Sukienki na ślub cywilny - jaki model wybrać?

Para młoda na weselu w plenerze
Fot. Thomas Barwick / Getty Images

Coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny. Sukienka na tę okazję powinna być dostosowana do miejsca, w jakim mówimy sobie „TAK”. Jednak czy strojne, bogato zdobione modele zarezerwowane są tylko na ślub kościelny?

  • Suknie ślubne na ślub cywilny – czy są jakieś kanony?
  • Sukienka na cywilny ślub – długa czy krótka?

Zobacz też: Jak się ubrać na wesele? Weselny dress code dla kobiet

Jednym z najważniejszych elementów tej ważnej uroczystości dla każdej panny młodej jest sukienka. Ślub cywilny rządzi się nieco innymi prawami niż kościelna ceremonia, więc fasony, które możemy wybrać na to wydarzenie, pozwalają na większą kreatywność. Zaletą jest także to, że są one na tyle uniwersalne,iż możemy je z powodzeniem wykorzystać na szereg innych okazji.

Suknie ślubne na ślub cywilny – czy są jakieś kanony?

Jaka sukienka na ślub cywilny ? - takie pytanie zadaje sobie wiele panien młodych zamierzających wstąpić w związek małżeński. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Kreacje na ślub cywilny powinny być dostosowane do miejsca, w jakim ślubujemy i naszych własnych upodobań. Zaletą takiej ceremonii jest to, że nie wymusza ona na nas tak wielu restrykcyjnych zasad w kwestii ubioru. Suknia na cywilny ślub więc nie musi zakrywać ramion, pleców czy sięgać do samej ziemi. Zyskujemy więc większą wolność w wyborze i tym samym dużo szerszy wachlarz wymarzonych modeli. Zatem jak się ubrać na ślub cywilny ? Czy są jakieś zasady, których powinniśmy się trzymać? Na ślub zawierany w urzędzie stanu cywilnego bezpieczną kreacją będzie ta z dopasowaną górą i rozkloszowanym dołem. Bardzo modna od wielu lat jest suknia 7/8 (czyli tzw. tea-lenght) stylizowana na te rodem z lat 50-tych i nazywana często „skróconą księżniczką”. Taka kreacja pięknie eksponuje zgrabne łydki i kostki panny młodej. Warto jednak wiedzieć, że taki model jest wskazany raczej w przypadku wysokich i szczupłych kobiet, bo optycznie skraca sylwetkę. Długa sukienka na ślub cywilny w stylu empire, czyli odcinana pod biustem i ozdobiona elegancką tasiemką też się nadaje na tę okazję, bo zawsze wygląda dostojnie i elegancko. Od wielu lat modne są także wszelkie fasony ażurowe czy koronkowe, zarówno w przypadku minimalistycznych krojów ołówkowych, jak i fasonów z baskinką. Eleganckie sukienki na ślub cywilny w urzędzie to także te wpisane w literę „A”, czyli z rozszerzonym dołem.

Choć wydaje się to zaskakujące, biała suknia na ślub cywilny wciąż wywołuje skrajne emocje. Wiele osób nadal sądzi, że kolor ten sprawdza się tylko na uroczystości kościelnej. Można się także spotkać z przekonaniem, że biel jest idealnym wyborem jedynie dla panien młodych wstępujących w związek małżeński po raz pierwszy. Opiniami tymi jednak nie warto się przejmować. Biel jest dedykowana pannom młodym niezależnie od tego, czy ślubujemy przed księdzem czy urzędnikiem stanu cywilnego. Jaki kolor sukienki na ślub cywilny jest preferowany? Dobra wiadomość jest taka, iż tu także nie ma specjalnych wytycznych. Sukienki na cywilny ślub mogą być właściwie w każdym kolorze, również w barwach łączonych (ombre).

Sukienka na cywilny ślub – długa czy krótka?

Jak można zaobserwować, ceremonia ślubów cywilnych z biegiem czasu ewoluowała i obecnie można ją urządzić w innych miejscach niż urząd stanu cywilnego. To pozwala na jeszcze większą kreatywność w doborze wymarzonej sukni. Jakie modele wybrać decydując się na uroczystość w plenerze, a na jakie, jeśli ceremonia odbywa się w jakimś wytwornym miejscu? Długa sukienka na ślub cywilny będzie idealnie pasować, jeśli uroczystość urządzana jest na wzór royal wedding i odbywa się w pałacu czy na zamku. W takiej sytuacji mile widziane są nawet te bardziej strojne, balowe modele. Można więc wybrać fasony typu princessa z mocno rozszerzonym dołem i gorsetową górą oraz szykowne, bogato zdobione kroje w kształcie rybki lub syreny z długim trenem . Co więcej, przy takiej królewskiej oprawie ślubu pasuje nawet welon, więc nie warto z niego rezygnować. Dodatki w przypadku tak strojnej sukni najlepiej dla równowagi wybrać stonowane. Ostatnimi czasy wiele osób decyduje się na zawarcie małżeństwa na świeżym powietrzu lub nawet w innym kraju wybierając często odległe destynacje i piaszczyste plaże jako miejsce zaślubin. Krótkie sukienki na ślub cywilny w takim miejscu sprawdzą się doskonale. Ważne jednak, aby nie przekroczyć cienkiej granicy pomiędzy długością dopuszczalną, a nieodpowiednią na tę okazję. Inną opcją są fasony w stylu greckim. Suknia na ślub cywilny na plaży na pewno nie powinna krępować ruchów. Hitem, który szturmem zdobył serca celebrytek wstępujących w związek małżeński w plenerze, są ostatnio także modele dwuczęściowe.

Zobacz film: Jaka bielizna pod ślubną sukienkę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Więcej:

podziel się: