,
  • opaska na rączkę ze szpitala,
  • kosmyk pierwszych włosów,
  • pierwszy smoczek.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości