Kolki u niemowlaka to dość częsta przypadłość. Dotyka ona ok. 40% nowonarodzonych dzieci. Najczęściej zaczyna się w pierwszym miesiącu życia. Warto wiedzieć, jak rozpoznać atak i mieć w zanadrzu uniwersalny sposób na kolki u niemowlaka.
Kolki u niemowlaka - najważniejsze informacje
Kolka to określenie na nagły ból brzucha u kilkutygodniowego dziecka. Stan ten jest niekiedy powodem do poważnych zmartwień. Młodo upieczeni rodzice nie są przygotowani na sytuację, w której dziecka nie można uspokoić. W głównej mierze ból wynika z silnego skurczu jelit młodego organizmu.
Perturbacje układu pokarmowego wynikają z bardzo ubogiej mikroflory jelitowej i słabo jeszcze wykształconych kosmków jelitowych, które najzwyczajniej nie radzą sobie z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych.
Kiedy zaczynają się kolki u niemowlaka?
Szereg objawów uwarunkowanych kolką występuje w ok. 40 % przypadków nowonarodzonych dzieci, zaś początek tej bolączki przypisuje się na pierwsze trzy miesiące życia dziecka. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż każdy organizm posiada swoje osobliwe cechy. Stopień wykształcenia jelit zależy od wielu czynników, dlatego trudno ocenić, kiedy dokładnie kolka wystąpi.
Warto również wspomnieć, że kolki najczęściej występują w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych. Długość ich trwania jest równie nieznana, jak i dokładna przyczyna. Niekiedy trwają kilka minut, a czasem ciągną się godzinami.
Co jest powodem nagłych ataków kolki?
Teorii na temat występowania kolki jest wiele. Do najbardziej prawdopodobnych zalicza się te, dotyczące niewykształconej mikroflory jelitowej i upośledzonej pracy jelit. Wielu pediatrów wskazuje na podstawność stwierdzenia, iż młody organizm musi nauczyć się trawić poszczególne składniki odżywcze i to właśnie jest powodem bólu.
Przyczyny kolki u niemowlaka:
· niedojrzały układ pokarmowy,
· alergia na białka mleka matki/krowiego,
· niedobór laktazy,
· złe samopoczucie,
· połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas posiłku,
· zmęczenie, zdenerwowanie.
Jak rozpoznać objawy kolki u niemowlaka?
Najczęściej spotykanym przez rodziców objawem kolki będzie płacz dziecka. Niekiedy przybiera on formę, bardzo rozpaczliwą, gdyż dziecka nie da się uspokoić. Oczywiście płacz dziecka w tym wieku to rzecz normalna, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać kolkę.
Objawy:
· Płacz : najczęściej bez przyczyny, dziecko będzie zachowywać się zupełnie inaczej, niż w przypadku płaczu wynikającego np. Z głodu
· Dziecka nie da się uspokoić : jest mocno rozdrażnione, a każda próba poprawy jego samopoczucia kończy się fiaskiem
· Czerwone wypieki na twarzy : reakcja alergiczna wynikająca z nietolerancji na dany składnik
· Brzuch dziecka jest mocno napięty, wzdęty : może wynikać to z obecności dużej ilości gazów, które wywołują dyskomfort i ból
· Dziecko podciąga nóżki do brzucha
Czy to się wreszcie skończy - kiedy mijają kolki u niemowlaka?
Przebieg i długość trwania kolki u niemowlaka nie jest stałą. W zależności od stopnia wykształcenia jelit i ich sprawności, stany te mogą trwać krótko, a niekiedy bardzo długo. Najczęściej mówi się, iż kolka przechodzi w trzecim miesiącu życia dziecka. Oczywiście nie jest to regułą, niektóre dzieci cierpią z tego powodu przez pół roku. W takim przypadku zdecydowanie należy podejrzewać nadwrażliwość na pokarm. Często uwzględnia się tutaj laktozę - cukier mleczny, który przez brak laktazy w organizmie - enzymu metabolizującego cukier, staje się dla dziecka utrapieniem. Wykonanie prostych testów pozwoli ocenić, czy dziecko wciąż boryka się z klasyczną kolką, czy też ból wynika z nietolerancji pokarmowej.
Atak kolki u niemowlaka - jak pomóc?
Większość rodziców w przypadku wystąpienia objawów u dziecka zaczyna panikować. Z tego względu warto zapoznać się z praktycznymi poradami, w jaki sposób możemy ulżyć dziecku w cierpieniu.
Sposoby na kolki:
1. Ciepłe okłady na brzuch - w aptece znaleźć możemy specjalistyczne poduszeczki, które podgrzewa się ciepłą wodą, a następnie przykłada do ciała dziecka.
2. Kąpiel dziecka w ciepłej wodzie - warto nabyć małą, specjalnie wyprofilowaną dla niemowlaka wanienkę, która idealnie sprawdzi się w takiej sytuacji, ciepła kąpiel pozwoli rozluźnić mięśnie.
3. Położenie dziecka na brzuchu i masaż pleców - takie ułożenie ułatwi dziecku wydalanie gazów, które stanowią bezpośredni powód wielu kolek, masaż pleców wspomaga ruchy gazów w jelitach.
4. Masaż brzucha - dzięki temu ułatwimy przepływ treści pokarmowej przez jelita, a tym samym wspomożemy wydalanie gazów.
5. Niektóre matki stosują specjalistyczne preparaty wspomagające trawienie u niemowlaków, w głównej mierze są to środki na bazie roślin.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Katie Rollings/Getty Images