Wkładki supinujące stopy to niezbędny element w rehabilitacji wad postawy. Wkładki supinujące dla dzieci są szczególnie ważne w profilaktyce i leczeniu nieprawidłowego ustawienia stóp, kolan, bioder oraz kręgosłupa. Wybór wkładki supinacyjnej dla dziecka może wpływać na jego zdrowie w przyszłości. Jakie zatem wybrać wkładki supinujące dla dzieci?
Wkładki supinacyjne stopy to wkładki ortopedyczne, które znacznie podnoszą jakość życia i wpływają na niemal cały układ kostno-mięśniowy dziecka.
Wkładki supinujące dla dzieci
Jedną z najczęściej spotykanych wad postawy stóp dzieci są stopy koślawe. W leczeniu korekcyjnym tego typu wady warto zaopatrzyć buty dziecka we wkładki supinacyjne , które są produktem znacznie pomagającym w leczeniu i zapobieganiu koślawości stóp, kolan i deformacji bioder oraz kręgosłupa w przyszłości.
Na rynku dostępne są wkładki supinujące stęp i wkładki supinujące pięty, czyli wkładki supinujące tyłostopie. Dla zwiększenia efektu supinacji dobiera się odpowiednie typy wkładek, jak wkładki supinujące korytkowe czy wkładki supinujące z pelotą . Dla najmłodszych maluchów popularne są wkładki supinujące memo, czyli odwracające całą przyśrodkową powierzchnię stopy.
Przed zakupem wkładki supinującej warto poznać wadę stopy, z którą podejmuje się walkę.
Na czym polega supinacja stopy?
Supinacja stopy to proces jej odwracania na zewnątrz. Supinowanie stóp zalecane jest w koślawym i płasko-koślawym ich ustawieniu. Tego typu pozycja nazywana jest ustawieniem pronacyjnym, czyli w nawróceniu. Koślawe stopy to wada postawy polegająca na obciążeniu stóp na przyśrodkowych ich krawędziach, a okolice IV i V kości śródstopia oraz ostatnie dwa palce uniesione są ku górze.
Supinacja stopy polega na odwracaniu powierzchni podeszwowych od strony przyśrodkowej do góry, przynosząc ulgę napiętym mięśniom po stronie bocznej oraz ustawiając rozciągniętą torebkę stawową stawu skokowego w neutralnej pozycji.
Podczas nauki chodzenia u dzieci obserwuje się naturalną tendencję do koślawego ustawienia stóp spowodowaną m.in. chodzeniem w rozkroku, dla utrzymania równowagi, trwającą od 5. do 6 roku życia. Z czasem rozwoju układu mięśniowego naturalna koślawość powinna zaniknąć. W przypadku utrzymywania się koślawości stóp należy rozpocząć specjalistyczną interwencję.
Dlaczego wkładki supinacyjne?
Ze względu na kształtującą się koślawość stóp i utrwalanie błędnego wzorca ich ustawienia, dziecko może w przyszłości borykać się z następstwami wad postawy, które nie zostały naprostowane, np. pogłębieniem deformacji stóp, koślawością kolan, nieprawidłowym ustawieniem bioder i miednicy, a także kręgosłupa. Daleko idące konsekwencje zdrowotne wiążą się z szeregiem dolegliwości bólowych, zwyrodnieniowych stawów kończyn dolnych i obręczy biodrowej, obniżeniem ogólnej wydolności organizmu oraz nienaturalnym wyglądem sylwetki.
W rehabilitacji korekcyjnej w procesie kształtowania prawidłowego sklepienia i mięśni stóp istotne jest, aby zapewnić odpowiednie ustawienie stopy i jej pracę, a także zachować swobodę poruszania się dziecka. Polecanym sposobem w procesie prostowania wady tego typu wady postawy są wkładki supinacyjne .
Rodzaje wkładek supinujących dla dzieci
Ogólny podział wkładek supinujących dzieli się na wkładki supinujące pięty, tzw. wkładki supinujące tyłostopie oraz wkładki supinujące stęp.
Wkładki supinujące pięty (tyłostopie)
Wkładki supinujące tyłostopie ingerują wyłącznie w ustawienie pięty. Kąt nachylenia skośnego wkładki uzależniony jest od stopnia potrzeby supinacji, jednak główne zadanie wkładki supinujące pięty jest supinacja wewnętrznej części tyłostopia na zewnątrz. Wkładki supinujące pięty działają stymulująco na pracę zewnętrznej strony stopy i jej przykurczonych mięśni, mobilizując staw skokowy do przybrania neutralnej pozycji ustawienia. Wkładki supinujące tyłostopie wymagają od buta sztywnego zapiętka, ponieważ aplikowane są w jego tylnej części.
Wkładki supinujące stęp
Wkładki supinujące stęp to wkładka ortopedyczna podpierająca i wypełniająca podłużne lub poprzeczne sklepienie stopy w całości jego przebiegu lub tylko w konkretnym fragmencie stopy. Wkładki supinujące stęp mają zastosowanie szczególnie w przypadku stóp płasko-koślawych i wypełniają całą powierzchnię podeszwy buta.
Jakie wybrać wkładki supinujące?
Wkładki supinujące zawsze powinny być dobierane indywidualnie do każdej stopy dziecka, ale jakie wybrać wkładki supinujące do schorzenia stopy, może zlecić lekarz lub fizjoterapeuta.
Najczęściej wybieraną wkładką w celu supinacji stępu jest wkładka supinacyjna z pelotą . Natomiast w przypadku supinacji pięty dzieci korzystają z wkładki supinujące korytkowej .
Wkładki supinujące korytkowe
Wkładki supinujące korytkowe to typ wkładki supinujące pięty. Dzięki podwyższonemu kołnierzowi oprócz supinacji tyłostopia, dodatkowo stabilizują pięte i zabezpieczają ją przed nieprawidłowym ustawieniem w pronacji. Ponadto, wkładki supinacyjne korytkowe podpierają tylny fragment sklepienia podłużnego stopy. Mają zastosowanie szczególnie w przypadku koślawości stopy.
Wkładki supinujące z pelotą
Wkładki supinujące z pelotą wykorzystywane są przy wadzie stopy płasko-koślawej, tzw. płaskostopiu. Wkładki supinujące z pelotą w swej części przednio-środkowej posiadają pelotę, czyli wyspę wypełniającą sklepienie poprzeczne stopy. Pelota zapobiega powstawaniu zapadaniu się przedniego łuku stopy i jednocześnie pomaga w jego kształtowaniu.
Jak wybierać wkładki supinujące dla dzieci?
Wkładki supinujące zawsze powinny być dobierane indywidualnie do potrzeb dziecka, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
W wieku wczesnoszkolnym dziecko należy bacznie obserwować pod kątem jakości chodu, śladów stóp na podłodze czy kontrolując ścieranie podeszwy i wgnieceń wewnętrznej wkładki butów.
Kiedy rozwój stóp będzie wzbudzał podejrzenia, specjalistyczne badania potwierdzą typ wady i stopień zaawansowania bądź je wykluczą. W połączeniu z rehabilitacją korekcyjną, wkładki supinujące mogą całkowicie wyprostować stopę z koślawości.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN