Niż Emir nazywany jest również Ciaranem w nomenklaturze brytyjskiej agencji Met Office. Przynosi on ulewy, niskie ciśnienie, a także porywy wiatru osiągające 180 km/h. Najbardziej ekstremalne zjawiska nie dotrą do Polski, jednak z pewnością odbiją się na one na pogodzie w naszej części kontynentu.
Skutki cyklonu Ciaran w Europie Zachodniej
Głęboki układ niskiego ciśnienia znad Oceanu Atlantyckiego panoszy się nad Zachodnią Europą. Na Wyspach Normandzkich, według lokalnych informacji, podmuchy wiatru osiągały 150 km/h w czwartkowy poranek. Z kolei we Francji odnotowano 130 km/h w departamencie Finistere, a na przylądku Pointe du Raz podmuchy osiągały 207 km/h. Nie tylko wiatr stanowi duże zagrożenie, ale również duże fale.
- Wybrzeże Jersey, niewielkiej brytyjskiej wyspy na Kanale La Manche, było rano podmywane przez fale sztormowe o wysokości do 9 metrów. Boja pomiarowa u wybrzeży Francji zarejestrowała pojedynczą falę o wysokości ponad 21 metrów, a średnio osiągały one 11-12 metrów - podaje portal TVN Meteo.
Orkan spowodował znaczne zniszczenia, konieczna była ewakuacja 39 osób w Wielkiej Brytanii. Wiatr zrywał dachy, wybijał okna, a przewrócone drzewa blokowały drogi i linie kolejowe. Także ruch lotniczy i promowy został wstrzymany. Część gospodarstw straciła dostęp do prądu.
Niż Emir panoszy się nie tylko w Wielkiej Brytanii i Francji, ale również w Holandii, gdzie odwołano setki lotów. Spodziewane są również opóźnienia w kursowaniu pociągów w zachodniej części Niderlandów. Trudna sytuacja dotyczy także Irlandii Północnej, gdzie obserwowane są lokalne powodzie.
Jak niż Enir wpłynie na pogodę w Europie?
Jak już wspominaliśmy, chociaż niż Emir do Polski nie dotrze, to będzie miał on wpływ na naszą część Europy. Związany jest z nim skomplikowany system frontów atmosferycznych, za którego sprawą chłodne powietrze zostanie zaciągnięte do Europy Zachodniej. Czwartek będzie więc chłodniejszy i bardziej deszczowy w Hiszpanii, Portugalii i Francji niż w Europie Środkowej.
- W związku z tym, że przemieszczają się nad nami kolejne ciepłe fronty atmosferyczne związane z tym niżem, płynie [do nas - przyp. red.] ciepłe powietrze - przekazał Wasilewski, wskazując na mapę. - Nietypowo jak na tę porę roku, bo do Europy Środkowej przedostaje się właściwie trochę afrykańskiego powietrza.
Za sprawą ciepłego powietrza w południowej Polsce może zrobić się cieplej, nawet do 18 st. C, a na południowej granicy i dalej za nią nawet do 20 st. C. W piątek należy jednak spodziewać się pogorszenia pogody, ze względu na nadciągający deszczowy front znad Niemiec. Z kolei pierwszego ochłodzenia będzie można spodziewać się już w przyszłym tygodniu.
- Nie będzie zimowo, ale chłodniej w porównaniu z 16 stopniami, które będą na przykład dzisiaj - wyjaśnił prezenter.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Jak powstaje mgła i jakie są jej rodzaje?
- Burza zniszczyła twoje auto lub dom? Zobacz, jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie
- Nietypowe zjawisko nawiedziło plaże nad Bałtykiem. "W jednej chwili przyszła"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Val West/Getty Images