Co zrobić, aby niż albo wyż otrzymał nasze imię?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
śnieg

Na pogodę wpływają m.in. niże i wyże. Niektóre z nich otrzymują nazwy. Co ciekawe, układ baryczny można nazwać własnym imieniem. Jednak, aby tak się stało, trzeba za to zapłacić. Ile kosztuje taka nietypowa adopcja?

Co wpływa na pogodę?

Jeśli na pogodę w danym regionie oddziałuje wyż, to można się spodziewać nie najlepszych warunków atmosferycznych. Wyże niosą za sobą m.in. zachmurzone niebo, opady i silne podmuchy wiatru, a te niekiedy bywają bardzo niebezpieczne i mogą powodować zniszczenia. W minionym roku były za nie odpowiedzialne Xandra, Ylenia, Zeynep i Antonia.

Zima

Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Niże są znacznie przyjemniejsze. Ich nadejście oznacza zazwyczaj poprawę pogody, niską wilgotność i więcej chwil ze słońcem. Latem wiążą się z wysoką temperaturą, ale zimą oznaczają mrozy.

Dlaczego wyże i niże otrzymują imiona?

Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w rozmowie z PAP-em wyjaśnił, że "analizowaniem układów barycznych nad Europą zajmują się między innymi meteorolodzy z Freien Universität Berlin (Wolnego Uniwersytetu Berlina)".

- Początkowo niże i wyże były po prostu numerowane, jednak od pewnego czasu można je sobie "zaadoptować" i nadać im wybrane imię - tłumaczył.

- Kiedyś układy niżowe miały nazwy żeńskie, a wyżowe męskie. Zmieniono to w latach 90. Wiadomo, że niże niosą zwykle gorszą pogodę niż wyże. Nie spodobało się to środowiskom feministycznym. Dlatego wprowadzono rozwiązanie, które polega na tym, że jednego roku niżom przypisuje się męskie imiona, a w kolejnym roku damskie. W 2022 roku niże miały imiona żeńskie, zatem w 2023 roku będą miały męskie - wskazał rzecznik IMGW.

Ile kosztuje nadanie imienia niżowi lub wyżowi?

"Adopcję" układów barycznych prowadzi Vereins Berliner Wetterkarte e.V. (Towarzystwo Berlińskiej Mapy Pogody) we współpracy z Freien Universität Berlin. Osoby, które chcą nadać swoje imię niżowi lub wyżowi, w pierwszej kolejności muszą - za pośrednictwem strony internetowej - wypełnić specjalny formularz. Na stronie zamieszczono również cennik. I tak za "adopcję" wyżu trzeba zapłacić 390 euro, a za niż - 260 euro.

Skąd ta różnica? Układy wysokiego ciśnienia utrzymują się zwykle dłużej i dłużej są widoczne na mapach pogodowych. To właśnie na nich układ baryczny jest podpisany wybranym przez kupującego imieniem. Meteorolodzy, którzy przygotowują prognozę pogody, korzystają z danych berlińskiego uniwersytetu i stosują imiona nadane wyżom i niżom. Kiedy układy baryczne się zmieniają i zastępują je nowe, o nowych imionach, poprzednie pozostaną na archiwalnych mapach pogodowych, które są dostępne na stronach internetowych. Taką mapę można wydrukować i na przykład podarować komuś w prezencie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Bret Wallis/Getty Images

Pozostałe wiadomości