"Wierzę w Boga i jestem gejem"

Artur Szczepaniec chodził do gimnazjum, kiedy odkrył, że jest gejem. Długo nie mógł sobie poradzić, z tym co czuł. Remedium na homoseksualizm miało być liceum katolickie. Chłopak miał nadzieję, że godziny modlitw w kaplicy pomogą mu stać się heteroseksualnym. Inną osobą, która początkowo bała się swojego homoseksualizmu i chciała zmienić orientację seksualną jest Marek Dudys. Wierzył, że jeśli nie będzie patrzył na mężczyzn, a skoncentruje się na kobietach, to stanie się heteroseksualny. Czy obaj mężczyźni w końcu pogodzili się z tym, że są gejami? Jak traktują ich inni wierni?

Kościół katolicki wobec homoseksualizmu

Według katechizmu Kościoła katolickiego, który przyjęty został w latach 90. XX wieku wierni powinni traktować osoby homoseksualne z szacunkiem i włączać je we wspólnoty. Jednak rzeczywistość wygląda różnie - jedni kapłani oficjalnie potępiają homoseksualizm oraz mówią o nim jak o grzechu i chorobie, a inni potrafią wyciągnąć do gejów rękę, niezależnie od różnic, jakie ich dzielą. I właśnie z tym drugim sposobem postępowania zgadza się papież Franciszek, który kiedyś na pytanie reportera: "Co papież powiedziałby ojcu, którego syn mówi, że jest homoseksualistą?" powiedział:

Powiedziałbym mu, by po pierwsze się modlił, potem, by nie potępiał, by prowadził dialog, zrozumiał, znalazł przestrzeń dla syna czy córki.

Kiedy indziej papież zaznaczył, że osób homoseksualnych nie można dyskryminować, muszą być one szanowane i mieć opiekę duszpasterską.

Zobacz także: Czy homoseksualizm można wyleczyć?

Co to jest homoseksualizm? Definicja i statystyki

Homoseksualizm to podejmowanie zachowań seksualnych i erotycznych z osobą tej samej płci. Homoseksualiści i homoseksualistki w języku potocznym nazywani są gejami i lesbijkami. W tym miejscu należy jeszcze dodać, że orientacja homoseksualna definiowana jest jako długotrwałe odczucie emocjonalne i seksualne, które związane są z pociągiem do danej płci.

Procent homoseksualistów w Polsce jest stosunkowo niski i wynosi 5 proc. Homoseksualizm u kobiet jest rzadszy niż u mężczyzn.

Początkowo, homoseksualizm uznawany był za chorobę i klasyfikowany jako dewiacja seksualna. Wykreślenie homoseksualizmu z listy chorób nastąpiło w 1974 roku. Prawa homoseksualistów aż do końca XX wieku były dosyć niewielkie, dopiero w latach dziewięćdziesiątych wprowadzono formalne związki LGBT w kilku krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie tolerancja społeczeństwa wzrosła i środowiska LGBT są akceptowane w wielu miejscach na świecie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości