Jak pomagać dziecku uczyć się w domu?

Praca domowa to dalszy ciąg nauki szkolnej, która ma na celu przygotowanie dziecka do samokształcenia. Odrabianie lekcji, to jeden z pierwszych poważnych obowiązków każdego dziecka. Czasami pracy domowej jest tak dużo, że rodzice wyręczają swoje pociechy w wykonywaniu zadań. Niestety nie jest to dobra praktyka. Zadaniem rodziców jest wspomaganie dziecka w codziennym jego wykonywaniu, ale nie wyręczanie go tym obowiązku! O tym, jak uczyć się efektywnie w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Katarzyną Pijanowską, trenerką efektywnego uczenia się oraz z Edytą Plich, mamą czwórki dzieci, dyrektor towarzystwa inteligentnej młodzieży.
  • Co to jest zapamiętywanie?
  • Najprostsze metody są złe
  • Spektrum możliwości
  • Nauka w praktyce

Co to jest zapamiętywanie?

W szkole nikt nam nie mówi jak mamy się uczyć, tylko na kiedy i jak dużo. W efektywnym nauczaniu bardzo ważna jest metoda. Okazuje się, że im jest ona trudniejsza i wymaga od nas większej pracy, tym przynosi lepsze skutki.

Zapamiętywanie polega na przysposabianiu nowej wiedzy i przeobrażenia jej w stosunku co już wiemy. Jeżeli dziecko uczy się poprzez przetwarzanie informacji zawsze w odniesieniu do własnej osoby, to wtedy lepiej zapamiętuje.

Zobacz film: Efektywna nauka. Źródło: Dzień Dobry TVN

>>> Zobacz też: Jak wybrać dziecku szkołę podstawową?

Najprostsze metody są złe

Katarzyna Pijanowska jest nauczycielką efektywnego nauczania i przeciwniczką zadawania prac domowych. Jej zdaniem rodzice nie powinni angażować się w odrabianie prac domowych. Przez to, że niektórzy rodzice wyręczają swoje dzieci lub w dużym stopniu pomagają w odrabianiu lekcji, a inni nie, między dziećmi powstaje duża dysproporcja.

Jak zaznaczyła, największym problemem jest to, że nikt nie mówi nam, jak się uczyć, tylko na kiedy. Jej zdaniem intuicyjnie wybieramy zły sposób na naukę.

Wybieramy sposoby najprostsze np. wielokrotne przeczytanie tego samego tekstu.

Amerykanie już dawno temu udowodnili, że wielokrotne czytanie tekstu niewiele wnosi do zapamiętywania. Mózg, który już raz poznał tekst, podczas kolejnego czytania po prostu się nudzi.

Mózg działa tak, że zapamiętuje informacje poprzez obraz, który nam się kojarzy. Obrazem musi być bardzo schematyczny.

>>> Zobacz też: Dlaczego dziecko powinno bawić się samodzielnie?

Jeżeli umieścimy obrazem w notatce i jeszcze go podpiszemy, to zakodujemy informację w zupełnie innych miejscach. Jeżeli któryś z tych elementów zostanie zapomniany, zostanie nam ten drugi.

-dodała Pani Katarzyna.

>>> Zobacz też: Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Spektrum możliwości

Metody skutecznego uczenia się znane są od dziesięcioleci. Dziecko powinno poznać spektrum możliwości. Ważne, by dobrze poznać konkretną metodę. Wszelkie sposoby, w których wykorzystujemy obrazki sprawiają, że lepiej będziemy się uczyć. To na pewno zagwarantuje nam sukces w przyszłości. Jeżeli dziecko wie, jak ma się uczyć, robi to zdecydowanie szybciej i bardziej efektywnie. Co ciekawe, im trudniejsza metoda, tym lepszy jest później efekt.

  • Jedną z metod skutecznego uczenia się są fiszki, które zdaniem Katarzyny Pijanowskiej sprawdzą się idealnie podczas uczenia historii, biologii, fizyki czy języka polskiego.
  • Drugą metodą jest gwiazda skojarzeń, która służy zarówno do zrobienia planu prezentacji, jak i do napisania wypracowania czy zrobienia dobrej notatki z biologii.
  • Nauczycielka zachęca, by oznaczać skojarzeniowymi obrazkami zeszyty. Będzie to pierwszy krok do skutecznego uczenia się.

Nauka w praktyce

Edyta Plich jest mamą czwórki dzieci oraz dyrektorem towarzystwa inteligentnej młodzieży. Jej zdaniem wychowanie to przede wszystkim dawanie dobrego przykładu. Wspierając dziecko w odrabianiu pracy domowej nie możemy być katami. W tym czasie powinna panować dobra atmosfera. Pani Edyta dodał również, że rodzice nie powinni oceniać dziecka w jego pracy, a jeżeli zadanie był trudne do wykonania, to dać dziecku znać, że dla nich rozwiązanie też było kłopotem.

 Metodą jest nauczenie dziecka samodzielności i wyrabianie w dziecku wewnętrznej motywacji, żeby to skończyć. Myślę, że istotą jest plan, jak długo będziemy pracować np. założyć kalendarz. W ten sposób nauczymy dziecko efektywnego uczenia się.

-zaznaczyła Pani Edyta.

>>> Zobacz też: Dzieci mniej sprawne niż ich rówieśnicy sprzed 40 lat.

Zobacz film: Jak uczyć się skutecznie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości