Niewygodnie na obcasach? Jest na to rada – silikonowe wkładki na haluksy

Kobieta przymierza buty
Fot. Susana J. Toledo/ Getty Images (1)

Ortopedzi przestrzegają przed szkodliwością butów na wysokich obcasach. Nierównomiernie obciążenie stopy, nienaturalne wygięcie palców – wszystko to prowadzi do deformacji stóp i związanego z nią bólu, a w konsekwencji nawet problemów z chodzeniem. Pewnym rozwiązaniem są wkładki na haluksy.

Nie łudźmy się, że noszenie wkładek zatrzyma powstawanie haluksów, jeśli jesteśmy genetycznie obciążone ryzykiem ich powstawania i do tego biegamy na obcasach przez całe dnie. Przyznajmy jednak, że czasem nie sposób zrezygnować z piękna szpilek, zwłaszcza przy takich okazjach jak komunijne przyjęcia, śluby, wesela czy inne sytuacje, w których chcemy wyglądać najpiękniej. Ulgę stopom – i pewnego rodzaju zabezpieczenie przed szkodliwością wysokich obcasów – mogą przynieść wkładki do butów na haluksy .

Kiedy i dlaczego grożą nam haluksy?

Haluksy to rodzaj zwyrodnienia stopy, a konkretnie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Może skutkować bólem podczas chodzenia, otarciami skóry na narośli, a także poprzecznym płaskostopiem. Nieleczone haluksy z czasem powodują też zmiany zwyrodnieniowe stawów czy kręgosłupa.

Skłonność do haluksów jest niestety dziedziczna. Jeśli więc miała go nasza mama – najczęściej problemy z haluksami dotyczą kobiet – istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia tego zwyrodnienia również u nas. Wśród czynników, które przyspieszają i ułatwiają tworzenie się haluksów , wymienia się zbyt ciasne obuwie – przede wszystkim z przodu, w części, gdzie okrywa ono palce, i noszenie butów na obcasach. Przez to ciężar naszego ciała spoczywa głównie na przedniej części stopy, narażając ją na powolną deformację. Natomiast palce wciśnięte w równie elegancki co niefizjologiczny czubek czółenek przygięte są nienaturalnie, przez co ucisk na wewnętrzną krawędź stopy u nasady palucha jest jeszcze większy.

Co to są wkładki na haluksy do butów?

Wkładki na haluksy – wykonane zazwyczaj z miękkiego, przyjaznego stopie silikonu (ale również innych tworzyw czy materiałów) mają za zadanie zniwelować działanie wyżej wymienionych czynników, a więc pomagać stopie utrzymać właściwą postawę. Nosi się je włożone do butów – są tak zbudowane, by oplatały duży palec, dzięki czemu ustawiają go w fizjologicznej pozycji, tak by nie był przygięty do reszty palców. To odciąża wewnętrzną krawędź stopy.

Wkładki do butów na haluksy działają też korzystnie na łuk poprzeczny stopy, czyli miejsce, które jest bardzo narażone na urazy i deformację, bowiem spoczywa na nim duża część ciężaru naszego ciała. Łuk poprzeczny stopy to zagłębienie w jej przedniej, spodniej części. W jej poprzecznym przekroju w prawidłowo zbudowanej stopie będzie ona miała właśnie kształt łukowatego wygięcia.

Jakiego rodzaju silikonowe wkładki na haluksy kupić?

Wkładek do butów na haluksy jest co najmniej kilka rodzajów. Najczęściej można wyróżnić trzy typy:

· wkładki do butów na haluksy – metatarsalne (wykonane ze skóry, tworzywa lub silikonu, zwane są też żelowymi)

Mają przede wszystkim przynieść ulgę stopie w obszarze śródstopia, a konkretniej – łuku poprzecznego stopy. Złe obuwie i występowanie haluksów mogą prowadzić do zanikania tego łuku, co określa się właśnie mianem płaskostopia poprzecznego . Noszenie tych wkładek sprzyja też profilaktyce antyhaluksowej. Część wkładki obejmuje również paluch, co pozwala na utrzymanie jej we właściwym miejscu.

· wkładki ortopedyczne – ze skóry lub tworzyw

Zapobiegają płaskostopiu podłużnemu (czyli takiemu, które polega na zanikaniu łuku między śródstopiem a piętą w przekroju podłużnym stopy). Również wspomagają przeciwdziałanie haluksom, powodując, że ciężar ciała jest lepiej rozłożony na stopie. Dostępne są też w wersji 2/3 – nie sięgają wtedy od pięt do końca palców, lecz obejmują tylko centralną część stopy. Nadają się więc do butów, w których nie ma miejsca na pełną wkładkę. Najlepiej jeśli tego rodzaju wkładki do butów na haluksy zostaną zalecone przez lekarza ortopedę, który będzie w stanie dobrać je indywidualnie do rodzaju wady czy kształtu stopy.

· wkładki na haluksy – separatory z osłoną na haluksy, wykonane zwykle z silikonu

Ich działanie polega przede wszystkim na odgięciu, czy raczej odseparowaniu palucha od reszty palców, by pozostawał w fizjologicznej pozycji. Wkładki te chronią też same haluksy, jeśli te już powstały. Dzięki tym wkładkom nawet jeśli nasze stopy już są w pewnym stopniu zmienione przez zwyrodnienie, nie są narażone na otarcia i ból przy chodzeniu.

Można też kupić żelowe (czy inaczej silikonowe) separatory na wszystkie palce, co też znacznie poprawia komfort chodzenia i ułożenie palców.

Bez względu na to, jakie wkładki na haluksy kupimy, ważne jest, by używać ich regularnie i raczej tak starać się dobierać buty, by zmieściły się w nich wkładki, niż odwrotnie – kupować buty, ryzykując, że na wkładkę separującą duży palec nie zostanie już miejsca. Jeśli już musimy nosić szpilki czy czółenka z wąskimi noskami, kupmy buty o numer większe niż normalnie i przymierzmy je z wkładką. Wkładka silikonowa na haluksy i tak zabezpieczy stopę przed przesuwaniem się, a większy rozmiar da nam więcej przestrzeni na palce.

Zobacz film: Buty, które dodają centymetrów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości