Długoterminowa prognoza pogody na sierpień. Czy pokrzyżuje urlopowe plany?

Źródło: x-news/TVN Meteo
Prognoza pogody na 3, 4, 5 sierpnia 2023
Prognoza pogody na 3, 4, 5 sierpnia 2023
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
IMGW opublikował długoterminową prognozę pogody na drugą część trwających wakacji - od 31 lipca do 3 września. Jakich temperatur możemy się spodziewać? Sprawdź, jaka będzie pogoda w sierpniu 2023 roku i na początku roku szkolnego.

Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2023

IMGW opublikował najnowszą prognozę numeryczną modelu długoterminowego ECMWF EPS na nadchodzących pięć tygodni. Prognoza obejmuje: anomalię średniej temperatury powietrza (w stopniach Celsjusza) oraz anomalię sumy opadu (w proc.) względem lat 1991-2020.

Anomalie pogodowe

Prognoza na 5 tygodni zawiera dwie anomalie. Anomalia średniej temperatury powietrza definiowana jest jako odchylenie prognozowanej średniej temperatury powietrza w danym tygodniu roku w porównaniu do średniej temperatury tygodniowej, obliczonej na podstawie trzydziestolecia. Jeśli anomalie średniej temperatury powietrza w określonym obszarze Polski wynoszą 1,0 w 32. tygodniu 2023 roku, oznacza to, że przewidywana temperatura na ten rok jest o 1 st. C wyższa niż średnia dla tego samego obszaru w latach 1991-2020.

Anomalia sumy opadów jest interpretowana w podobny sposób, z tą różnicą, że jest podawana w procentach. Przykładowo, jeżeli anomalia sumy opadu dla województwa mazowieckiego w 31. tygodniu roku wynosi 121 proc., oznacza to, że spodziewana ilość opadów będzie o 21 proc. większa w porównaniu do średniej z ostatnich 30 lat.

Prognoza pogody na pierwsze dni sierpnia 2023

Początek sierpnia zapowiada się niezwykle deszczowy. Nad Polskę wkroczy szeroka strefa opadów, stąd w zachodnich i północnych regionach można spodziewać się dużego zachmurzenia i deszczy. W pierwszy weekend sierpnia można spodziewać się nie tylko ochłodzenia, ale również dużej ilości opadów. W wielu miejscach termometry wskażą poniżej 20 st. C.

- Polska w czwartek będzie pozostawać pod wpływem niżu Xan. Jeszcze w środę wieczorem związany z nim system frontów atmosferycznych, niosący opady deszczu i w niektórych miejscach burze, nasunął się nad zachodnie regiony kraju. W nocy fronty przemieściły się do centrum, a w ciągu kolejnych godzin objęły także wschodnie regiony - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk.

Nad Polskę w sobotę wkroczy do kraju wir niżowy. Rozwinie się on w rejonie Morza Śródziemnego i przyniesie wilgość, chmury i deszcz.

- Czeka nas zatem deszczowy weekend, po którym nastąpi kilkudniowe ochłodzenie - zapowiedział synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk.

Prognoza pogody na sierpień i początek września 2023 - szczegóły

W 31. tygodniu bieżącego roku, który przypada na dni od końca lipca do 6 sierpnia, przewiduje się niższe od średnich temperatury w większości regionów kraju. Największe anomalie mają wystąpić na pograniczu województw lubuskiego i dolnośląskiego (-2,1 st. niższe od normy) oraz w północnej części Lubuszczyzny (-1,7). W województwach śląskim, opolskim oraz na południu Dolnego Śląska, temperatury będą niższe o 1,1 stopnia od normy. Jedynie województwo podlaskie odnotuje dodatnią anomalię temperaturową (0,5).

Jeśli chodzi o opady, najniższa wartość anomalii wyniesie 100 proc. w Małopolsce, a największa - 288 proc. w warmińsko-mazurskim. Oznacza to, że w tych rejonach ilość opadów wzrośnie ponad dwukrotnie w porównaniu do lat 1991-2020.

Dalej, w 32. tygodniu roku anomalie temperatury wyniosą od -1,2 w lubuskim do 1,2 w podlaskim. Opady będą mniejsze niż w ubiegłym tygodniu, z najmniejszą wartością na granicy dolnośląskiego i lubuskiego (80 proc.) i największą w lubelskim.

Prognoza na ostatni tydzień sierpnia przewiduje wyższe niż średnie temperatury w całym kraju. Najwięcej, 1,3 stopnia Celsjusza powyżej średniej, na Podlasiu. Jedynie w południowej części Lubuskiego można spodziewać się ujemnej anomalii. Przełom sierpnia i września będzie suchy, z najmniejszą ilością opadów w zachodnio-pomorskim. Więcej deszczu przewiduje się w Małopolskim i Podkarpackim, choć nadal będzie tam sucho.

Więcej aktualnych informacji o pogodzie na TVN Meteo

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Rysciuk/Teofila Siewko

Źródło: IMGW/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: James O'Neil/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana