Dom

Kwiaty zwisające – sprawdzone odmiany na balkon i do mieszkania

Dom

Aktualizacja:
Fot. Marco Bicci / EyeEm / Getty Images

Kwiaty balkonowe zwisające to jedna z najpiękniejszych dekoracji, jaką możemy ozdobić balustradę. W szczytowej fazie kwitnienia rośliny tworzą zachwycającą, kolorową kaskadę. Jednak aby osiągnąć wymarzony efekt, trzeba wiedzieć, jakie rodzaje nadają się na słoneczny balkon, a jakie wymagają zacienionego miejsca uprawy.

Inne rośliny sprawdzą się też w mieszkaniu. Oprócz tych idealnych na balkon omówimy więc najpopularniejsze kwiaty zwisające domowe , dzięki którym można stworzyć wspaniałą zieloną aranżację w salonie czy stylowej łazience. Jak dobrać właściwą roślinę i czym kierować się podczas zakupów?

Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce

Istnieje wiele gatunków roślin, które dobrze rosną w miejscach o południowej ekspozycji. Pelargonie to prawdopodobnie najpopularniejsze kwiaty na balkon ( zwisające lub nie), które lubią słoneczne stanowiska. Kwitną obficie przez całe lato i są odporne na działanie czynników atmosferycznych – wiatru czy silnego słońca. Wśród odmian znajdziemy takie, które mają wiszące kwiaty , choć nie wszystkie wyróżniają się tą cechą – warto na to zwrócić uwagę w sklepie ogrodniczym.

Kolejnym rodzajem rośliny doskonałym do słonecznych miejsc są surfinie, czyli odmiana petunii ogrodowej, którą wyróżniają zwisające kwiaty. Na balkon warto wynieść surfinie w donicach wiszących, dzięki czemu stworzymy urocze, barwne chmury. Można także sadzić je w skrzynkach, a uzyskamy efekt, gdzie przez balustradę przelewają się bujne kwiaty zwisające . Do doniczek warto regularnie aplikować nawóz wieloskładnikowy – powszechnie wiadomo, że te rośliny wyjątkowo lubią nawożenie mineralne.

Mniej oczywistym wyborem na słoneczny oraz półcienisty balkon są werbeny. Te bogato kwitnące kwiaty balkonowe wiszące występują zazwyczaj w odcieniach różu i czerwieni, choć istnieją także odmiany białe. Ta wdzięczna i mało wymagająca roślina wymaga obfitego podlewania – odwdzięczy się pięknymi kwiatostanami.

Kwiaty balkonowe zwisające cieniolubne

Jeśli nie dysponujemy słonecznym stanowiskiem, nic straconego – jest wiele roślin, które pięknie rozrastają się w cieniu. Wśród nich warto wymienić kwiaty wiszące na balkon takie jak na przykład bluszczyk kurdybanek czy fuksja. Do takich płożących się kwiatów można dosadzić także niezapominajki, stokrotki czy begonie.

Fuksja wyróżnia się żywymi kolorami i nietypowym kształtem – są to więc idealne kwiaty zwisające na balkon (choć niektóre odmiany mogą mieć pokrój wznoszący). Kwitnie intensywnie od kwietnia aż do października, lecz na zimę należy przenieść ją do mieszkania.

Bluszczyk kurdybanek jest zaś wdzięczną rośliną o funkcji nie tylko dekoracyjnej, lecz także użytkowej – jego liście są stosowane w ziołolecznictwie (m.in. na dolegliwości układu pokarmowego) oraz kuchni. Kwitnie na fioletowo w marcu i kwietniu – dlatego tego typu zwisające kwiaty balkonowe cieszą oko szczególnie wiosną. W pozostałych miesiącach można korzystać z właściwości leczniczych liści. Bluszczyk kurdybanek wymaga stale wilgotnej gleby – przesuszenie może doprowadzić do brązowienia liści i pędów.

Wytrzymałe kwiaty balkonowe zwisające wieloletnie

Wśród powszechnie polecanych roślin wieloletnich na balkon znajdują się przede wszystkim karłowate odmiany drzew iglastych, funkie czy rośliny cebulowe. Są jednak zwisające kwiaty balkonowe , które są w stanie przetrwać zimę, o ile w porę przeniesiemy je do mieszkania – wśród nich warto wymienić pelargonie, fuksje, koleusy czy scewole.

Scewole to szczególnie piękne kwiaty zwisające wieloletnie, dlatego warto im się przyjrzeć. W sezonie (od czerwca do października) kwitną gęsto na liliowofioletowy kolor. Lubią stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Na zimę przenosimy je do środka, a wiosną znów eksponujemy na balkonie. Scewole to także doskonałe kwiaty wiszące na taras – szczególnie jeśli zasadzimy je w wielu doniczkach (również tych wiszących) lub stworzymy kompozycję z innymi rodzajami roślin.

Kwiaty wiszące domowe – rodzaje

Dla każdego, kto nie ma możliwości uprawy roślin na balkonie lub pragnie upiększyć wnętrze kaskadą zieleni, polecamy zwisające kwiaty doniczkowe , które dobrze czują się w mieszkaniach. Zazwyczaj są to rośliny zielone, choć zdarzają się wśród nich także egzemplarze o drobnych kwiatach. Najpiękniejsze kwiaty domowe zwisające to przede wszystkim: paprotka, trzykrotka, asparagus, cissus czy eszynantus. Ten ostatni wyróżnia się dużymi, dekoracyjnymi kwiatami w kolorze czerwono-żółtym.

Jeśli jednak szukasz rozwiązań do nowoczesnych, designerskich wnętrz, zwróć uwagę na kwiaty doniczkowe zwisające domowe takie jak na przykład oplątwa (posiada charakterystyczne wijące się pędy) czy patyczak (sukulent o poplątanych, patykowatych liściach).

Kwiaty doniczkowe wiszące – uprawa

Ponieważ wymienione rodzaje rozprzestrzeniają się inaczej niż większość roślin doniczkowych (w dół, a nie w górę), wymagają uprawy w odpowiednim miejscu. Kwiaty wiszące w domu dobrze jest rozmieszczać albo w doniczkach podwieszanych do sufitu, albo w kwietnikach montowanych na ścianie. Obecnie można znaleźć wiele nowoczesnych kwietników wykonanych z metalu czy sznurka. Estetycznie wyeksponowane wiszące kwiaty doniczkowe dodadzą wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości