Pierwszy rok życia dziecka przynosi fascynujące zmiany w jego zachowaniu i organizmie. 4 miesiąc dziecka oznacza zwiększoną ruchliwość i zainteresowanie otaczającym światem. Gdy niemowlę ma 4 miesiące, staje się też prawdziwą duszą towarzystwa. Co warto wedzieć, by maksymalnie wspierać jego rozwój?
Niemowlę 4 miesiące. Jadłospis 4-miesięcznego dziecka
Jeśli w 4. miesiącu nadal karmisz piersią i jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, nie przerywaj – mlekiem matki warto karmić dziecko co najmniej do 6 miesiąca życia a nawet do końca 2 roku życia dziecka. Wówczas dieta 4-miesięcznego dziecka opiera się głównie na mleku i może się domagać jedzenia co 3–4 godziny. Jednak po ukończeniu 4 miesięcy można zacząć rozszerzać jadłospis niemowlęcia. Jeśli karmisz je naturalnie, nie musisz na razie urozmaicać mu diety. Dziecku, które pije mleko matki i modyfikowane lub tylko modyfikowane, można zastąpić jeden posiłek pokarmem stałym.
Co może jeść 4-miesięczne dziecko? Najpierw ugotowane warzywo, np. ziemniak, dynia lub marchew, później owoc, najlepiej w postaci startego jabłka lub soku. Można spróbować podać dziecku również zupę jarzynową. Warto kierować się zasadą – jeden nowy produkt co 4 dni, co pozwoli na zapoznanie się dziecka z nowym smakiem i sprawdzenie, czy organizm malucha nowy produkt toleruje.
4 miesiąc dziecka. Rozwój fizyczny
Wielu młodych rodziców nie wie, co potrafi 4-miesięczne dziecko, i w jaki sposób stymulować jego dalszy rozwój. Na tym etapie jego ciało staje się coraz silniejsze. Dzięki mocnym mięśniom szyi dobrze trzyma główkę w pionie, i to zarówno w pozycji na brzuszku, jak i siedząc podparte lub trzymane na rękach. Dzięki coraz silniejszym rękom i nogom, leżąc na brzuchu, może się bujać jak kołyska. Nogami próbuje się odpychać, wyprostowuje je i pręży (warto ćwiczyć w powietrzu pedałowanie na rowerku jego nóżkami). Do tego często macha rękami i nogami, stale je wzmacniając. Rozwój 4-miesięcznego dziecka wielu rodziców może na tym etapie zaskoczyć – dziecko bowiem z tygodnia na tydzień zmienia się nie do poznania.
Coraz silniejszy i sprawniejszy organizm oznacza też szybkie przybieranie na wadze. Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko ?
Dziecku 4-miesięcznemu coraz częściej udaje się chwycić zabawkę, na razie całą dłonią, bez użycia kciuka. Przygląda się przedmiotom, potrząsa nimi i wkłada je do buzi, by poznać je jeszcze lepiej. Gdy zainteresuje go inna zabawka, puszcza pierwszą i sięga po drugą, bo nie potrafi jeszcze chwytać dwóch przedmiotów naraz.
Niemowlę w wieku 4 miesięcy zaczyna się więcej ślinić (dobrze się bawi, puszczając bańki z buzi), ponieważ niedługo mogą zacząć się pojawiać pierwsze mleczaki.
Zastanawiasz się, ile śpi 4-miesięczne dziecko ? Towarzyski i zaintrygowany światem maluch nie chce już przesypiać całych dni – wystarczą mu 3-godzinne lub dwugodzinne drzemki o stałych porach. W nocy potrafi przespać ciągiem około 7–8 godzin, choć zależnie od temperamentu dziecka z tym może być różnie.
Co potrafi 4-miesięczne dziecko. Rozwój poznawczo-emocjonalny
Dziecko w 4 miesiącu życia jest zafascynowane otoczeniem i łaknie towarzystwa najbliższych mu osób. Zaciekawionego światem malucha warto zabierać na spacery w różne nowe miejsca. Zaspokoją jego potrzebę poznawania świata poprzez nowe obrazy, zapachy i dźwięki. Ułożone w głębokim wózku niemowlę jednak zbyt wiele nie zobaczy, a na spacerówki jeszcze za wcześnie. Warto ułożyć go w nosidełku (zwłaszcza że już powinien pewnie utrzymywać główkę w pionie) tyłem do rodzica albo w wózku na brzuszku, tyłem do kierunku jazdy. Leżąc na spacerze na brzuchu, będzie nie tylko wszystko bacznie obserwować, ale też ćwiczyć mięśnie i stymulować wzrok.
Poznawanie świata przez 4-miesięczne dziecko odbywa się nie tylko przy pomocy wzroku i słuchu, ale również próbowania. Maluch prawdopodobnie będzie absolutnie wszystko wkładać do buzi. Lubi lizać i ssać przedmioty, które znajdują się w jego bezpośrednim otoczeniu, w buzi ląduje zatem kocyk, poduszeczka, zabawki czy dłonie. Dziecko w tym wieku rozpoznaje już też zapachy np. pamięta woń mleka matki.
4-miesięczne niemowlę poznaje swoich rodziców i opiekunów, a także wie, kiedy pojawia się ktoś obcy, i nie zawsze mu się to podoba. Na bliskich reaguje uśmiechem, z kolei może marudzić albo się wystraszyć, widząc osobę pierwszy raz. Będzie płakać, domagając się towarzystwa. Kiedy weźmiesz je na ręce i przytulisz, uspokoi się. Dziecko powinno już reagować uśmiechem na uśmiech, głośno się śmiać w reakcji na wygłupy czy łaskotanie. Warto mu śpiewać, słuchać z nim muzyki, tańczyć i dużo do niego mówić – będzie żywo odpowiadać, śmiejąc się, gruchając lub starając się powtarzać proste sylaby jak ba–ba, na–na. Dziecko może też reagować na swoje imię.
Zobacz także: Odpowiedzialność rodziców za zdrowie dziecka
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN