IMGW wydał alerty ostrzegające przed gęstą mgłą. W niektórych miejscach zjawisko zmniejszy intensywność dopiero w okolicach południa. W których regionach pogoda będzie stanowiła dla nas największe zagrożenie? Sprawdź szczegóły.
Alerty IMGW 15.11.2022 - gęsta mgła
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia, czyli żółte, dotyczące gęstej mgły, dla następujących województw:
- mazowieckie, w powiatach: kozienicki, radomski, zwoleński i lipski;
- świętokrzyskie, poza powiatami koneckim i włoszczowskim;
- lubelskie, w powiatach puławskim, opolskim i kraśnickim;
- podkarpackie, poza powiatami na północnym wschodzie województwa;
- małopolskie, poza powiatem tatrzańskim;
- śląskie, poza powiatami żywieckim i cieszyńskim;
- opolskie;
- dolnośląskie, w powiatach: górowskim, lubińskim, głogowskim, polkowickim, bolesławieckim, legnickim, Legnica, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, złotoryjskim i jaworskim;
- lubuskie, w powiatach północnych;
- wielkopolskie, w powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, obornickim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, wolsztyńskim, grodziskim, leszczyńskim, kościańskim, poznańskim, Poznań, średzkim, śremskim, gostyńskim, krotoszyńskim, rawickim, jarocińskim.
Prognozowane są tam gęste mgły, w zasięgu których widzialność może być ograniczona miejscami od 50 do 200 metrów. Alerty stracą ważność o godz. 11:00, jedynie na ziemi lubuskiej i w Wielkopolsce będą ważne godzinę krócej.
Alert pierwszego stopnia - co dokładnie oznacza?
Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia prognozuje warunki, w których pojawić się mogą niebezpieczne zjawisk meteorologiczne, mogące prowadzić do strat materialnych, a nawet zagrożeń dla zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w tych warunkach jest więc utrudnione i ryzykowne. Spodziewać się można w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub też możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji.
Więcej o pogodzie na TVN Meteo
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej Polaków umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza. Jak się przed nim chronić? "Połowa smogu pochodzi z naszych domów"
- Bydło się kładzie, a wschód słońca jest czerwony - jakie są najpopularniejsze deszczowe przesądy?
- Zjawisko Brockenu – górskie mamidło. Czym jest i jak powstaje?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: IMGW/TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: ANIKO UDVARHELYI/Getty Images