Olejek cyprysowy jest olejkiem eterycznym pozyskiwanym z rośliny Cupressus sempervirens, czyli iglastego drzewa znanego w Polsce jako cyprys wiecznie zielony lub cyprys śródziemnomorski. Olejek pozyskiwany jest z jego igieł oraz gałęzi.
Olejek cyprysowy znany jest od starożytności jako środek leczniczy. Dzięki zawartości wielu dobroczynnych substancji, takich jak alfa-pinen, alfa-terpineol, cedrol, kadinen, p-cymen, czy terpinen-4-ol ma bardzo szerokie zastosowanie.
Więcej:
- Olejek cynamonowy zdziała cuda w walce... z trądzikiem!
- Letnia ochrona włosów przed słońcem – porady
- Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne?
Olejek cyprysowy – właściwości
Olejek cyprysowy wykazuje pozytywne działanie nie tylko na zdrowie ciała, ale i umysłu. Jest świetnym środkiem pozwalającym na zniwelowanie zmęczenia i dodanie energii oraz pobudzanie do działania. Dzięki działaniu na układ nerwowy pomaga zachować równowagę organizmu, wyzwala dobry nastrój oraz wspomaga koncentrację. Świetnie sprawdza się jako środek przeciwkaszlowy i napotny. Ponadto ma działanie oczyszczające drogi oddechowe. Pozwala wzmacniać i tonizować naczynia krwionośne – pobudza krążenie krwi. Działa moczopędnie. Olejek cyprysowy wykazuje także działania przeciwbólowe i antyreumatyczne oraz rozkurczowe. Dowiedziono, że działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Olejek cyprysowy ma działanie ściągające, dlatego bardzo często wykorzystywany jest w środkach kosmetycznych, wykazuje także właściwości hemostatyczne – tamujące krwawienia. Ponadto pozwala redukować skurcze i obrzęki. Dzięki zdolnościom do usuwania nieprzyjemnych zapachów może być wykorzystywany nie tylko dla zdrowia, ale i do odświeżania powietrza w domu.
Jak używać olejku cyprysowego?
Olej cyprysowy może być używany jedynie zewnętrznie. Bardzo często stosowany jest jako dodatek do kąpieli oraz do aromaterapii – można dodać go do kominka aromaterapeutycznego oraz inhalatora parowego. Do inhalacji można wykorzystać także kilka kropli olejku dodanego do wrzącej wody. Sprawdza się także do masażu; wskazane jest użycie maksymalnie 6 kropli olejku cyprysowego połączonego z 10 mililitrami olejku bazowego np. lawendowego, cytrynowego, szałwiowego, sosnowego lub migdałowego. Dobrze sprawdzi się także do kompresów. Olejek można wykorzystać również w saunach wszelkiego rodzaju oraz ruskiej bani.
Olejek cyprysowy – zastosowanie
Działanie olejku cyprysowego można wykorzystać przy leczeniu wielu schorzeń i zaburzeń. Reguluje krążenie, a także dobrze wpływa na gospodarkę wodno-tłuszczową, przez co może być używany nie tylko w regulacji pracy układu sercowo-naczyniowego, ale i w redukcji cellulitu. Wspomaga walkę z żylakami, hemoroidami oraz pękającymi naczynkami. Świetnie sprawdza się jako środek na silne bóle menstruacyjne. Olejek cyprysowy bardzo często wykorzystywany jest w walce z nadmierną potliwością. Pomaga w redukcji obrzęków. Dodatkowo łagodzi bóle (bardzo często jest stosowany przy zespole cieśni nadgarstka) pourazowe i przyspiesza gojenie się urazów – dynamizuje krzepnięcie krwi, pozwala także na tamowanie krwawień z nosa. Łagodzi skurcze mięśni. Wykorzystywany może być także w przypadku zachorowania na grypę czy przeziębienie – ułatwia odkrztuszanie. Idealnie sprawdza się do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Jest świetnym sposobem na zmniejszenie cieni pod oczami. Olejek cyprysowy pomaga zredukować objawy zmęczenia oraz łagodzi negatywne stany emocjonalne.
Olejek cyprysowy w kosmetyce
Jak wspomniano wcześniej, olejek cyprysowy jest świetnym środkiem do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Z tego powodu bardzo często stanowi składnik kremów żeli, pianek czy toników. Tego typu kosmetyki można także wykorzystać do pielęgnacji cery naczynkowej. Ponadto olejek cyprysowy stanowi świetny składnik wspomagający kurację przeciwzmarszczkową. Bardzo często znajduje się w kosmetykach zapobiegających cellulitowi – balsamach i żelach. Dzięki swoim właściwościom pozwalającym na zredukowanie nadmiernego pocenia znaleźć można go w kremach i mgiełkach do stóp, które niwelują nie tylko potliwość, ale i nieestetyczny zapach.
Olejek cyprysowy DIY?
Olejek cyprysowy nie może być wykonany samodzielnie w domu. Wszystko przez skomplikowany i długotrwały proces destylacji oraz trudno dostępne składniki konieczne do jego wytworzenia. Można jednak z łatwością kupić go w aptekach oraz sklepach z kosmetykami naturalnymi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, by olejek cyprysowy był organiczny i czysty.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN