Włoskie przysmaki Nestora Grojewskiego

Nestor Grojewski jest wybitnym szefem kuchni, który od 30 lat mieszka w Rzymie. Nestor gotował dla takich gwiazd jak: Cameron Diaz, Leonardo Di Caprio, Liam Neeson, a przez 9 miesięcy był osobistym kucharzem Martina Scorsese. W kuchni Dzień Dobry TVN Nestor przygotował włoskie przysmaki takie jak: pasta fresca all'amatriciana, kewetki owinięte podgardlem oraz caprese con mozzarella e burrata.

Rzymska emigracja

Nestor Grojewski miał 12 lat, kiedy jego rodzice zdecydowali, że nie wrócą z włoskich wakacji do rodzinnego Bolesławca. Grojewscy osiedlili się w Rzymie. Po ukończeniu rzymskiego gimnazjum Nestor wybrał szkołę, która umożliwiła mu rozwijanie kulinarnych zainteresowań. Pasję do gotowania odziedziczył po babci, która w Bolesławcu prowadziła dwie restauracje. Będąc małym chłopcem Nestor bardzo często tam przebywał. Podobała mu się gwarna atmosfera, która panowała w kuchni. W ten sposób złapał bakcyla do gotowania.

Diaz, DiCaprio, Damon, Neeson

10 lat temu Nestor otworzył w Rzymie restaurację Cru.dop, która mieściła się nieopodal miejsca, w którym bardzo często kręcono filmy. Dzięki temu jego restaurację odwiedzali głodni pracownicy planów filmowych z hollywoodzkimi gwiazdami na czele. W ten sposób do jego restauracji trafiła Cameron Diaz, Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Liam Neeson. Branża filmowa bardzo szybko doceniła kunszt Nestora. Polak rozpoczął pracę na planach filmowych jako osobisty kucharz gwiazd.

Osobisty kucharz amerykańskiej gwiazdy

Podczas kręcenia filmu „Gangi Nowego Jorku” przez dziewięć miesięcy Nestor Grojewski był osobistym kucharzem Martina Scorsese. Jednak zanim reżyser zaprosił go do bliższej współpracy, Nestor musiał przejść miesięczną próbę w jego domu, gdzie gotował dla całej rodziny Martina. Polak ujął Amerykanina dorszem z cebulą, pomidorkami i orzeszkami pinii. Grojewski gotował dla Scorsese głównie dania bez mąki, ponieważ na takiej diecie był wówczas reżyser.

Menu Nestora

Specjalnością Nestora surowe mięsa, ryby, owoce morza, które Grojewski przygotowuje na oczach gości w swojej restauracji. Swoim menu Nestor wyróżnia się na tle pozostałych rzymskich restauracji.

Przepisy:

Pasta fresca all’amatriciana o gricia

Pasta fresca – świeży makaron

Składniki:

500 gr mąki

5 żółtek

100 ml wody

Szczypta soli

Łyżka oliwa extra vergine d’oliva

Przygotowanie:

Mąkę mieszamy z żółtkami, dodajemy łyżkę stołową oleju extra vergine, trochę wody i szczyptę soli. Ugniatamy energicznie aż produkty się połączą, rozwałkowujemy na grubość niecałego 1 mm, kroimy na cienkie pasemka typu fettucine.

Gricia

Składniki:

5-10 plasterków cienko pokrojonego w pasemka alla julienne podgardla

Szczypta soli i pieprzu

Parmezan

Pecorino

Przygotowanie:

Gotujemy makaron al dente, w międzyczasie cienko pokrojone pasemka podgardla podsmażamy na patelni, aż osiągną piękny, brązowy kolor i będą chrupiące, dodajemy wcześniej ugotowany makaron na patelnie z podgardlem. Pozostawiając na małym ogniu mieszamy delikatnie, aż tłuszcz z podgardla zmiesza się dokładnie z makaronem, możemy dodać troszeczkę wody, którą zostawiamy z gotowanego makaronu, by nie był zbyt suchy. Podajemy posypując serami parmezanem i pecorino.

All’amatriciana

Składniki:

2 puszki pomidorów pelati

1 cebula, żółta, średniej wielkości

2 łyżki oliwy extravergine d’oliva

5-10 plasterków cienko pokrojonego w pasemka alla julienne podgardla

Szczypta soli i pieprzu

Parmezan

Pecorino

Przygotowanie:

Podsmażamy drobno posiekana cebule na oleju extra vergine d’oliva , dodajemy pomidory pelati i gotujemy na małym ogniu aż do odparowania wody i powstania na wierzchu sosu warstwy oleju. Blendujemy dokładnie sos , w międzyczasie podsmażamy guanciale pociete na julienne ( drobne cienkie paseczki ) na oddzielnej patelni aż do uzyskania efektu chrupkiego. Mieszamy sos wcześniej zblendowany razem z guanciale gotujemy na małym ogni przez 10 min , gotujemy makaron al dente po czym odcedzony makaron dodajemy do sosu gotując i mieszając na małym ogniu. Podajemy na talerzy posypując pecorino i parmezanem.

Krewetki owinięte podgardlem zapiekane lub smażone

Składniki:

5 krewetek różowych najlepiej argentyńskich bądź włoskich

5 plasterków podgardla cienko pokrojonego na ok. 1 mm

Przygotowanie:

Obieramy krewetki z pancerza, pozostawiając głowę i ogon. Kroimy na plastry (prawie przezroczyste) podgardle. Zawijamy krewetkę bardzo dokładnie podgardlem i odstawiamy na 5 min. do lodówki. Rozgrzewamy patelnię i dodajemy łyżkę oliwy extra vergine d’oliva i obsmażamy delikatnie z wszystkich stron lub zapiekamy w piekarniku przez 6 min. w temp. 180°C.

Caprese con mozzarella e burrata z pomidorkami żółtymi i bazylią- interpretacja szefa Nestora

Składniki:

1 mozzarella ok. 100 gr lub 1 burrata ok. 100 gr

Pomidorki żółte

Świeża bazylia

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana