Ciąża

Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?

Ciąża

Aktualizacja:
kobieta w ciąży dłonie

Tyłozgięcie macicy to bardzo charakterystyczne wygięcie trzonu macicy, w wyniku którego przybiera ona inne położenie. Przy standardowym umiejscowieniu trzon wygina się delikatnie ku przodowi, zaś w przypadku tyłozgięcia pochyla się on bardziej w kierunku kręgosłupa. W jaki sposób może ono wpłynąć na ciążę oraz sam poród? Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Tyłozgięcie macicy wbrew pozorom nie jest żadnym schorzeniem, a pewnym wariantem kobiecej budowy. Zjawisko to występuje całkiem często, najczęściej jest wrodzone i wynika z charakterystycznej budowy narządów rodnych. Jak pokazują badania, może ono występować nawet u 25% kobiet i nie wymaga zazwyczaj interwencji lekarskiej. Zdarza się, że tyłozgięcie macicy jest efektem stanów zapalnych w obrębie miednicy mniejszej lub endometriozy, a także rodzajem powikłania po operacji lub porodzie.

Tyłozgięcie macicy – objawy

W większości przypadków macica w tyłozgięciu nie daje żadnych objawów. Zdarza się jednak, że niektóre kobiety zauważają u siebie pewne problemy. Przykładowo, mogą pojawić się objawy takie jak:

· dyspaurenia – ból, który występuje podczas stosunku płciowego, zwłaszcza przy głębokiej penetracji,

· ból podczas miesiączki, czasem występujący razem z biegunką,

· ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,

· zwiększona objętość krwawień podczas okresu.

Warto jednak wiedzieć, że do tych dolegliwości nie doprowadza samo tyłozgięcie macicy, ale jego współistnienie z innymi problemami zdrowotnymi.

Aby sprawdzić, czy u danej kobiety występuje macica tyłozgięta, należy wykonać badanie ginekologiczne oraz USG narządów rodnych.

Tyłozgięcie macicy a ciąża

Część kobiet świadomych swojej przypadłości zastanawia się, czy między tyłozgięciem macicy a ciążą istnieje jakiś związek – a jeśli tak, to jaki?

Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę – najczęściej kobiety z wygięciem trzonu macicy mogą normalnie zajść w ciążę i ją donosić. Dzieje się tak, ponieważ macica około 3 miesiąca ciąży przyjmuje właściwe dla tego okresu położenie, później zaś wraca na swoje miejsce.

Jak się jednak okazuje, zdarzają się sytuacje, że wygięcie trzonu macicy może powodować problemy z zachodzeniem w ciążę. Jest to związane z faktem, że u kobiet z tyłozgiętą macicą jej położenie może wydłużyć i nieco hamować wędrówkę plemników do komórki jajowej. W takich sytuacjach zalecana pozycja do zajścia w ciążę przy tyłozgięciu macicy to np. pozycja kolankowo-łokciowa.

Tyłozgięcie macicy a przebieg ciąży – w pierwszych miesiącach ciąży u kobiet z tyłozgięciem może występować ból brzucha lub w okolicy lędźwiowej, który z czasem będzie jednak coraz łagodniejszy. Zdarza się, że lekarze zalecają wówczas leżenie na brzuchu, aby na skutek siły ciężkości macica lekko zmieniła swoje umiejscowienie. Sam ból wynika z tego, że macica u kobiet z tyłozgięciem leży głębiej w zatoce Douglasa, czyli przestrzeni między odbytnicą a tylną ścianą macicy. Im większa macica i sam płód, tym bardziej dotkliwy może być ból. Około 17. tygodnia ciąży wysuwa się jednak ona z zatoki, a wtedy cały ból mija. Jeśli chodzi o zagrożenie poronieniem, to ze względu na to, że macica znajduje dla siebie w ciąży właściwe położenie, u kobiet z tyłozgięciem macicy nie jest ono większe niż normalnie. Kiedy jednak tyłozgięcie występuje wraz ze stanem zapalnym dróg rodnych lub układu moczowego, może pojawić się zagrożenie dla życia matki i dziecka.

Tyłozgięcie macicy a poród – podczas porodu tyłozgięcie nie prowadzi z reguły do żadnych powikłań położniczych.

Tyłozgięcie macicy a współżycie

Jeśli chodzi o tyłozgięcie macicy, ból przy stosunku może faktycznie pojawiać się dosyć często. O dyspaurenii można jednak mówić głównie wtedy, gdy dochodzi do bardzo głębokiej penetracji lub przyjmuje się nieodpowiednie w tej sytuacji pozycje podczas stosunku seksualnego.

Tak jak wspomniano wcześniej, najlepsza pozycja do zajścia w ciążę przy tyłozgięciu macicy to tzw. pozycja kolankowo-łokciowa. Wygląda ona tak, że kobieta klęczy, a partner wchodzi w nią od tyłu, trzymając ją za biodra. Może się zdarzyć, że taka pozycja nadal będzie sprawiała ból, warto wówczas odrobinę zmienić kąt. Bywa, że bolesne współżycie może być związane z innymi chorobami, dlatego jeśli takie trudności występują długo, warto zgłosić się do ginekologa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości