Pogoda

Najwyższy stopień alertów IMGW. Porywy mogą sięgać do 130 kilometrów na godzinę

Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
Lidia
Ostólska
Źródło:
TVN Meteo
IMGW wydało prognozę zagrożeń

Gdzie wieje najmocniej? Synoptycy IMGW wydali alarmy trzeciego, najwyższego stopnia dla kilku województw. Obowiązują także alarmy drugiego stopnia. Miejscami porywy wiatru będą sięgały nawet 130 kilometrów na godzinę. Możliwe są również burze.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Gdzie doszło do tragedii?

Sobota zapowiada się bardzo wietrznie w całej Polsce. Do tej pory podczas wichur najbardziej ucierpieli mieszkańcy województwa łódzkiego, przez które przeszły zaledwie kilkunastosekundowe trąby powietrzne, niszcząc doszczętnie domy i budynki gospodarcze.

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
wideo 2/2

Trudna sytuacja była także w Małopolsce. W Krakowie na jednym z osiedli przewrócił się dźwig. Do tragicznego zdarzenia doszło przy ulicy Domagały. Zginęły dwie osoby. Ofiarami katastrofy byli budowlańcy, którzy mimo ostrzeżeń o silnych wiatrach wykonywali swoją pracę. Czy dramatu można było uniknąć? Sprawę wyjaśnia prokuratura i Inspekcja Pracy. Dlatego nie należy bagatelizować ostrzeżeń wydawanych przez IMGW oraz alertów RCB.

IMGW wydało prognozę zagrożeń. Czym jest prognoza zagrożeń?

Do zadań synoptyków należy ostrzeganie społeczeństwa przed możliwością wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Z pewnością to, co dzieje się w ciągu ostatnich dni wykracza poza normę. Przykłady z całej Polski pokazują, że są to ekstremalne warunki atmosferyczne. Dlatego nie należy bagatelizować ostrzeżeń ze strony synoptyków.

Alarmy trzeciego najwyższego stopnia. Gdzie będzie najbardziej wiało?

Ostrzeżenia trzeciego, czyli najwyższego stopnia, przed silnym wiatrem obowiązują na całym obszarze województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz w zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, północno-zachodnich powiatach województwa mazowieckiego, a także w północnej połowie województwa wielkopolskiego i lubuskiego

Synoptycy zapowiadają, że wiatr będzie miał średnią prędkości od 40 do 55 kilometrów na godzinę, w porywach do 120 km/h, a w nadmorskich powiatach nawet do 125-130 km/h. Wiatr powieje z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego. Miejscami możliwe są burze.

Ostrzeżenia, w zależności od województwa, będą ważne do godzin 17-19 w sobotę.

Gdzie w sobotę pojawią się pomarańczowe alerty?

Pomarańczowe alerty mogą pojawić się w następujących województwach:

 • warmińsko-mazurskim (wszędzie z wyjątkiem powiatów z alertami trzeciego stopnia), gdzie będą ważne od północy do godz. 20 w sobotę;
 • podlaskim, gdzie będą ważne w godz. 3-22 w sobotę;
 • mazowieckim (wszędzie z wyjątkiem powiatów z alertami trzeciego stopnia) oraz łódzkim, gdzie stracą ważność o godz. 18 w sobotę;
 • świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim, gdzie będą ważne od północy do godz. 18 w sobotę;
 • śląskim, gdzie stracą ważność o godz. 18 w sobotę;
 • opolskim i dolnośląskim, gdzie stracą ważność o godz. 17 w sobotę;
 • wielkopolskim i lubuskim (wszędzie z wyjątkiem powiatów z alertami trzeciego stopnia), gdzie stracą ważność o godz. 18 w sobotę.

Jak przewidują synoptycy, na terenach, dla których wydano pomarańczowy alert wiatr będzie osiągał średnią prędkości od 35 do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu, południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy spodziewane są w ciągu dnia. Mogą wystąpić burze. 

Jaka będzie pogoda w niedzielę?

Synoptycy zapowiadają, że w niedzielę silne wiatry mają ustąpić. W dalszym ciągu będą obowiązywały ostrzeżenia pierwszego stopnia dla niektórych województw. IMGW zaleca ostrożność w województwach:

 • pomorskim,
 • dolnośląskim,
 • opolskim,
 • śląskim,
 • małopolskim,
 • świętokrzyskim,
 • podkarpackim.

Zobacz także:

Autor:Lidia Ostólska

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości