Halka została wyparta przez podszewkę zintegrowaną ze spódnicą - rozwiązanie co prawda bardziej praktyczne, ale mniej eleganckie. Poza tym należy pamiętać, że nie każda spódnica ma podszewkę. Halka może spełniać również zadanie bielizny korygującej.
Jakie zadania spełnia halka pod spódnicę?
Najważniejszym zadaniem halki jest utrzymywanie spódnicy na właściwym miejscu. Gdy jest dobrze dobrana, zapobiega przesuwaniu się spódnicy oraz nieestetycznemu marszczeniu się materiału. Halka oddziela spódnicę od ciała , tworząc idealną bazę dla materiału właściwego. Idealnie się sprawdza w przypadku spódnic bez podszewki, a także tych wykonanych z materiałów elektryzujących się czy drapiących. Poza tym halka pozwala poczuć się bardzo kobieco. To element garderoby, z którego nie warto rezygnować.
Halka pod spódnicę - jaki materiał wybrać?
Bielizna jest tym elementem garderoby, który najbardziej przylega do ciała, dlatego powinna być wykonana z dobrych i przepuszczających powietrze materiałów. Halka pod spódnicę może być uszyta z tkaniny naturalnej bądź też z włókien sztucznych. Te najbardziej luksusowe wykonuje się z jedwabiu - są dyskretne, eleganckie i zapewniają odpowiednią wentylację ciała. W sklepach dostępne są również halki z satyny, dzianiny, szyfonu czy materiałów korygujących. To, jaki materiał wybierzemy, jest zależne m.in. od modelu spódnicy, celu, jaki chcemy osiągnąć, i preferencji własnych. Najbardziej klasyczne i eleganckie są halki jedwabne, które często wykończone są koronką lub ozdobną lamówką. I tu uwaga - w przypadku spódnic dopasowanych koronka nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może się odznaczać na materiale. Halki korygujące figurę idealnie do niej przylegają, można je zakładać zarówno do spódnic, jak i sukienek koktajlowych czy wieczorowych. W stylizacjach eleganckich góra halki może zastąpić top czy koszulę. Żakiet będzie do niej idealnie pasować.
Jaki kolor powinna mieć halka pod spódnicę?
Najbardziej praktyczna jest halka w kolorze nude. Pasuje do każdej spódnicy czy sukienki i nie odznacza się na ciele, co ma duże znaczenie, zwłaszcza gdy zamierzasz założyć na wierzch bluzkę. Jeśli zdecydujesz się na inny kolor, pamiętaj, że powinien być dopasowany do koloru warstwy wierzchniej kreacji. Biała halka pasuje pod jasną spódnicę (to element bielizny i powinien być transparentny). Warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku sukienek i spódnic wykonanych z delikatnych, prześwitujących materiałów. Na ciemniejszą halkę można się zdecydować w przypadku ciemnej spódnicy, chyba że kreacja ma być bardziej odważna. W przypadku ubrań koronkowych, prześwitujących halka może odgrywać rolę warstwy wewnętrznej, zakrywającej ciało. Czarna halka może stanowić eleganckie i efektowne tło dla jasnej, koronkowej spódnicy, np. białej bądź srebrnej.
Długość i krój halki pod spódnicę
Halka nie powinna wystawać spod spódnicy, dlatego maksymalnie może sięgać do połowy ud. W przypadku spódnic sięgających za kolano halka również może być nieco dłuższa, niemniej nie powinna przekraczać linii kolan, nawet przy długich spódnicach. Wyjątkiem są stroje stylizowane na lata 50., w których koronkowe wykończenie halki może wystawać spod spódnicy midi. Jeśli zaś chodzi o krój, to najlepiej sprawdza się halka dopasowana - jest odpowiednia zarówno do spódnic ołówkowych, jak i do tych rozkloszowanych.
Halka czy półhalka pod spódnicę - co wybrać?
Alternatywą dla halki jest półhalka pod spódnicę . Jest ona pozbawiona górnej części - zaczyna się na linii bioder (jest tak jakby “spodnią spódnicą”). W niektórych przypadkach to praktyczniejsze rozwiązanie niż zakładanie halki, np. jeśli zamierzasz założyć do spódnicy obcisły top lub gorset.
Niekwestionowaną zaletą halki jest to, że sama w sobie prezentuje się dobrze. Można założyć na nią elegancką spódnicę, żakiet, ramoneskę czy krótki sweterek i strój gotowy. Wybór zależy przede wszystkim od kreacji i tego, jaki efekt chce się osiągnąć.
Kiedy halka jest zbędna?
Halka to niezwykle efektowny element kobiecej garderoby, ale w niektórych sytuacjach jest po prostu zbędna. Nie pasuje m.in. do spódnic bardzo dopasowanych - będzie się pod nimi nieestetycznie odznaczać, tworząc fałdki i zgrubienia. Halka nie wydaje się także dobrym pomysłem w przypadku spódnic rozkloszowanych - nie przylegają one do ciała, więc halka mogłaby być widoczna, a nie powinna. Halek nie zakłada się także pod spódnice z wszytą podszewką albo wielowarstwowe, uszyte ze zwiewnych materiałów oraz pod mini.
Halki można zakładać zarówno pod spódnicę, jak i pod sukienkę. Ważne jest, żeby dopasować ją kolorystycznie i stylistycznie do stroju.
Zobacz film: Letnia bielizna pod zwiewne sukienki
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto