Czy krwawienie na początku ciąży jest groźne?

Kobieta w ciąży siedzi na krześle i trzyma się za brzuch
Miho Aikawa / Getty Images
Źródło: Digital Vision
Plamienia pojawiające się na początku ciąży są bardzo częstym zjawiskiem, zwłaszcza w pierwszych tygodniach od momentu poczęcia. Ich przyczyną są najczęściej zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety i próba zagnieżdżenia się zarodka w śluzówce macicy. Niestety nie każde krwawienie jest normalne. W niektórych przypadkach zwiastuje to poronienie i niewiele można zrobić.

 Każde krwawienie, bez względu na jego ilość i barwę, powinno być skonsultowane z lekarzem. Na podstawie badań laboratoryjnych i ultrasonograficznych będzie on mógł ocenić, czy ciąża przebiega prawidłowo. W razie konieczności zaleci doraźne leczenie, które pomoże ją podtrzymać.

Upławy na początku ciąży

Tajemnicza biała wydzielina na początku ciąży pojawia się niemal zawsze, gdy dochodzi do zapłodnienia. Czynnikiem, który odpowiada za jej wystąpienie jest progesteron – hormon, który dba o przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zarodka. W momencie poczęcia poziom progesteronu wzrasta, a śluz obecny w szyjce macicy gęstnieje. Dzięki temu do jej wnętrza nie przedostają się bakterie, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Białe upławy na początku ciąży są zupełnie normalnym zjawiskiem i nie stanowią powodu do niepokoju, jeśli nie towarzyszą im inne charakterystyczne objawy np. brzydki zapach.

Organizm kobiety ciężarnej jest podatny na różnego rodzaju infekcje, dlatego warto zwrócić uwagę, czy nadmiar wydzieliny nie ma dodatkowo nieprzyjemnej woni. Jeśli tak jest, to jest duże prawdopodobieństwo, że przyszła mama ma infekcję grzybiczą lub bakteryjną. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

Jak wygląda plamienie na początku ciąży?

Plamienie na początku ciąży może mieć różne zabarwienie. Jest to zależne od czynnika, który je powoduje. Należy mieć na uwadze, że krwawienie na początku ciąży lub niewielkie plamienie nie jest miesiączką. Jego wygląd i intensywność jest dużo mniejsza. O czym świadczy kolor i wygląd plamień w początkowym etapie ciąży ?

· Brązowe plamienie na początku ciąży może świadczyć o niedoborze progesteronu. W takich sytuacjach stosuje się suplementację tym hormonem nawet do 16-tego, lub 24-tego tygodnia ciąży. Spadek progesteronu jest zagrożeniem dla ciąży, dlatego każde plamienie brązowe na początku ciąży konsultuje się z lekarzem.

· Różowe plamienie jest powodem do niepokoju. Pojawienie się różowej wydzieliny jest bardzo często objawem krwiaka w macicy, lub odklejenia się zarodka.

· Czerwone krwawienie na początku ciąży może świadczyć o zbliżającym się poronieniu.

Na wczesnym etapie ciąży bardzo często dochodzi do tzw. poronień samoistnych. Mimo pozytywnego testu ciążowego po kilku dniach występuje miesiączka, która jest nieco bardziej obfita od poprzedniej. Kobiety, które nie robiły testu mogą nie wiedzieć, że w ogóle były w ciąży. Poronienie samoistne też poprzedza lekkie plamienie na początku ciąży , które potem rozkręca się do faktycznej miesiączki. W ten sposób wydalane są zarodki wadliwe, które mają wady genetyczne.

Plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne pojawia się w momencie, gdy zarodek próbuje zagnieździć się błonie śluzowej macicy. W momencie przemieszczania się zarodka ulega ona naderwaniu, co objawia się niewielkim plamieniem dostrzegalnym na bieliźnie. Przyszła mama może wtedy odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej. Ból brzucha przypomina ból miesiączkowy.

Nie u każdej ciężarnej występuje plamienie implantacyjne, dlatego nie warto wypatrywać tego zjawiska na siłę, jak to ma miejsce u wielu pań starających się o potomstwo. Każdy organizm kobiecy jest inny i inaczej będzie reagował na zawirowania hormonalne. Plamienie z dróg rodnych nie jest wyznacznikiem ciąży. Przyczyny jego pojawienia się mogą być różne, niekoniecznie związane z odmiennym stanem.

Na pewno warto pamiętać, że każde plamienie na początku ciąży należy skonsultować z lekarzem. Wizyta kontrolna nie tylko uspokoi przyszłą mamę, ale pozwoli też na ewentualne wdrożenie leczenia, które zapobiegnie dalszym nieprawidłowościom. Jest to konieczne zwłaszcza w sytuacjach, gdy istnieje zagrożenie życia dla płodu, lub matki.

Bibliografia:

1. Grzegorz Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

2. Prof. dr hab. med. Piotr Sieroszewski, dr n. med. Jerzy Korczyński, Krwawienia w pierwszej połowie ciąży , Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Zobacz film: Zmiana programu opieki dla kobiet w ciąży.

Zobacz film: Zmiana programu opieki dla kobiet w ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!